Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Prokletije, "Prokleté hory", jsou divoké, tajuplné a špatně dostupné. Toto pohoří na hranicích s Albánií je jedním z nejkrásnějších v Evropě. Horské štíty spadající do pohádkových údolí, travnaté vrcholy i strmé a trvale zasněžené svahy splní sny každého horala. Nejvyšší vrchol Černé Hory Zla Kolata (2535 m) je zaslouženou třešničkou na skalnatém dortu. Nedávná opuštěnost Prokletije se rychle mění, možná narazíme i na nějaké turisty, proto vám nabízíme návštěvu tohoto úchvatného koutu Černé Hory ještě dříve, než tu vyrostou nové turistické chaty a hotely.

V pohoří Prokletije podnikneme několik jednodenních túr, při nichž budeme mít možnost vystoupit na tři vysoké vrcholy nalehko, dále dvoudenní přechod hor s výstupem na Zla Kolata a 1,5denní přechod na Hridské Jezero. Na těchto přechodech si poneseme vše potřebné pro táboření v horách. Výhodou pohoří Prokletije oproti Durmitoru je především méně turistů v horách i neopakovatelná atmosféra muslimsko-křesťanských městeček pod horami.

Většina jednodenních túr má velké převýšení (Volušnica 1000 m, Karanfil 1500 m a Zla Kolata 1600 m), půjdeme je však nalehko. Túry nám většinou zaberou 6-9 hodin. Některé túry je možné vynechat a udělat si volný den v místě stanování, navštívit podhorská městečka nebo zvolit vlastní horskou túru (náročnost podrobněji). Nocovat budeme na tábořištích a 1x v kempech. Ve skupině bývá obvykle kolem 15 osob. Dopravu a část programu budeme mít společnou se zájezdem Prokleté hory.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do černohorského městečka Gusinje, nákupy. Túra do doliny Grbaja (1130 m) v pohoří Prokletije, utáboření se na 3 noci. (2 hod, ↔ 7 km)
 • 3. den: Nalehko výstup na travnatý vrchol Volušnica (1795 m) s možným okruhem po vrcholech na albánských hranicích. (6-7 hod, ↑ 900 m, ↓  900 m)
 • 4. den: Nalehko výstup na skalnatý Karanfil (2490 m), průchod skalním oknem Šuplja vrata. (9 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m)
 • 5. den: Přechod přes hřeben Vezirovy brady do doliny Ropojana. Vesnička Vusanje (1000 m) (dokoupení základních potravin), výlet k silné vyvěračce Savino oko. Setkání s autobusem. (5-6 hod, ↑ 500 m, ↓ 600 m)
 • 6. den: Výstup na nejvyšší vrchol Černé Hory Zla Kolata (2535 m) na albánských hranicích, táboření v horách (1800 m). (9 hod, ↑ 1600 m, ↓ 800 m)
 • 7. den: Přechod přes Maja Borit (2106 m) do Plavu, setkání s autobusem, oslavy šťastného návratu z hor, večírek v místních hospůdkách. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1200 m)
 • 8. den: Dopolední koupání v Plavském jezeře, nákupy. Kolem poledne výjezd místním autem na Babino Polje (1500 m) a odtud výstup k malebnému Hridsku jezeru (1974 m) (2 hod, ↑ 500 m) a následně okruh nalehko přes Veliki Krš v masivu Bogičevica u hranic s Kosovem (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
 • 9. den: Sestup z hor přes Veliki Hrid (2011 m) do Plavu (6 hod, ↓ 1100 m), odpolední odpočinek a později odpoledne odjezd přes Andrijevicu, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v odpoledních hodinách.

Nocování

3x na tábořišti v dolině Grbaja, 1x v dolině Ropojana, 1x pod Zlou Kolatou, 1x v kempu v Plavu a 1x u Hridského jezera ve vlastních stanech. Tábořiště ve volné přírodě jsou vždy v dosahu pitné vody, hygiena je možná v potocích a jezerech. Každý den je možné dělat oheň. Poblíž autobusu budeme spát 2., 3., 4. a 7. den zájezdu. S připojením k internetu prostřednictvím wifi nelze počítat. Toaletní papír nebývá na toaletách v kempech k dispozici a je potřeba mít vlastní ručník.

Stravování

Vlastní z dovezených i dokoupených potravin. Čas na vaření bude ráno a večer, přes den většinou vystačíme s něčím studeným. Možnost nákupu nebo návštěva restaurace bude 2., 3., 4., 5., 7. a 9. den. Ochutnáme vynikající pečená masa, pivo Nikšičko, víno Vranac a jiné balkánské pochutiny. Ceny v obchodech i restauracích jsou podobné jako u nás.

Prokletije

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Albánské Alpy (letecky)

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Prokleté hory

Turistika v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory a Albánie

Velebit a Paklenica

Chorvatské hory s noclehy na chatách i odpočinek u moře