Pyreneje - vrcholy národních parků (letecky)

Vysoké hory, kaňony a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)

Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho je tvoří množství horských masívů o různorodé geologické struktuře, díky čemuž jsou Pyreneje jedny z nejrozmanitějších hor v Evropě. Jejich jednotlivé oblasti jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek.

My projdeme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Podnikneme túry ve španělské části Národního Parku Ordesa y Monte Perdido, kde kdysi voda a ledovce rozřezaly zemi do podoby dnešních monumentálních kaňonů. Jejich stěny skrápí velkolepé vodopády a tvoří svahy okolních třítisícových hor. S obnaženými vrásami jsou nejpestřejší paletou barev. Další výšlapy nás čekají v přírodním parku Possets y Maladeta, který je domovem nádherných jezernatých údolí, nad nimiž ční ty nejslavnější pyrenejské třítisícovky. Vystoupíme na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto, který je se svou výškou 3404 m druhým nejvyšším vrcholem pevninského Španělska. Navštívíme národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Jezernaté hory. Obejdeme několik ledovcových jezer, nad nimiž se tyčí vysoké horské štíty, na které nás čekají neopakovatelné výhledy. Poznáme i pyrenejské podhůří, kde v kamenných městečkách a vesnicích drží Španělé odpolední siestu. V závěru si odpočineme na plážích Středozemního moře nebo je možné podniknout krátkou návštěvu barevné Barcelony.

Jádrem programu jsou výstupy na nejvyšší vrcholy Pyrenejí Monte Perdido a Pico de Aneto s noclehy na horských chatách nebo v jejich okolí, kde doporučujeme využít místní polopenzi a díky tomu jít téměř nalehko (polopenze na chatě Góriz je povinná). S Pyrenejemi se rozloučíme relativně snazší vrcholovou túrou v jezernatém NP Aigüestortes. Celkově se jedná o středně náročnou až náročnější horskou turistiku, na Pico de Aneto se jde i po ledovci. Denní převýšení se pohybuje většinou mezi 750-1500 m ve výstupu a totéž v sestupu, na relativně náročnějších túrách strávíme denně 8-10 hod včetně přestávek, na snazších túrách 5-7 hod (náročnost podrobněji). Pro výstup na Pico de Aneto jsou povinné mačky a cepín. Mačky nelze nahradit nesmeky, terén bývá často opravdu náročný a stav ledovce se rok od roku horší. Pro výstup na Aneto je možné zvolit alternativní (sestupovou) trasu, a to vše podle aktuálních podmínek ledovce. Mimo dva noclehy na horských chatách a jednou ve stanu v okolí horské chaty Goriz budeme 5 nocí ubytovaní v různých ubytovacích zařízeních penzionového typu. Do Španělska se přesuneme rychle a pohodlně - přímým letem z Prahy do Barcelony. Méně náročnou leteckou akcí do Pyrenejí je zájezd Pyreneje - pohodová turistika.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy. Přílet do španělské Barcelony, nákup potravin a přejezd do podhůří centrálních Pyrenejí, ubytování.
 • 2. den: Fantastický kaňon Ordesa, kdysi vymodelovaný ledovcem. Túra k vodopádu Colla de Caballo přes nádherné vyhlídkové terasy Faja Pelay. Odpočinek a následující výstup na chatu Góriz (6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 300 m). Nocleh na jednu noc.
 • 3. den: Brzy ráno nalehko kolem jezírka Lago Helado a vrásových hor na nejvyšší vrchol NP Ordesa Monte Perdido (3355 m), návrat k chatě Góriz (6 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m). Odpočinek u chaty a pozdní podvečerní sestup do ústí kaňonu Ordesa. Od vodopádu Colla de Caballo méně náročnou cestou po dně kaňonu zdobeném sérii kaskád (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 1000 m). Přejezd na ubytování.
 • 4. den: Prohlídka kamenného historického městečka Aínsa. Přejezd do údolí Benasque. Příprava na výstup na Pico de Aneto. Přejezd místní dopravou na La Besurtu (1890 m) a krátký podvečerní výstup na chatu Renclusa (1 hod, ↑ 250 m).
 • 5. den: Brzký ranní odchod z chaty přes hřeben Portillones a přes ledovec až na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto (3404 m), návrat okruhem se sestupem do údolí Plan dels Aigualluts (8-10 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m) a následným návratem na chatu Renclusa.
 • 6. den: Sestup z chaty do údolí a následný výstup do hraničního sedla Puerto de Benás (2445 m) se skvělými výhledy na zaledněný masív Aneto-Maladeta a na francouzská jezera (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 950 m). Navíc možný výstup na vrchol Tuca de Salvaguardia (2738 m) (+1,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Individuálně možná jen odpočinková túra údolím (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 500 m). Přejezd k NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, ubytování na 2 noci po sobě.
 • 7. den: Celodenní túra Jezernatými horami. Výjezd lanovkou k jezeru Gento a výstup k jezeru Estany de la Colomina se stejnojmennou chatou s možností občerstvení. Dále možnost túry k jezerům Mar a Saburó nebo výstup na jeden z okolních vrcholů. (7 hod, ↑ 400-800 m, ↓ 400-800 m)
 • 8. den: Dopolední přesun do letoviska Sitges nebo jeho okolí západně od Barcelony, odpolední odpočinek u moře nebo fakultativně návštěva Barcelony. Závěrečný večírek.
 • 9. den: Odlet z Barcelony zpět do Prahy.

