Jeseníky a Rychlebské hory na skialpech

Pohodový skitouring pod Šerákem

Členité pohoří s četnými skalními útvary, divokou přírodou a často drsným podnebím, to je Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří u nás. Nad okolní hřebeny a údolí se neomylně tyčí nejvyšší vrchol Praděd (1491 m) a nad hranicí 1400 m se vypínají také vrcholy Vysoká hole, Petrovy kameny a Keprník. Zalesněný Smrk (1125 m) je nejvyšší vrchol přilehlých Rychlebských hor, lemujících hranici s Polskem od pohoří Králického Sněžníku na jihu až po Bílou Vodu na severu. Zdejší krajina nabízí nepřeberné množství krásných míst, ještě krásnějších výhledů, mnoho úžasných zážitků a poskytuje ve všech ročních obdobích ideální podmínky pro různé sportovní aktivity, zvláště pak v zimě láká k túrám na sněžnicích, běžkách i skialpech.

Čekají nás skialpové túry nalehko, pouze s věcmi potřebnými na jeden den v relativně nenáročném horském terénu poblíž Ramzovského sedla. Pohybovat se budeme převážně po značených turistických trasách a na túrách strávíme denně přibližně 4-7 hodin včetně přestávek na jídlo, odpočinek a fotografování. Překonávat budeme převýšení okolo 500-900 m ve stoupání i klesání. Těšit se můžeme z výstupů na vrcholy Smrk, Keprník nebo Šerák. Zdejší terény jsou ideální pro milovníky zimy, kteří si rádi vychutnají klid a pohodu zimní krajiny a zároveň se chtějí udržovat v kondici. Všechny plánované trasy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním programem. Kterýkoliv den je možné lyžování s podporou vleků či lanovek v některém z blízkých skiareálů. Střechu nad hlavou nám poskytne penzion Jeřabina, kde nám připraví místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle 8-16 osob a na každých 7 účastníků je přidělen 1 průvodce.

V současní době platí pro ubytování, restaurace a některé další služby nutnost mít dokončené očkování nebo být po prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti mladší 12 let. Mít antigenní nebo PCR test nyní bohužel nestačí. Podrobné info zde - Covid portál.
S realizací letních i zimních zájezdů v ČR počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek zájezdy rušit nebudeme.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz v 9 hod na parkovišti penzionu Jeřabina v Ostružné. Přesun k nástupu na túru na okraji Petříkova, odtud po hřebenovce na Smrk (1127 m), přes Brousek (1115 m) kolem Císařské chaty a sjezdem k horní stanici lyžařského vleku na Ostružník (952 m) a po sjezdovce zpět dolů do Petříkova (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
  • 2. den: Z Ostružné po vrstevnici k hájovně Banjaluka a dále Žlebem na Volskou louku, vrcholy Voska (1377 m) a Keprník (1423 m), odtud hřebenovkou na Šerák (1351 m) a sjezd od horní stanice lanovky na Ramzovské sedlo a zpět do místa ubytování (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m).
  • 3. den: Z chaty na parkoviště v Ramzovském sedle (763 m), odtud kolem Vražedného potoka k Obřím skalám (1081 m) a na Šerák (1351 m), sjezd od horní stanice lanovky zpět na Ramzovské sedlo (4 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Ukončení programu a odjezd k domovům nejpozději v 15 hod.

Ubytování

Nocovat budeme 2x v penzionu Jeřabina v Ostružné. K dispozici je restaurace s barem, wifi a parkoviště. Spát budeme v mezonetových 4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

Stravování

Na ubytování dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Večeře jsou servírované, snídaně formou bufetu. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat v blízkém okolí nebo v podobě vlastní stravy z dovezených surovin. Samostatné vaření v místě ubytování není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava: Sraz je v pátek v 9 hod. na parkovišti penzionu Jeřabina v Ostružné. Pokud chcete přijet již ve čtvrtek večer, můžeme vám v penzionu Jeřabina zajistit nocleh s polopenzí navíc za 800 Kč/os.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 400 Kč. Odjezd z Brna je v pátek v 6 hod.

3) Vlakem: z Brna jede přímý vlak, cca 3:15 hod. Sraz je v pátek v 9 hod. na parkovišti penzionu Jeřabina v Ostružné. Pokud chcete přijet již ve čtvrtek večer, můžeme vám v penzionu Jeřabina zajistit nocleh s polopenzí navíc za 800 Kč/os.

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, batoh 30-40 litrů ideálně s možností připnutí lyží, výbava na jednodenní túry, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí, lavinový set (lavinový vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

  • 04.03.2022 - 06.03.2022
  • 3 dny
  • Číslo: 167
  • 4 700 Kč
  • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Zájezd je určen začínajícím a mírně pokročilým skialpinistům, kteří si chtějí užít pohodový víkend na skialpech v Jeseníkách a Rychlebských horách. Předpokladem je dobrá fyzická kondice, samostatně zvládnutá technika a jistota ve sjezdu na lyžích po sjezdovkách i ve volném terénu. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném, převážně technicky nenáročném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 4-6 hodin s převýšením 500-900 m, včetně přestávek na jídlo, odpočinek a fotografování. Během zájezdu je třeba počítat s tím, že denní program zahrnuje vždy několik výstupů a sjezdů. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou i během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Jeseníky a Rychlebské hory na skialpech

Jeseníky a Rychlebské hory na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Raxalpe - skialp pro začátečníky

Nenáročný skitouring na nejbližších dvoutisícovkách (Rakousko)

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier