Vrcholy Pyrenejí (letecky)

Vysoké hory, národní parky a jezera centrálních Pyrenejí

Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho je tvoří množství horských masívů o různorodé geologické struktuře, díky čemuž jsou Pyreneje jedny z nejrozmanitějších hor v Evropě. Jejich jednotlivé oblasti jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek.

My projdeme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Podnikneme túry ve španělské části Národního Parku Ordesa y Monte Perdido, kde kdysi voda a ledovce rozřezaly zemi do podoby dnešních monumentálních kaňonů. Jejich stěny skrápí velkolepé vodopády a tvoří svahy okolních třítisícových hor. S obnaženými vrásami jsou nejpestřejší paletou barev. Další výšlapy nás čekají v přírodním parku Possets y Maladeta, který je domovem nádherných jezernatých údolí, nad nimiž ční ty nejslavnější pyrenejské třítisícovky. Vystoupíme na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto, který je se svou výškou 3404 m druhým nejvyšším vrcholem pevninského Španělska. Navštívíme národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Jezernaté hory. Obejdeme několik ledovcových jezer, nad nimiž se tyčí vysoké horské štíty, na které nás čekají neopakovatelné výhledy. Poznáme i pyrenejské podhůří, kde v kamenných městečkách a vesnicích drží Španělé odpolední siestu. V závěru si odpočineme na plážích Středozemního moře nebo je možné podniknout krátkou návštěvu barevné Barcelony.

Na úvod nás čekají dvě středně náročné túry v ikonické oblasti NP Ordesa a pod horou Mt. Perdido. Jádrem programu je výstup na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto, s noclehy na horské chatě, kde doporučujeme využít místní polopenzi a díky tomu jít téměř nalehko. S Pyrenejemi se rozloučíme relativně snazší vrcholovou túrou v jezernatém NP Aigüestortes. Celkově se jedná o středně náročnou až náročnější horskou turistiku, na Pico de Aneto se jde i po ledovci. Denní převýšení se pohybuje většinou mezi 750-1500 m ve výstupu a totéž v sestupu, na relativně náročnějších túrách strávíme denně 8-10 hod včetně přestávek, na snazších túrách 5-7 hod. Pro výstup na Pico de Aneto jsou povinné mačky a cepín, ty vám můžeme půjčit z naší půjčovny. Mimo noclehy na chatách budeme 4 noci ubytovaní v penzionu a apartmánech. Do Španělska se přesuneme rychle a pohodlně - přímým letem z Prahy do Barcelony. Méně náročnou variantou je zájezd Pyreneje - pohodová turistika konající se ve stejném termínu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy. Přílet do španělské Barcelony, přejezd do podhůří centrálních Pyrenejí, ubytování v penzionu, 3 noci po sobě.
 • 2. den: Fantastický kaňon Ordesa, kdysi vymodelovaný ledovcem. Túra po dně kaňonu zdobeném sérií kaskád až k vodopádu Colla de Caballo. Odpočinek a odpolední sestup do ústí kaňonu Ordesa přes vyhlídkové terasy Faja Pelay skýtající skvostné výhledy. (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 3. den: Z údolí Valle de Pineta (1270 m) nahoru ke stupni vodopádů Churros de Marmorés, odpočinek. Výstup na úchvatný výhled Balcón de Pineta (2550 m) a k modravému jezeru Ibón de Marmorés (2600 m) pod třítisícovkami, kterými vévodí Monte Perdido (3355 m). Sestup kolem vodopádu Cascada de Lalarri s možností koupání a osvěžení (8 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m).
 • 4. den: Prohlídka kamenného historického městečka Aínsa. Přejezd do údolí Benasque. Příprava na výstup na Pico de Aneto. Přejezd místní dopravou na La Besurtu (1890 m) a krátký podvečerní výstup na chatu Renclusa (1 hod, ↑ 250 m, ↓ 0 m). Nocleh 2 noci po sobě.
 • 5. den: Brzký ranní odchod z chaty přes hřeben Portillones a přes ledovec až na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto (3404 m), návrat okruhem se sestupem do údolí Plan dels Aigualluts. (8-10 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m).
 • 6. den: Výstup do hraničního sedla Puerto de Benás (2445 m) se skvělými výhledy na zaledněný masív Aneto-Maladeta a na francouzská jezera (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 950 m). Navíc možný výstup na vrchol Tuca de Salvaguardia (2738 m) (+1,5 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Individuálně možná jen odpočinková túra údolím (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 500 m). Přejezd k NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, ubytování na chatě v kamenné vsi Senterada, 2 noci po sobě.
 • 7. den: Celodenní túra Jezernatými horami. Výjezd lanovkou k jezeru Gento a výstup k jezeru Estany de la Colomina se stejnojmennou chatou s možností občerstvení. Kolem jezer Mar a Saburó až na jeden z nejvyšších vrcholů oblasti Pic de Peguera (2982 m) (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
 • 8. den: Dopolední přesun do letoviska Sitges západně od Barcelony, odpolední odpočinek u moře nebo fakultativně návštěva Barcelony. Závěrečný večírek.
 • 9. den: Odlet z Barcelony zpět do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme celkem 4x na chatách (z toho 2 noci se jedná o horskou chatu) a 4x v penzionu a apartmánech. Na horské chatě Renclusa (2 noci) se spí ve společných noclehárnách, k dispozici zde jsou deky a polštáře, s sebou je třeba vlastní vložka do spacáku. Charakter chaty má i ubytování ve vsi Senterada (2 noci), pokoje jsou vícelůžkové včetně patrových postelí. Ubytování v penzionu (3x ve vsi Fiscal) je ve 2-3lůžkových pokojích s vlastním WC a koupenou. Apartmány (1x v letovisku Sitges) jsou celkem pro 5 osob ve 3 pokojích se sdílenou koupelnou a WC.

Stravování

Na horské chatě velmi doporučujeme využít 2x místní polopenzi (není v ceně zájezdu). Polopenzi na chatě je třeba objednat již v přihlášce, jídlo musíme dopředu zamluvit, na chatě se nevaří bez předchozí objednávky, zaplatíte ji ale až na místě. V místech ubytování mimo horskou chatu je různorodá nabídka stravovacích možností - restaurace, dokupování potravin v supermarketech, 3x je na ubytování možnost vlastního vaření v kuchyňce, na chatě ve vsi Senterada je k dispozici i venkovní gril. Přes den využijete na túrách většinou studené svačiny, některé dny je i na oběd možné zajít do restaurace či místní hospůdky po trase. Možností ochutnat místní kuchyni je dostatek. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 20 % vyšší než u nás, v restauracích je dráž o 30-80 %, večeře vyjde zhruba na 7-15 €.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2000 Kč na zájezd (požadujeme: český ŘP a alespoň desetileté zkušenosti aktivního řidiče). Řidič na místě najezdí celkem do 4 hodin za celý den. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Cestovní doklady: Španělsko je členem EU, k překročení hranic postačuje platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Španělsko - informace o zemi

Případné prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Vrcholy Pyrenejí (letecky)

Vrcholy Pyrenejí (letecky)

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Tenerife - horská turistika

Největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)