Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Bulharsko patří k nejrozmanitějším zemím na Balkáně. Návštěvníkům nabízí vysoké hory, pravoslavné kláštery, historická města, dobrosrdečné obyvatele a hlavně vynikající bulharskou kuchyni. Na kole projedeme nejvyšší bulharské pohoří Rila a vápencový Pirin, navštívíme nejzachovalejší bulharský klášter Rilský monastýr i dřevěný Rožeňský monastýr, pěšky vystoupíme na nejvyšší vrchol Balkánu Musalu (2925 m), ochutnáme víno z vyhlášených Melnických sklepů, v historickém Bansku nás překvapí množství památek, hospůdek a tradičních vináren, tzv. mechan, a na závěr ulevíme unaveným svalům v termálních lázních. V restauracích ochutnáme vyhlášenou bulharskou kuchyni: šopska a ovčarska salata, kebabče a kjufte (pečená mletá masa), kavarma, musaka a jiné pochutiny potěší bříško každého fajnšmejkra.

Čekají nás cykloetapy 30 - 60 km s převýšením okolo 500 m, na kterých strávíme (včetně odpočinku a pěších túr) denně cca 6-8 hodin (náročnost podrobněji). Náš autobus nás téměř každý den někam vyveze a proto na kole za zájezd naklesáme o více než 4000 m více než nastoupáme. Budeme jezdit v horském terénu převážně po šotolinových i hliněných cestách nebo po asfaltových silničkách. Některé kratší úseky cest jsou s větším množstvím volných kamenů. Většinou se během dne zastavíme na oběd či menší občerstvení. Ubytováni budeme v podhorských městečkách Samokov a Bansko v hotelech se snídaní. V okolí ubytování bude dostatek možností občerstvení v restauracích nebo hospůdkách. Dopravu a ubytování máme společné s turistickým zájezdem Rila a Pirin, ke kterému se lze po domluvě s průvodcem na místě připojit.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod (u termínu 6456 i z Prahy kolem 17 hod) přes Bratislavu, Maďarsko a noční Srbsko.
 • 2. den: Odpolední příjezd do podhorského města Samokov, ubytování na 4 noci, seznámení se s okolím a místními restauracemi.
 • 3. den: Výjezd lanovkou k chatě Rilská jezera a procházka v nejhezčí části Rilského pohoří - Maljovická Rila - kolem ledovcových jezer Rybnota jezera. Odpoledne na kole od chaty Pionerska pod vrchol Zekirica (1734 m) a sjezd po hřebeni s vyhlídkami na Rilu a Vitošu do údolí říčky Černi Iskar. (↔ 35 km, ↑ 350 m, ↓ 950 m)
 • 4. den: Ze Samokova vyrazíme do rázovité vesničky Jarlovo a následně po úbočí pohoří Vitoša přes Zheleznitsa do Bistrice. (↔ 50 km, ↑ 600 m, ↓ 500 m)
 • 5. den: Výjezd z Borovce lanovkou na Jastrabec (2369 m). Na kole nebo pěšky náhorní planinou kolem ledovcových jezer k chatě Musala. Pěší výstup na nejvyšší horu Bulharska, Musalu (2925 m), návrat stejnou cestou (na kole ↔ 28 km, ↑ 200 m, ↓ 600 m + pěšky 3 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m nebo celý den pěšky bez kola 5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Pro zdatné cyklisty navíc sjezd údolím Bistrica do Borovce. (↔ +9 km, ↓ +1000 m)
 • 6. den: Od kaple Ivan Rilský k Rilskému monastýru, největšímu a nejzachovalejšímu bulharskému klášteru. Po prohlídce kláštera sjezd přes vesnici Rila do vesničky Stob. Prohlídka Stobských pyramid. Přejezd autobusem do střediska zimních sportů Bansko, ubytování na 3 noci. (↔ 30 km, ↑ 100 m, ↓ 700 m)
 • 7. den: Pohořím Rodopy: Od nejvýše položené přehrady na Balkáně, Belmeken (1910 m), přes sedlo Avramovo po hřebeni a přes odlehlé horské vesničky do Krajišče. (↔ 60 km, ↑ 500 m, ↓ 1600 m)
 • 8. den: Jižním úbočím Pirinu: Ze sedla Popovi Livadi (1416 m) přes rázovitou osadu Pirin k dřevěnému Roženskému monastýru a kolem pískovcových Melnických pyramid do Melniku, vesnice známé svým vínem i typickou architekturou. (↔ 50 km, ↑ 600 m, ↓ 1200 m)
 • 9. den: Borovými lesy severních svahů Pirinu přes horské louky a osamělé kapličky do vesnice Dobriniště s návštěvou termálů. (↔ 30 km, ↑ 500 m, ↓ 1000 m)
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, do Brna v odpoledních hodinách.

Ubytování

7x v hotelech se snídaní - 4x v Samokově ve 2-3lůžkových pokojích nebo v apartmánech pro 6 osob se dvěma vícelůžkovými pokoji a 3x v Bansku asi 500 m od centra ve 2-3lůžkových pokojích. Apartmány i pokoje mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelů je i restaurace, v Samokově venkovní bazén, v Bansku i bar, sauna, bazén, společenská místnost a wifi zdarma. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hotelech dostaneme snídani (např. čaj, káva, mléko, džus, pečivo, máslo, salámy, sýry, jogurt, cereálie, džem, ovoce nebo zelenina). Na večeři (a někdy i na oběd) si zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy a svačiny přes den), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí. Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR, výběr a kvalita jídel je překvapující.

 • 19.07.2024 - 28.07.2024
 • 10 dní
 • Číslo: 6453
 • 16 400 Kč
 • Rezervace

Video z cyklozájezdu Bulharsko na kole z roku 2016 (autor: Monika Bezuchová):


Bulharské hory na kole

Bulharské hory na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Transylvánie na kole

Cyklistika pod Fagarašem, Brašov a opevněné kostely Sedmihradska

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Srbsko na kole

Cyklistika v NP Đerdap, v Ovčarsko-kablarské soutěsce, v pohoří Zlatibor a nad kaňonem Uvac

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru