Vrcholy Pyrenejí (letecky)

Vysoké hory, národní parky a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)

Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho je tvoří množství horských masívů o různorodé geologické struktuře, díky čemuž jsou Pyreneje jedny z nejrozmanitějších hor v Evropě. Jejich jednotlivé oblasti jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek.

My projdeme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Podnikneme túry ve španělské části Národního Parku Ordesa y Monte Perdido, kde kdysi voda a ledovce rozřezaly zemi do podoby dnešních monumentálních kaňonů. Jejich stěny skrápí velkolepé vodopády a tvoří svahy okolních třítisícových hor. S obnaženými vrásami jsou nejpestřejší paletou barev. Další výšlapy nás čekají v přírodním parku Possets y Maladeta, který je domovem nádherných jezernatých údolí, nad nimiž ční ty nejslavnější pyrenejské třítisícovky. Vystoupíme na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto, který je se svou výškou 3404 m druhým nejvyšším vrcholem pevninského Španělska. Navštívíme národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Jezernaté hory. Obejdeme několik ledovcových jezer, nad nimiž se tyčí vysoké horské štíty, na které nás čekají neopakovatelné výhledy. Poznáme i pyrenejské podhůří, kde v kamenných městečkách a vesnicích drží Španělé odpolední siestu. V závěru si odpočineme na plážích Středozemního moře nebo je možné podniknout krátkou návštěvu barevné Barcelony.

Jádrem programu jsou výstupy na nejvyšší vrcholy Pyrenejí Monte Perdido a Pico de Aneto s noclehy na horských chatách, kde doporučujeme využít místní polopenzi a díky tomu jít téměř nalehko (polopenze na chatě Góriz je povinná). S Pyrenejemi se rozloučíme relativně snazší vrcholovou túrou v jezernatém NP Aigüestortes. Celkově se jedná o středně náročnou až náročnější horskou turistiku, na Pico de Aneto se jde i po ledovci. Denní převýšení se pohybuje většinou mezi 750-1500 m ve výstupu a totéž v sestupu, na relativně náročnějších túrách strávíme denně 8-10 hod včetně přestávek, na snazších túrách 5-7 hod. Pro výstup na Pico de Aneto jsou povinné mačky a cepín. Cepín nelze nahradit nesmeky, terén bývá často opravdu náročný a stav ledovce se rok od roku horší. Pro výstup na Aneto je možné zvolit alternativní (sestupovou) trasu, a to vše podle aktuálních podmínek ledovce. Mimo tři noclehy na horských chatách budeme 5 nocí ubytovaní v různých ubytovacích zařízeních penzionového typu. Do Španělska se přesuneme rychle a pohodlně - přímým letem z Prahy do Barcelony. Méně náročnou leteckou akcí do Pyrenejí je zájezd Pyreneje - pohodová turistika.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy. Přílet do španělské Barcelony, nákup potravin a přejezd do podhůří centrálních Pyrenejí, ubytování.
 • 2. den: Fantastický kaňon Ordesa, kdysi vymodelovaný ledovcem. Túra k vodopádu Colla de Caballo přes nádherné vyhlídkové terasy Faja Pelay. Odpočinek a následující výstup na chatu Góriz (6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 300 m). Ubytování na chatě na jednu noc.
 • 3. den: Brzy ráno nalehko kolem jezírka Lago Helado a vrásových hor na nejvyšší vrchol NP Ordesa Monte Perdido (3355 m), návrat k chatě Góriz (6 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m). Odpočinek u chaty a pozdní podvečerní sestup do ústí kaňonu Ordesa. Od vodopádu Colla de Caballo méně náročnou cestou po dně kaňonu zdobeném sérii kaskád (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 1000 m). Přejezd na ubytování.
 • 4. den: Prohlídka kamenného historického městečka Aínsa. Přejezd do údolí Benasque. Příprava na výstup na Pico de Aneto. Přejezd místní dopravou na La Besurtu (1890 m) a krátký podvečerní výstup na chatu Renclusa (1 hod, ↑ 250 m).
 • 5. den: Brzký ranní odchod z chaty přes hřeben Portillones a přes ledovec až na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto (3404 m), návrat okruhem se sestupem do údolí Plan dels Aigualluts (8-10 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m) a následným návratem na chatu Renclusa.
 • 6. den: Sestup z chaty do údolí a následný výstup do hraničního sedla Puerto de Benás (2445 m) se skvělými výhledy na zaledněný masív Aneto-Maladeta a na francouzská jezera (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 950 m). Navíc možný výstup na vrchol Tuca de Salvaguardia (2738 m) (+1,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Individuálně možná jen odpočinková túra údolím (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 500 m). Přejezd k NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, ubytování na 2 noci po sobě.
 • 7. den: Celodenní túra Jezernatými horami. Výjezd lanovkou k jezeru Gento a výstup k jezeru Estany de la Colomina se stejnojmennou chatou s možností občerstvení. Dále možnost túry k jezerům Mar a Saburó nebo výstup na jeden z okolních vrcholů. (7 hod, ↑ 400-800 m, ↓ 400-800 m)
 • 8. den: Dopolední přesun do letoviska Sitges západně od Barcelony, odpolední odpočinek u moře nebo fakultativně návštěva Barcelony. Závěrečný večírek.
 • 9. den: Odlet z Barcelony zpět do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme celkem 3x v horských chatách a 5x v různých ubytovacích zařízeních penzionového typu.
Snažíme se vždy vyjít vstříc požadavkům skupinám cestovatelů a ctít jejich soukromí, co se velikosti pokojů a složení lůžek týče, ne vždy je to ale z kapacitních důvodů možné. Standardní součástí všech pokojů bývá i soukromá koupelna, je nutné se ale připravit i na koupelnu sdílenou.
Na horské chatě Renclusa a Góriz (3 noci) se spí ve společných noclehárnách, k dispozici zde jsou deky a polštáře, s sebou je třeba vlastní vložka do spacáku nebo je možné ji zakoupit za mírný poplatek. Na horské chatě Góriz i Renclusa je k dispozici sprcha.

Stravování

Na horské chatě Góriz a ubytování ve Vall de Fosca je nutné využít polopenzi, která není součástí ceny zájezdu. Dále velmi doporučujeme využít 2x místní polopenzi na chatě Renclusa (není v ceně zájezdu). Polopenzi na chatě Renclusa je třeba objednat již v přihlášce, jídlo musíme dopředu zamluvit, na chatě se nevaří bez předchozí objednávky, zaplatíte ji ale až na místě. V místech ubytování mimo horskou chatu je různorodá nabídka stravovacích možností - restaurace, dokupování potravin v supermarketech. Na ubytování je téměř vždy možné dokoupit snídani v ceně kolem 8€, zájem o ní dohodnete na místě dle možností s průvodcem zájezdu. V místech, kde jsou pokoje apartmánového typu je kuchyňka jejich součástí. Na některých ubytováních je pak také k dispozici společná kuchyňka, někde i možnost grilování, veškeré aktuální informace o ubytování dostanete včas od průvodce. Přes den využijete na túrách většinou studené svačiny, některé dny je i na oběd možné zajít do restaurace či místní hospůdky po trase. Možností ochutnat místní kuchyni je dostatek. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 10-20 % vyšší než u nás, v restauracích je dráž o 30-80 %, večeře vyjde zhruba na 7-15 €. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Není zde mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě). Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2800 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Případné prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Vrcholy Pyrenejí (letecky)

Vrcholy Pyrenejí (letecky)

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi