Tibet na kole

Cyklistika v Himalájích mezi kláštery a horskými velikány

Zájezd Tibet na kole v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat například zájezd Taiwan na kole nebo další daleké cesty.

Tibet - země osobitých lidí, mystického kouzla, věčných poutníků a tajemného buddhismu. Zažijte jeho krásu na vlastní kůži v sedle kola. Během 18 dní ujedeme 1100 kilometrů, navštívíme buddhistické kláštery, přejedeme pětitisícová sedla a spatříme šest osmitisícovek. Na kole vyjedeme až do základního tábora Everestu ve výšce 5200 m. Zavazadla a unavené cyklisty poveze doprovodné vozidlo. Cesta vede zejména po kvalitní asfaltové silnici mezi Lhasou a Káthmándú, tzv. Friendship Highway, z které budeme odbočovat na šotolinové cesty.

Program zájezdu

 • 1.-3. den: Let z Prahy do Pekingu, prohlídka Zakázaného města, náměstí Nebeského klidu, případně dalších památek.
 • 4.-5. den: Lhasa, hlavní a největší město Tibetu, duchovní centrum a hlavní turistický magnet země. Nejdůležitější tibetský chrám Jokhang, středobod celého tibetského světa. Impozantní palác Potala, kdysi sídlo dalajlámů, dnes živé muzeum. Norbulingka - bývalá letní rezidence dalajlámů.
 • 6. den: Aklimatizační etapa převážně po rovině na jihozápad ze Lhasy do Chushulu. (↔ 73 km asfalt, 4 hod)
 • 7. den: Možnost koupání v posvátné Brahmaputře. Stoupání do sedla Kamba La (4794 m), sjezd k posvátnému jezeru Yamdrok Tso (4490 m) a podél jeho břehů do městečka Nakartse. Na závěr cesty možnost přidat zajížďku ke klášteru Samding. (↔ 95 km asfalt, 7 hod; zajížďka ↔ 20 km šotolina)
 • 8. den: Výjezd pod monumentálním zasněženým vrcholem Nochin Kansang (7138 m) do sedla Karlo La (5086 m) a sjezd do Gyantse. (↔ 110 km asfalt, 7 hod)
 • 9. den: Gyantse - prohlídka kláštera Pelkor Chöde s největší stúpou v Asii a pevností nad starým tibetským městem. Relaxační den. Alternativně možnost cyklovýjezdu do sedla Yung La (4650 m) (↔ 50 km šotolina, ↑ 700 m).
 • 10. den: Podél řeky Nyang Chu do druhého největšího města v Tibetu Shigatse. (↔ 96 km asfalt, 5 hod)
 • 11. den: Shigatse - prohlídka kláštera Tashilhunpo, sídlo pančenlámy - jeden z největších a nejkrásnějších tibetských klášterů, který na rozdíl od mnoha jiných nebyl zničen za kulturní revoluce. Odpoledne přes sedlo Tra La (4050 m) do Gedingu. (↔ 60 km asfalt, 3 h)
 • 12. den: Přes sedlo Tsuo La (4500 m) do bývalého hlavního města Tibetu Sakya - tibetské město, starý a nový klášter. (↔ 50 km, 3 hod)
 • 13. den: Prohlídka kláštera a širokým údolím do Lhatse. (↔ 50 km asfalt, 3 hod)
 • 14. den: Přes sedlo Lhakpa La (5267 m) s výhledem na Mt. Everest do Baber-Shegaru (New Tingri). (↔ 83 km asfalt)
 • 15. den: Vjezd do NP Qomolangma, přes sedlo Pang La (5150 m) s jedinečnými výhledy na Makalu, Lhotse, Everest a Čho Oju, sjezd nekonečnými serpentinami a mezi skalami až do 4400 m do Pedruku. (↔ 12 km asfalt, ↔ 52 km šotolina)
 • 16. den: Další den pozvolné stoupání až za nejvýše položený klášter na světě Rongbuk (5000 m) a nocleh v Everest Tent Kempu v zateplených stanech. (↔ 60 km šotolina)
 • 17. den: Ráno návštěva vyhlídky k základnímu táboru Everestu. Návrat na Friendship Highway přes úžasné sedlo Lamna La (5120 m) - pasoucí se stáda jaků a koz, zasněžené vrcholy hor... a nikde nikdo. Nocleh v Old Tingri. (↔ 80 km šotolina)
 • 18. den: Rovinatá etapa s neustále se měnícími výhledy na zasněžené vrcholy, vesničky, rozbořené pevnosti a jezera, nocleh Menpo. (↔ 65 km asfalt)
 • 19. den: Výjezd do posledních vysokých sedel Lalung La (5124 m) a Thong La (5120 m) a pak začátek nejdelšího sjezdu na světě, který často kazí protivítr. Návštěva jeskyně, kde údajně v 11. století žil velký buddhistický filozof Milarepa. Nocleh v posledním „tibetském“ městě Nyalam. (↔ 93 km)
 • 20. den: Famózní sjezd až na hranice s Nepálem. Poslední úsek se nazývá výstižně Gate to Hell - Brána do pekla. Pochopíte, až tudy projedeme. Překročení hranice do Nepálu, přeložení nákladu a pokračování sjezdu mezi vodopády až do tropického pásma, do vesnice Barhabise (975 m) nebo Dolalghat (540 m) v údolí řeky Melamchi Kola (↔ 70-90 km asfalt - částečně „nepálský“, horší než šotolina). Následně naložíme kola na auto a dojedeme asi 60 km do královského Unescem chráněného města Bhaktapur. Zde strávíme jedinečný večer v úžasné atmosféře středověkého města, kde se zastavil čas, a přespíme.
 • 21.-22. den: Prohlídka Bhaktapuru, odpoledne přejezd na kole asi 20 km do Káthmándú (3 noci). Večerní prohlídka s nakupováním a smlouváním, poslední den návštěva jednoho z nejposvátnějších hinduistických míst - Pašupatináthu, Unescem chráněného Durbar Square s Kumari a buddhistické stupy Svajambúnáth.
 • 23.-24. den: Odlet domů.

Ubytování na zájezdu

Ubytování a nocování: V kvalitních hotelech až po tibetský folklor bez luxusu. Pod Everestem v zateplených stanech, kde se topí trusem.

Další informace k zájezdu

Klima: Většinou teplo, kolem 20 °C, ve vysokých polohách, zvlášť v základním táboře pod Everestem, ráno mráz kolem -5°C. Cestovat budeme po skončení monzunových dešťů. Srážky jen výjimečně.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Tibet na kole

Výprava je určena pro zdatnější cyklisty. Většinou jedeme sice po kvalitní silnici, ale v nadmořské výšce 3500-5300 m. Po šotolinových cestách jedeme asi 350 km, stoupání nejsou strmá, nejlehčí převody nejspíš ani nevyužijete. Výška se nabírá spoustou serpentin. Vždy je možnost využít doprovodného vozidla, které veze naše zavazadla a případné unavené cyklisty.

Tibet na kole

 

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Indie - Ladakh

Treking v Ladakhu, zemi vysokých sedel

Indie - trekking v Himálajích

Údolím sněžných leopardů až do Spiti a Kinnauru nalehko s podporou nosičů

Vietnam na kole

Cyklistika horskými vesničkami a krajinou vápencových útesů