Jezernaté a Ovčí hory (Rumunsko)
Retezat - Jezernaté hory ...volní koně zrcadlí tváře ve večerních vodách. Hluboké ticho jezer, u kterých bys rád skončil život. Na obrovských balvanitých srázech kývá vítr vzácnými kostřavami a k lidem odtud není nejblíž: co si nepřineseš, to nemáš...
(Miroslav Nevrlý: Karpatské hry)
Retezat - snad nejkrásnější Rumunské hory a dokonalá ukázka ledovcové činnosti někdejšího nejmohutnějšího ledovce rumunských Karpat: Strmé skalní stěny, nedozírná suťoviska, žulové hřebeny Velkého Retezatu i krasový vápencový Malý Retezat. Ovšem nejkrásnější jsou kaskádovitě spojená vysokohorská jezera s průzračně čistou vodou. Jezer je tady na osmdesát a u dvou nejkrásnějších a největších budeme nocovat.
Tarcu je svým poloninovým charakterem typické pastevecké pohoří: Travnaté hřebeny s desítkami ovčích stád, zamlžené poloniny, skály a nejvyšší partie hor obepnuté mohutnými ledovcovými kary s jezírky. V těchto horách, které neprávem stojí ve stínu slavnějších a navštěvovanějších rumunských pohoří, budeme mít možnost vychutnat si opravdovou horskou samotu.
Přechod pohořími Retezat a Tarcu patří mezi středně obtížné treky v rumunských Karpatech. Po náročnější hřebenovce Velkého Retezatu s prudkým nástupem a přechodem krásnou panoramatickou cestou po vrcholcích skalnatého hřebene vyžadující zvýšenou opatrnost a jistou chůzi nás čekají pláně Malého Retezatu. 6. den sestoupíme do údolí a setkáme se s naším autobusem, který zůstává po celou dobu zájezdu v Rumunsku, a v němž si díky tomu vyzvedneme zásoby na druhou část přechodu - pohoří Tarcu, kde půjdeme po travnatých pláních s menším převýšením a lehčím terénem. Denně budeme trávit na túrách 6-9 hodin včetně pauz s průměrným převýšením 600-1000 m. Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených horských tábořištích.
Nocování: V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, voda je většinou v blízkosti či v dosahu. Oheň je možné rozdělat asi na 3 tábořištích, ostatní jsou příliš vysoko a není na nich dřevo.
Stravování: Z vlastních zásob. Na druhou polovinu přechodu (Tarcu) si necháte jídlo v autobusu a vyzvednete si ho po setkání s busem 6. den odpoledne. Také se můžete těšit na bečku, kterou bus poveze. Dokupování zásob během přechodu není možné. Na Cabana Buta (4. den) a na Muntele Mic (9. den) je možné si dát rumunské pivo a ochutnat některé rumunské speciality. Ceny jsou podobné jako u nás. Na Cabana Cuntu (8. den) většinou prodávají brynzu. Možnosti nákupů budou v Temešváru při odjezdu z Rumunska.