Jeseníky - skialp pro začátečníky

Pohodový skitouring na Šeráku

Členité pohoří s četnými skalními útvary, divokou přírodou a často drsným podnebím, to je Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří u nás. Nad okolní hřebeny a údolí se neomylně tyčí nejvyšší vrchol Praděd (1491 m) a nad hranicí 1400 m se vypínají také vrcholy Vysoká hole, Petrovy kameny a Keprník. Zimní krajina Jeseníků nabízí při skialpových túrách nepřeberné množství krásných míst, dalekých výhledů a mnoho úžasných zážitků. Čekají nás skialpové túry v relativně nenáročném horském terénu poblíž Ramzovského sedla. Těšit se můžeme z výstupů na vrcholy Smrk, Keprník nebo Šerák.

Zájezd je vhodný pro začínající skialpinisty, kteří ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností a chtějí prohloubit své skialpové dovednosti i znalosti lavinové problematiky. Absolvování zájezdu se může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní skialpové túry nebo pro některé další náročnější skialpové zájezdy (rozdělení skialpových zájezdů). Pohybovat se budeme převážně po značených turistických trasách a na túrách strávíme denně přibližně 6-7 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek. Denní převýšení bude cca 500-1000 m ve stoupání i klesání. Průvodce vám poradí s pohybem v zimních horách a během zájezdu si zopakujete lavinovou problematiku - jednak formou teoretické přednášky, a taky praxí při práci s lavinovou výbavou v terénu. Kterýkoliv den je možné lyžování s podporou vleků či lanovek v některém z blízkých skiareálů. Spát budeme na Chatě Jiřího na Šeráku, kde dostaneme místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle 6-15 osob s jedním nebo dvěma instruktory skialpinismu.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 18 hod na Chatě Jiřího na Šeráku. Ubytování, večeře, úvodní přednáška o skialpinismu a lavinové problematice.
  • 2. den: Sjezd kolem horní stanice lanovky na Čerňavu k hájovně Banjaluka, dále Žlebem na Volskou louku, vrcholy Voska (1377 m) a Keprník (1423 m), odtud hřebenovkou zpět do místa ubytování. (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 3. den: Z chaty přes Šerák (1351 m) sjezdem do Ramzovského sedla a odtud výstup po hřebenovce na Smrk (1127 m) a přes Brousek kolem Císařské chaty sjezdem k horní stanici lyžařského vleku na Ostružník (952 m) a dolů do Petříkova, dále k Větrolamu a zpět do Ramzovského sedla (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 1050 m). Ukončení programu a odjezd k domovům nejpozději v 15 hod.

Ubytování

2x na horské Chatě Jiřího na Šeráku. Spát budeme ve 2lůžkových pokojích převážně s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je wifi a prostorná restaurace s barem a nádherným výhledem do údolí.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Chutné a syté snídaně jsou formou bufetu. Na večeři je polévka a menu s výběrem minimálně ze 3 jídel. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat v blízkém okolí nebo v podobě vlastní stravy z dovezených surovin. Samostatné vaření v místě ubytování není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava: Sraz je v pátek v 18 hod na horské Chatě Jiřího na Šeráku. Parkování je možné na parkovišti Ramzová a na chatu si vyšlápnout po červené značce (↔ 5 km, ↑ 550 m), nebo vyjet lanovkou (aktuální jízdní řád a ceník naleznete na www.bonera.cz).

2) Vlakem: např. z Brna jede přímý spoj.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, batoh 30-40 litrů ideálně s možností připnutí lyží, výbava na jednodenní túry, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí, lavinový set (lavinový vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Jeseníky - skialp pro začátečníky

Jeseníky - skialp pro začátečníky