Králický Sněžník na skialpech

Skitouring v trojmezí Čech, Moravy a Slezska

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník je třetím nejvyšším pohořím v České republice a kopíruje hranici od města Králíky po Kladské sedlo na rozhraní Čech, Moravy a Slezska. Větší část masivu Králického Sněžníku leží v polském Kladsku. Dominantou zdejšího kraje a nejvyšší horou je Králický Sněžník (1423 m), v jehož názvu se odráží mnohdy dlouhé zimní období, kdy sněhová pokrývka vydrží na vrcholu až 8 měsíců v roce. Několik desítek metrů pod vrcholem na jižním svahu hory vybízí pramen řeky Moravy k osvěžení. Níže pod vrcholem je trojmezní kámen, nejsevernější bod historické česko-moravské hranice. Rázovitý kraj s krásnou přírodou a lesy, připomínajícími kanadskou divočinu, nabízí množství úžasných zážitků v ideálních podmínkách pro různé sportovní aktivity i jedinečné výhledy na hřebeny Krkonoš, Jeseníků nebo Beskyd.

Čekají nás skialpové túry nalehko, pouze s věcmi potřebnými na jeden den v relativně nenáročném horském terénu v blízkosti známého lyžařského střediska Dolní Morava. Pohybovat se budeme převážně po značených turistických trasách a na túrách strávíme denně přibližně 4-7 hodin včetně přestávek na jídlo, odpočinek a fotografování. Překonávat budeme převýšení přibližně 550-950 m ve stoupání i klesání. Program zahrnuje výstupy na vrcholy Králický Sněžník (1423 m), Slamník (1232 m) a Klepáč (1144 m) s rozhlednou. Zdejší terény jsou ideální pro milovníky zimy, kteří si rádi vychutnají klid a pohodu zimní krajiny a zároveň se chtějí udržovat v kondici. Všechny plánované trasy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním programem. Kterýkoliv den je možné lyžování s podporou vleků či lanovek v přilehlém skiareálu. Střechu nad hlavou nám poskytnou horské Slonovy chaty poblíž penzionu Moravanka, kde nám připraví místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle 8-16 osob a na každých 7 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz v 9 hod na parkovišti lyžařského střediska Dolní Morava, odtud kolem chalupy Jezinka ke Zbojnické chatě a do sedla Puchača, dále hřebenovkou k rozhledně Klepáč (1144 m). Sjezd k prameni Liptovského potoka a k horní části skiareálu Větrný vrch, dále po sjezdovce zpět dolů do obce Dolní Morava (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Ubytování na Slonových chatách, seznamovací večírek.
  • 2. den: Z obce Dolní Morava údolím podél toku řeky Moravy ke Sněžné chatě a kolem pramenu u chaty Franciska na vrchol Králického Sněžníku (1423 m), odtud sjezd do Stříbrnického sedla, dál po hřebenu Mokrý hřbet k horské chatě Slaměnka a po sjezdovce zpět dolů do obce Dolní Morava. (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
  • 3. den: Ze skiareálu Dolní Morava po skialpové trase kolem hotelu Vista a horní stanice lanové dráhy U Slona k restauracím Skalka a Slaměnka, dále na vrchol Slamník (1232 m), odtud po sjezdovce zpět dolů do obce Dolní Morava (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Ukončení programu a odjezd k domovům nejpozději v 15 hod.

Ubytování

Spát budeme 2x v horských Slonových chatách poblíž penzionu Moravanka v Dolní Moravě. K dispozici je restaurace s barem, wifi a parkoviště. Spát budeme v plně vybavených 4lůžkových dřevěných srubech s vlastním sociálním zařízením, satelitní televizí a plně vybavenou kuchyňskou linkou.

Stravování

V místě ubytování dostaneme polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Večeře jsou servírované, snídaně formou bufetu. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat v blízkém okolí nebo v podobě vlastní stravy z dovezených surovin.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava: Sraz je v pátek v 9 hod na parkovišti u autobusové zastávky Dolní Morava, konečná. Pokud chcete přijet již ve čtvrtek večer, můžeme vám na chatě zajistit nocleh s polopenzí navíc za 800 Kč/os.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 400 Kč. Odjezd z Brna je v pátek v 6 hod.

3) Vlakem a autobusem: např. z Prahy jede vlak do Ústí n. Orlicí, následně vlakem do Králíků a pak autobusem do Dolní Moravy.. Sraz je v pátek v 9 hod na parkovišti u autobusové zastávky Dolní Morava, konečná. Pokud chcete přijet již ve čtvrtek večer, můžeme vám na chatě zajistit nocleh s polopenzí navíc za 800 Kč/os.

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, batoh 30-40 litrů ideálně s možností připnutí lyží, výbava na jednodenní túry, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí, lavinový set (lavinový vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Zájezd je určen začínajícím a mírně pokročilým skialpinistům, kteří si chtějí užít pohodový víkend na skialpech v pohoří Králického Sněžníku. Předpokladem je dobrá fyzická kondice, samostatně zvládnutá technika a jistota ve sjezdu na lyžích po sjezdovkách i ve volném terénu. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném, převážně technicky nenáročném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 4-7 hodin s převýšením 550-950 m, včetně přestávek na jídlo, odpočinek a fotografování. Během zájezdu je třeba počítat s tím, že denní program zahrnuje vždy několik výstupů a sjezdů. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou i během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i s případným silným studeným větrem.

Králický Sněžník na skialpech

Králický Sněžník na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Raxalpe - skialp pro začátečníky

Nenáročný skitouring na nejbližších dvoutisícovkách (Rakousko)

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Skitouring s výhledem na Grossglockner

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a základní lavinový kurz

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier