Zakarpatská Ukrajina na kole

Cyklistika přes poloniny i vesničky Podkarpatské Rusi

Pojďme se s nostalgií vrátit do nejvýchodnějšího cípu předválečného Československa, kde se zastavil čas - Podkarpatské Rusi. Na vzdušných, svobodných poloninách na nás čekají travnatá sedla, adrenalinové sjezdy a vesničky, kde se doposud žije jako před staletími a kde se seznámíme s životem místních a s tradiční ukrajinskou gastronomií. Jednotlivé etapy nás povedou přes karpatské hřebeny i jejich údolí a nevynecháme ani pamětihodnosti a kulturní památky místního kraje, jako je vesnice Nikoly Šuhaje Koločava a nedaleký NP Siněvir, kde tábořil v roce 1938 Foglar se svojí Dvojkou. Krásné terény uspokojí snad všechny cyklisty.

Jednodenní trasy vhodné pro horská kola vedou především po šotolině a lesních cestách nebo pěšinách. Na několika málo technických úsecích nás nemine ani tlačení kola. Asfaltové úseky se snažíme eliminovat. Délka tras se pohybuje mezi 30-50 km s průměrným převýšením 700 m. Trasy lze operativně zkrátit nebo naopak prodloužit. Ve skupině bývá okolo 20 osob. Ubytováni budeme na příjemné turistické základně v Podobovci, kde dostaneme místní polopenzi. Ta se skládá především z regionálních podkarpatských pokrmů. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Krásy Zakarpatské Ukrajiny, ke kterému je možné se kterýkoliv den přidat.

Brutální ruská invaze na Ukrajinu stále trvá, část ukrajinské země je zatím okupována, Rusko bombarduje civilní cíle po celé zemi. Přestože si přejeme, aby Ukrajina zvítězila a válka tak skončila, tak v současné chvíli nelze předvídat, kdy se tak stane. Proto jsme byli nuceni letní zájezdy na Ukrajinu zrušit. Ale jakmile válka skončí, jsme připraveni ihned vypsat zájezdy na Ukrajinu a pomoci tak znovu nastartovat turismus směřující do této úžasné země.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna (u termínů 705, 7052, 7055 a 7056 i z Prahy kolem 17 hod) přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
  • 2. den: Prohlídka Mukačeva (historické centrum, tržnice, hrad). Ubytování v Podobovci, vyjížďka k vodopádu Šipot a návrat přes vyhlídkový hřeben nad Pilipcem. Dřevěný kostel v Pilipci. (↔ 20 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 3.-9. den: V závislosti na počasí lze uskutečnit společný nebo individuální program:
  • A: Siněvirský národní park: Autobusem do Siněviru. Na kole výjezd k rašelinovému jezeru Ozerce s plovoucím ostrovem a možností koupání. Sjezd k Černé řece a podél Terebly do Svobody. Návštěva Bukovinky, nejvýše položené obce na Ukrajině, nedostupné pro auta. Zpátky údolím Roztoky a Terebly do Siněviru. Fakultativně možné zajet k Siněvirskému jezeru a Foglarovu tábořišti z roku 1938. (↔ 50 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • B: Koločava a gejzír: Autobusem do Koločavy, prohlídka kostela a hrobů českých četníků, návštěva pamětní síně I. Olbrachta, hrob Šuhaje, památníky obětem sovětských válek a obětem práce v zahraničí. Možnost oběda v Četnické stanici. Na kole do Negrovce, prohlídka dřevěného kostela a rašeliniště. Dále přes Vučkovo s lanovým mostem a gejzírem do Mežhorje. (↔ 35 km, ↑ 450 m, ↓ 550 m)
  • C: Okolo Repinky zleva: Přes Studený kolem židovského hřbitova na Perekresťje, fakultativně kostel a zvonice v Rekitkách, přes Zeleny Horbok do Kelečína a po silnici zpět do Podobovce. (↔ 35 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • D: Z Beskydu do Verchňačky a Volovce: Do Volovce po silnici, rázovitou místní „električkou“ (odvážně postavenou tratí) do sedla Beskyd. Na kole do Lavočného, přes sedlo do Verchňačky a přes hřeben ke kompresorové stanici. Odtud adrenalinový sjezd do Kanory pro zkušené, nebo po silnici do Volovce. (↔ 50 km, ↑ 650 m, ↓ 900 m)
  • E: Odpočinková etapa s koupáním: Z Podobovce přes Studený a Perekreťje, vyhlídkovým hřebenem nad Lískovcem k Studenskému jezeru s možností koupání. Zpět přes Pilipec. (↔ 40 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • F: Po Vododilném hřebeni: Přes Volovecké sedlo po vyhlídkovém hřebeni na Rabočin Verch (1008 m) a Skotarský průsmyk. Dále na Veliký Javorník (1120 m) a po hraničním Vododilném hřebeni na vrchol Župany (831 m), přes stejnojmennou vesnici a Verchňačku do Volovce a Podobovce. (↔ 50 km, ↑ 850 m, ↓ 1 300 m)
  • G: Okolo Repinky zprava: Po silnici přes Pilipec a Izky do Kelečína, v Bukovci prohlídka praček (valyl) a vodního mlýna. V Izkách oběd a ochutnávka sýrů, zpět přes hřeben a brody do Pilipce a Podobovce. (↔ 30 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 9. den: Po programu poslední večeře v Podobovci, odjezd do ČR. Noční přejezd Maďarska nebo Slovenska.
  • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v dopoledních hodinách.

U zájezdů č. 705 a 7056 jsou v závislosti na počasí 3., 4. a 5. den realizované varianty programu A, C a E, 6. den se shoduje s 10. dnem programu.

Ubytování

7x (3x u zájezdů č. 705 a 7056) na turistické základně v Podobovci ve 2-3lůžkových pokojích většinou s vlastním WC a sprchou, nebo ve srubech. Sruby jsou vhodné pro skupiny, mají k dispozici menší 2lůžkové pokoje, společenskou místnost s kuchyňkou a 2 soc. zařízení, společná pro 6-8 ubytovaných. V rámci ubytování je k dispozici také pravá ruská baňa (sauna) s bazénkem, kulečníkem a wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní typickou ukrajinskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den večeří (5. den večeří u zájezdů č. 705 a 7056). K snídani je např. volské oko, párek, palačinky, lívance, zapečené brambory, pohanka, těstoviny či máslo, sýry, pečivo, čaj apod. Večeře jsou o třech chodech (polévka, hlavní jídlo a salát), na večeři bývají např. holubce - závitky ve vinném listě, mleté maso, kuřecí maso, guláš, ryba, boršč apod. Nečekejte stravu jako v Čechách, strava na Ukrajině je méně bohatá na zeleninu a typická jsou přílohová jídla (těstoviny, pohanka, brambory) nebo maso na snídani. Společné obědy pro celou skupinu lze po dohodě zajistit každý den na trase. Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou nižší než naše, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky, syrniky či pelmeně. Vynikající místní vodka, koňak, pozoruhodné pivo i sladká místní vína Kagor a Isabela stojí za ochutnání. Z nealkoholických nápojů zaujme široký sortiment minerálek a také kvas. V bezprostředním okolí našeho ubytování je i vyhlášená vegetariánská restaurace.

Video ze zájezdu Zakarpatská Ukrajina na kole 2012 natočila Monika Bezuchová a sestříhal Jirka Vackář:


Zakarpatská Ukrajina na kole

Zakarpatská Ukrajina na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Transylvánie na kole

Cyklistika pod Fagarašem, Brašov a opevněné kostely Sedmihradska

Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Srbsko na kole

Cyklistika v NP Đerdap, v Ovčarsko-kablarské soutěsce, v pohoří Zlatibor a nad kaňonem Uvac

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru