Hory a moře Korsiky

Turistika a koupání v okolí Corte a Porta

Korsika si plně zaslouží svou přezdívku "Ile de Beauté" - Ostrov krásy. Krajina se tu mění už po několika kilometrech nebo s přibývající nadmořskou výškou a nabízí neuvěřitelné množství přírodních, historických a kulturních zajímavostí. Páteř Korsiky tvoří impozantní hory s řadou dvoutisícových vrcholů a malebnými jezírky. Do moře pospíchají průzračné bystřiny a říčky, které vymodelovaly nádherné kaskády nebo se skryly v tajemných soutěskách. Pásmo horských luk se salašemi a volně se pasoucími stády koní, ovcí, koz a krav střídají hluboké lesy a níže přecházejí v nízkou macchii, jejíž omamná a těžká vůně je pro Korsiku tak charakteristická. Zajímavé je také poznat tajemné Korsičany, kteří se nepovažují za Francouze ani Italy, a přitom mají z každého národa velký kus v sobě.

Těšit se můžeme na výhledy z krásných vrcholů Monte d'Oro, Capu d'Ortu nebo Punta del Oriente, užijeme si koupání v moři na krásných písečných plážích v okolí Ajaccia a Porta. Uvidíme bizarní skalní útvary Calanches (UNESCO), jejichž rudá barva se ještě více rozzáří při západu slunce, a pobavíme se pohledem na prasata, kozy a krávy pasoucí se přímo na hlavních cestách. Nádherným zážitkem bude koupání v průzračných horských říčkách Manganello nebo Golo a zažijeme jedinečnou denní nebo noční atmosféru historických měst Bastia, Ajaccio a Porto.

Na tomto zájezdu je ideálně skloubena turistika s odpočinkem a poznáváním nádherného středomořského ostrova. Zájezd nabízí 2 varianty náročnosti, ze kterých si lze v jednotlivé dny vybírat. Varianta A je navržená pro turisty pohodáře, kteří nemají potřebu dosáhnout nejvyšších vrcholů. Délka jednotlivých výletů je 5-7 hodin celkového času i s přestávkami s převýšením kolem 700 m. Ve variantě B se délka túr blíží k 7-9 hodinám a převýšení je často kolem 1000 m, někdy i více. Většinu výletů lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný pro skupiny, páry či rodiny s odlišnými požadavky na náročnost. Ubytovaní budeme v zařízených bungalovech v kempech u moře v Portu a v horách v Corte. Dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Aktuálně - vstup do Francie: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 13 hod. z Brna přes Mikulov, přejezd přes Rakousko do Itálie.
  • 2. den: Dopolední trajekt na Korsiku, přejezd na západní pobřeží do kempu u Porticcia v zálivu Ajaccio, koupání na pláži, ubytování na 4 noci.*
  • 3. den: A: Výstup pod Monte Renoso do sedla Punta del Oriente (2112 m) s jedinečnými výhledy na okolní vrcholy (6 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m, lze krátit). V závěru osvěžení v Cascade des Anglais. B: Okružní túra přes hřeben Punta del Oriente (2112 m) (+1 hod, ↑ +50 m, ↓ +50 m).
  • 4. den: Dopolední odpočinek na pláži nedaleko kempu. Odpoledne prohlídka Ajaccia, hlavního města Korsiky, nákupy, kavárny, pevnost, pláže, možnost návštěvy rodného domu Napoleona Bonaparte. Krátký okruh na skalní výběžek Parata s janovskou věží a výhledem na „krvavé“ souostroví Îles Sanguinaires.
  • 5. den: A: Procházka údolím Manganello: Výlet ke kaskádám a tůním, koupání v pohádkově krásné horské krajině s výhledem na Mte D'Oro (2389 m), salaš Bergerie de Tolla (1011 m) s výborným místním sýrem a uzeninami (5-6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). B: Výstup na okouzlující vrchol Mte d'Oro (2389 m) po příjemné lesní cestě, travnaté pláni a skalnaté vrcholové pasáži. V závěru koupání v Anglických kaskádách (9-10 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1400 m).
  • 6. den: A: Odpočinek u moře na pláži v Portu. B: Vodní túra kaskádami nebo po lesní pěšině v soutěsce Spelunca z Evisy do Oty s koupáním v několika tůních na trase (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 700 m). Ubytování na 3 noci. Prohlídka malebného Porta, ubytování na 3 noci.
  • 7. den: Oblast Calanches: Výstup na Capu d'Ortu s výhledem na Porto z výšky 1294 m. Prohlídka bizarních skalních útvarů Calanches (UNESCO) a koupání v moři při západu slunce (6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1000 m). Fakultativně výlet lodí z Porta přes zátoku Girolata za mořskou faunou do přírodní rezervace Scandola, případně podél rudých skal Les Calanches.
  • 8. den: A: Lehká túra z Col de Vergio k salaším Radule, koupání v kaskádách pod vodopády (3-4 hod, ↑ 150 m, ↓ 250 m). B: Okružní túra ze sedla Col de Vergio (1477 m) k horskému jezeru Lac de Nino (1743 m) s divokými koňmi (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 800 m).
  • 9. den: Od vyhlídky nad vesnicí Osani sestup na divokou pláž Cala di Tuara s možností koupání a dále do přístavního městečka Girolata s oficiálně 8 obyvateli. Koupání, pevnost, restaurace a hlavně zcela bez aut - po souši sem nevede cesta (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Autobusem přesun do Bastie se skvělou večerní atmosférou, možnost korsické večeře v místní hospůdce. *
  • 10. den: Noční trajekt z Bastie na italskou pevninu, přejezd přes Itálii a Rakousko, návrat do Mikulova a Brna pozdě večer.*

(*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na konkrétním trajektu, kterým pojedeme.

Ubytování

7x v bungalovech v kempech - 4x v Porticciu, 3x v Portu. Bungalov je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyně, WC a sprchový kout. Před bungalovem je možnost venkovního posezení. K vybavení bungalovů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní povlečení (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo) nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 10 € přímo na místě. Vezměte si také vlastní ručník, toaletní papír, utěrku a mycí prostředky. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička a kávovar. Závěrečný úklid bungalovů si provádí každý sám. Při předání bude po vás průvodce požadovat kauci 50 € za každou osobu v bungalovu. Tato kauce je vratná v plné výši pouze v případě, že při předávání zpět je bungalov řádně uklizen. Nabízíme i možnost ubytování ve vlastním stanu se slevou 2500 Kč/os. Kemp v Portu je vzdálený 2 km od moře a k dispozici je bazén, kemp v Porticciu je 500 m od moře. Na cestě zpět pojedeme nočním trajektem (cca 8 hod plavby), kde můžete spát na palubě ve vlastním spacáku nebo za příplatek v 4lůžkové kajutě. Jedno lůžko za jeden směr stojí 700 Kč/os. Svůj zájem o spaní ve stanu nebo v kajutě uveďte již v přihlášce.

Bungalovy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Poblíž kempů jsou restaurace, kde se dá popíjet víno nebo si objednat z bohaté nabídky vynikajících korsických jídel. V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % vyšší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Hory a moře Korsiky

Hory a moře Korsiky