Rumunsko - Jižní Karpaty na kole

Cyklistika nejen v podhůří Parângu, Lotru, Cindrelu, Şureanu a Capatini

Příroda rumunských Karpat je úchvatná a lidmi dosud nepříliš dotčená: nekonečné lesy, tmavé hladiny přehradních jezer, křišťálové řeky a potoky, s láskou udržované prameny pitné vody, malebné vesničky, ve kterých se zastavil čas, přívětiví vesničané a bačové se svými stády na poloninách. To vše s námi můžete poznat ze sedla kola. Za ostrá stoupání budeme odměněni sjezdy, při kterých se před námi otevře jedinečný pohled na zalesněnou krajinu pod travnatými hřbety. Navštivte Rumunsko včas, stavební stroje silničářů stále více zasahují do krás přírody této země.

Projedeme oblast Jižních Karpat - pohoří Paring, Lotru, Cindrel, Şureanu a Capatini a zejména jejich podhůří. Tuto oblast mnoho cyklistů nepoznalo, vydat se sem je příjemnou změnou oproti dnes až příliš komercionalizovaným „rájům cyklistiky“. Zkrátka jiný svět, jedinečné zážitky, a přitom hodně pohody a pohodlí.

Čekají nás jednodenní etapy na horském kole, většinou bikového charakteru v horském kopcovitém terénu. Ubytovaní budeme v penzionech na 2 místech a dostaneme místní polopenzi. Denně ujedeme mezi 35-75 km s velmi variabilním převýšením, průměrně kolem 1000 m nahoru a totéž dolů. Některé trasy lze zkracovat a jet část autobusem. Nároční bikeři si naopak mohou k základním variantám etap přidávat. Také je možné zařazení individuálního programu. Ve skupině bývá obvykle kolem 10-20 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd v 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Z hornického města Petroşani výjezd soutěskou Jieţ do sedla Groapa Seacă (1598 m) a sjezd do horské osady Obârşia Lotrului (1350 m) (↔ 35 km, ↑ 950 m, ↓ 200 m). Možný přídavek: Ze sedla Groapa Seacă (1598 m) do Obârşia Lotrului přes Poianu Muerii po náročných, horských traktorových cestách (↔ +15 km, ↑ +500 m, ↓ +500 m). Ubytování v penzionu na 2 noci.
 • 3. den: Královská etapa: Po trase staré římské silnice do sedla Stefanu (1900 m), hřebenovou cestou pohořím Latoriţei a sjezd k přehradě Lacul Vidra (↔ 45 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Doporučený přídavek: Výjezd ze sedla Stefanu až do sedla Urdele (2228 m) na Parângu a zpět (↔ +20 km, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
 • 4. den: Z lůna hor hlubokými lesy přes sedlo Tărtărău, sjezd kolem říčky Frumoasa a výjezd do sedla Ştefleşti (1720 m), oddělujícího pohoří Lotru od Cindrel. Dlouhý sjezd z kopce do vesnice Sadu (↔ 75 km, ↑ 1000 m, ↓ 1900 m). Ubytování v penzionu v městečku Sălişte na 4 noci.
 • 5. den: Z městečka Cisnădie s opevněným kostelem a přes Cisnadioăru do hlavního města transylvánských Sasů, historického Sibiu. Prohlídka města, zajímavý skanzen. Podhůřím Cindrelu do Sălişte. (↔ 50 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 6. den: Atraktivní okruh pohořím Cindrel, poloninami a lesy. Po hřbetu do osady Crinţ a zpět okolo přehrady Lacul Gura Râului. (↔ 60 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 7.den:Přejezd pohoří Şureanu po lesních silničkách. Od přehradního jezera Oaşa přes osady Luncile Prigoanei a Poarta Raiului k jezeru Şureanu. Sjezd kolem přehradního jezera Lacul Canciu do městečka Cugir. (↔ 70 km, ↑ 600 m, ↓ 1450 m)
 • 8. den: Přes ves Sibiel a údolím potoka s malinkým klášterem, výjezd do osady Crint. Nádherná výhledová hřebenová trasa s vrcholky Guga Mica a Guga Mare (1388 m) do vsi Jina. Sjezd přes zajímavé vesnice s výhledy zpět do Sălişte (↔ 60 km, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m). Večerní návštěva Hategu, nákupy a možnost večeře.
 • 9. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 8 hod.

Ubytování

6x v penzionech celkem na 2 místech - 2 noci v Obârşia Lotrului, 4 noci v městečku Sălişte. Pokoje jsou 2-4lůžkové, sociální zařízení je většinou na pokoji.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná večeří 2. den a končí snídaní 8. den. Přes den budeme u většiny etap míjet hospody a obchody, kde se můžeme zastavit na oběd či svačinu. Ceny jsou podobné jako u nás.

Rumunsko - Jižní Karpaty na kole

Rumunsko - Jižní Karpaty na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Srbsko na kole

Cyklistika v NP Đerdap, v Ovčarsko-kablarské soutěsce, v pohoří Zlatibor a nad kaňonem Uvac

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru