Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Na zájezdu do Gruzie - Svanetie navštívíme oblast centrálního Kavkazu - Svanetii, kterou tvoří nebetyčné štíty s četnými ledovci, dlouhá zelená údolí a malé středověké vesničky s unikátními strážními věžemi, kdysi bránící toto území před nájezdy kočovníků. Je to oblast velmi bohatá přírodně i historicky a patřičně hrdá na své kulturní dědictví. Svaneťané, kteří žili v této horské krajině celé staletí izolovaně, mají vlastní jazyk a své tradice. Typická gruzínská pohostinnost jim je taktéž velice blízká. Naše putování nám umožní nahlédnout do života místních lidí v malých vesničkách v horách, kam postupně přichází turistický ruch.

První dva dny strávíme na jednodenních túrách, které podnikneme přímo z centra Horní Svanetie - městečka Mestie. Navštívíme i muzeum Svanetských věží, které nám pomůže pochopit drsný život v této izolované oblasti a funkci všudypřítomných věží. Budeme si vychutnávat nekonečné hory s ledovci, krásná zelená údolí, divoké řeky, strmá úbočí, skalnaté stráně, jedlové a borové lesy. Nespočet strážních věží vykresluje nezapomenutelnou atmosféru vesniček. Třešničkou na dortu je třídenní putování skrze malé vesničky, přes sedlo Chkhunderi (2722 m) s výhledem na centrální kavkazský hřeben v plné kráse s ledovcem Adishi jako na dlani, až do údolí ostře zařezané říčky Khaldechala. Putování zakončíme v uskupení strážních vesniček Ushguli, zapsaných ve světovém dědictví UNESCO a vychutnáme si atmosféru tohoto jedinečného místa situovaného pod nejvyšším vrcholem Gruzie Shkharou (5193 m).

Čekají nás jednodenní túry nalehko, převážně nižší až střední obtížnosti (náročnější je výstup 3. den, který však lze zkrátit). Na třídenní přechod si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh a kompletní stravu budeme mít zajištěnou u místních. Tento trek je střední obtížnosti, denně nás čeká 6-8 hodin pohodové chůze i s pauzami a se základním převýšením 600-800 metrů nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Do Gruzie i zpět poletíme přímými lety. Pojedeme v malé skupině kolem 13 cestovatelů. Delší variantou zájezdu i s turistikou pod Kazbekem je akce Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku, náročnější akcí s vysokohorskou turistikou je zájezd Kavkaz - výstup na Kazbek.

Program zájezdu

  • 1. den: Ranní odlet z Prahy, přímý let do Kutaisi. Přesun maršrutkou panoramatickou horskou cestou do centra Svanetie - horského městečka Mestia, ubytování u místních na 3 noci.
  • 2. den: Po snídani návštěva muzea Svanetských věží, odpolední krátký výstup k ledovci Chalaadi. (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 3. den: Celodenní strmý výšlap k jezerům Koruldi. Nádherné výhledy na centrální Kavkaz s majestátními vrcholy Ushba a Tetnuldi, na ledovce a zelená údolí (8-9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). Možnost zkrácené varianty s výstupem pod plošinu Tskhakzagari, ke kříži s výhledem na Mestii (4-5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m).
  • 4. den: Začátek třídenního přechodu téměř nalehko z Mestie přes Adishi do Usghuli s noclehy u místních. Jeden z nejznámějších treků ve Svanetii přes vesničky se strážními věžemi, překrásnými zelenými údolími s výhledy na centrální Kavkaz a okolní ledovce. Z Mestie přes sedlo Kaskari (1910 m), traverzem nad malebným údolím řeky Mulkhura, přes vesničky Lakhiri a Cholashi, kde se zastavil čas, až do Zhabeshi. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 400 m)
  • 5. den: Ze Zhabeshi výstup pod lanovku a stejnojmennou horu Tetnuldi s panoramatickými výhledy na okolní vrcholy do středověké vesničky Adishi (2080 m). (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 400 m)
  • 6. den: Z Adishi překrásným údolím stejnojmenné řeky poblíž ledovce Adishi. Krátký výstup do sedla Chkhunderi (2722 m), přímo pod zasněženými velikány centrálního Kavkazu, neskutečné výhledy na ledovec i zaledněné štíty Kavkazu. Sestup kolem hlubokého kaňonu řeky Khaldeschala až do vesničky Iprari (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 800 m). Pro zájemce možnost ze sedla vystoupit na třítisícovku Chkhunderi (3036 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
  • 7. - 8. den: Z Iprari přejezd terénním autem do Usghuli (UNESCO), situované pod nejvyšším vrcholem Gruzie - Shkhara (5193 m). Prohlídka Ushguli, kostelík Svaté Marie s ushgulskými zvony, tyčící se nad vesnicí. Odpolední procházka údolím blíže ke kavkazskému hřebenu (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m), nebo výstup na kótu 2980 m s výhledy na Shkharu (5193 m) a její ledovec (4 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Podvečerní přesun terénními auty do Mestie, poslední společná večeře, noční přesun na letiště do Kutaisi. Přímý let do Prahy.

Ubytování

Spát budeme celkem 6x v soukromí u místních obyvatel a v guesthousech - 3x v Mestii a 3x na treku, ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě, v Adishi jsou pokoje až 6lůžkové. Připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi na ubytování není dostupné. V Mestii lze zajít do internetové kavárny. Na všech ubytováních je k dispozici čisté povlečení a ručníky, fén k dispozici není, vlastní spacák není po dobu zájezdu potřeba.

Stravování

V ceně je 6x bohatá místní polopenze a před odjezdem 7.den 1x večeře , během třídenního přechodu je v ceně zahrnutý 3x i oběd (studený balíček na cestu). Svačinu na výlety si nakoupíme v obchůdcích v Mestii, během túr nepotkáme žádné restaurace. Z ČR se hodí v omezeném množství trocha vysokoenergetických potravin (čokolády, musli tyčinky, bonbony, oříšky - lze koupit i na místě). Pitná a nezávadná voda je na všech ubytování, přímo z kohoutku. Při 3denním přechodu je pitná voda vždy na ubytování, na túry si při přechodu tedy vezmete vždy jen láhev na den (cca 1,5 - 2 l) dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme i práškové energetické nápoje do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat místní dopravu smluvenou pro naši skupinu - maršrutky, pronajatá auta.

Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů také s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat raději s cestovním pasem. Vízum není třeba. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Gruzie - Svanetie

Gruzie - Svanetie

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci