Livigno na kole

Cyklistika v italském Tibetu

Na pomezí Itálie a Švýcarska se nachází slunečné vysokohorské údolí Livigno (1800 m), ráj pro všechny cyklisty. Na své si přijdou pohodoví cyklisté, kteří chtějí vychutnávat krásy vysokých hor i alpských údolí ze silniček a šotolinových cest, tak i začínající bikeři, kteří si občas sjedou z cesty a vyzkouší některý z místních lehčích trailů. Na kole se budeme kochat krásou horských jezer, projedeme odlehlá horská údolí, budeme obdivovat mohutné Alpské vrcholy, několikrát vystoupáme do horských sedel ve výšce kolem 2300m a projedeme se i pod ledovci alpské čtyřtisícovky Bernina. Pozorovat budeme alpskou květenu a spatřit bychom mohli i sviště, kamzíky a kozorožce. Po cestě se budeme zastavovat v hospůdkách nebo horských chatách na kávu, zmrzlinu, italské těstoviny či pizzu. Horské městečko Livigno je navíc bezcelní zónou, a tak jsou nákupy alkoholu a jiných pochutin příjemnou povinností.

Průměrně denně ujedeme asi 50 km s převýšením kolem 600 m, některé trasy jde zkrátit a téměř všechny i prodloužit (náročnost podrobněji). Trasy jsou vedeny převážně po šotolinových širších cestách nebo po asfaltu, výjimečně pojedeme i po lehkém trailu. Sklon některých tras může být vyšší a není vyloučeno, že někdo bude muset kolo kousek tlačit. Díky našemu autobusu si užijeme více sjezdů z kopce dolů než výjezdů. Ubytováni budeme v hotelu Teola, kde dostaneme místní bohatou snídani. Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné s turistickým zájezdem Livigno - turistika v italském Tibetu, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 17 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Z Passo di Foscagno (2291 m) úbočím hor nad Bormiem do odlehlého horského údolí Valle di Fraele a kolem přehrad Cancano a San Giacomo (1900 m) do sedla Alpisella (2268 m), prudký sjezd k Lago di Livigno (1800 m) s dojezdem na ubytování. (↔ 45 km, ↑ 600 m, ↓ 1000 m)
  • 3. den: Údolí Livigno: údolím Val Fedaria až k horské chatě Cheseira da Fedaria (2210 m), sjezd údolím a lehkými horskými traily a polními cestami nad Livignem, dále po silnici a šotolinkách až do sedla Forcola di Livigno (2315 m), návrat údolím po lehkých trailech nebo silnici a cyklostezce do Livigna. (↔ 50 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m, možnost výrazně zkrátit vynecháním sedla)
  • 4. den: Královská etapa napříč horami: z Passo Foscagno (2291 m) silniční sjezd, stoupání odlehlým údolím Verva až do sedla Passo di Verva (2300 m). Famózní sjezd údolím Valgrosina do Grossoto, po cyklostezkách kolem řeky Adda do Tirana (440 m), návrat autobusem do Livigna. (↔ 50 km, ↑ 550 m, ↓ 2400 m, možné přídavky po cyklostezce na Bormio nebo na viadukt Brusio)
  • 5. den: Švýcarskem pod ledovci a kolem jezer: krátký přejezd busem do Švýcarska nad Lago Bianco (2234 m), sjezd pod ledovci horské skupiny Bernina k Engadinským jezerům, kolem jezer Lej da San Murezzan (1760 m) a Lej da Silvaplana do Sankt Moritz (↔ 52 km, ↑ 350 m, ↓ 900 m). Večerní odjezd, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v hotelu Teola v 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 4lůžkové apartmánové pokoje mají dvě samostatné ložnice, každá z nich má vlastní sociální zařízení. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. K dispozici je wifi a uzamykatelná místnost na kola. Hotel je vzdálený necelý 1 km od centra Livigna, kde najdeme obchody s potravinami a restaurace. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní snídani, která začíná 3. den a končí 5. den. Snídaně jsou podávány formou bufetu. Na výběr bývají např. míchaná nebo vařená vajíčka, místní uzeniny a sýry, toasty, čerstvé pečivo, croissanty, sladké pečivo, jogurty, cereálie a čerstvé ovoce. Z nápojů je na výběr např. káva, cappuccino, čaj, mléko nebo čerstvé džusy. Na večeři si zajdeme do některé z nedalekých pizzerií nebo restaurací. Večeře v restauraci stojí obvykle 9-14 €. Nákup potravin je možný v některém z mnoha místních obchůdků. Livigno je bezcelní zóna, což se projevuje hlavně na cenách alkoholu, cigaret, benzínu a luxusního zboží. Zakoupit občerstvení během dne je možné, ceny na horských chatách jsou však oproti Livignu výrazně vyšší. V Livignu v obchodech počítejte s cenami podobnými jako u nás, v restauracích asi 1,5x vyššími a na horských chatách s cenami až trojnásobnými.

Livigno na kole

Livigno na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Lago di Garda na kole

Nenáročná cyklistika v okolí největšího italského jezera

Tauernská cyklostezka

Cykloturistika podél řek Salzach a Saalach v okolí Zell am See

Innská cyklostezka a Ötztal

Alpské cyklostezky po proudu Tyrolských řek

Hory a jezera Lombardie na kole

Cyklistika v nejkrásnější části italské Lombardie

Údolí Julských Alp na kole

Cyklistika podhůřím Alp, kolem řek, vodopádů, soutěsek a jezer ve Slovinsku