Ubytování a nocování

Ubytováni budeme celkem 3x v horských chatách či v jejich okolí (Goriz) a 5x v různých ubytovacích zařízeních penzionového typu.
Snažíme se vždy vyjít vstříc požadavkům skupinám cestovatelů a ctít jejich soukromí, co se velikosti pokojů a složení lůžek týče, ne vždy je to ale z kapacitních důvodů možné. Standardní součástí všech pokojů bývá i soukromá koupelna, je nutné se ale připravit i na koupelnu sdílenou.
Na horské chatě Renclusa se spí ve společných noclehárnách, k dispozici zde jsou deky a polštáře, s sebou je třeba vlastní spacák či vložka do spacáku nebo je možné ji zakoupit za mírný poplatek. Na horské chatě Góriz budeme spát ve vypůjčeném stanu včetně karimatek. Je třeba na chatu vynést pouze vlastní spacák. Za příplatek 250 Kč je možné přespat uvnitř horské chaty, kapacita chaty je však omezená. Svůj zájem o nocleh na chatě uveďte v přihlášce. Na horské chatě Góriz i Renclusa je k dispozici sprcha.

Stravování

Na horské chatě Góriz je nutné využít polopenzi, která není součástí ceny zájezdu. Dále velmi doporučujeme využít 2x místní polopenzi na chatě Renclusa (není v ceně zájezdu). Polopenzi na chatě Renclusa je třeba objednat již v přihlášce, jídlo musíme dopředu zamluvit, na chatě se nevaří bez předchozí objednávky, zaplatíte ji ale až na místě. V místech ubytování mimo horskou chatu je různorodá nabídka stravovacích možností - restaurace, dokupování potravin v supermarketech. Na ubytování je téměř vždy možné dokoupit snídani v ceně kolem 8€, zájem o ní dohodnete na místě dle možností s průvodcem zájezdu. V místech, kde jsou pokoje apartmánového typu, je kuchyňka jejich součástí. Na některých ubytováních je pak také k dispozici společná kuchyňka, někde i možnost grilování, veškeré aktuální informace o ubytování dostanete včas od průvodce. Přes den využijete na túrách většinou studené svačiny, některé dny je i na oběd možné zajít do restaurace či místní hospůdky po trase. Možností ochutnat místní kuchyni je dostatek. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 10-20 % vyšší než u nás, v restauracích je dráž o 30-80 %, večeře vyjde zhruba na 7-15 €. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Není zde mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě). Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2800 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Případné prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Pyreneje - vrcholy národních parků (letecky)

Pyreneje - vrcholy národních parků (letecky)

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Albánské Alpy (letecky)

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy (letecky)

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi