Přechod polonin Zakarpatské Ukrajiny

Černohorská polonina, Rachovské hory a Boržava (Ukrajina)

Roubené salaše se šindelovou střechou, stáda koní, ovcí a krav, přívětiví bačové, vzdušné svobodné poloniny - to vše je Podkarpatská Rus. Račte vstoupit! Při našem putování poznáme nejkrásnější části karpatského oblouku i nejvyšší hory Ukrajiny. Nejprve se budeme pohybovat po nejvýchodnějších ukrajinských poloninách - přejdeme Černohorský hřbet, oddělující Podkarpatskou Rus od zbytku Ukrajiny, a část turisticky dosud nepoznamenaných Rachovských hor u rumunské hranice. Po přejezdu do západní části Zakarpatí nás čeká přechod typické poloniny Boržava. Navštívíme také slaná jezera v Solotvině a Koločavu, kraj Nikoly Šuhaje, a na závěr ochutnáme ukrajinské speciality.

Jedná se o přechody polonin Podkarpatské Rusi natěžko. První přechod je čtyřdenní a druhý dvoudenní. Mezi přechody hor nás převeze náš autobus, vyzvedneme si tedy zásoby na další pochod. Budeme mít také možnost dokoupit čerstvé potraviny v místních krámcích. Délky denních etap jsou průměrně okolo 8 hodin včetně pauz. Denní převýšení je rozdílné, průměrně cca 1000 m nahoru a totéž dolů. Nocovat budeme ve volné přírodě ve vlastních stanech na osvědčených tábořištích, mezi přechody hor a v závěru na tábořišti u turbázy s možností sprchy. Ve skupině bývá obvykle do 15 osob.

Brutální ruská invaze na Ukrajinu stále trvá, část ukrajinské země je zatím okupována, Rusko bombarduje civilní cíle po celé zemi. Přestože si přejeme, aby Ukrajina zvítězila a válka tak skončila, tak v současné chvíli nelze předvídat, kdy se tak stane. Proto jsme byli nuceni letní zájezdy na Ukrajinu zrušit. Ale jakmile válka skončí, jsme připraveni ihned vypsat zájezdy na Ukrajinu a pomoci tak znovu nastartovat turismus směřující do této úžasné země.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18:30 z Brna (u termínu 300 i z Prahy kolem 15 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd na Zakarpatskou Ukrajinu, přes Chust přejezd do vesničky Kvasy (600 m) v údolí Černé Tisy. Zahájení čtyřdenního přechodu Černohorské poloniny - výstup lesnatou krajinou k salaším a pod hřeben Šešul. (5 hod, ↑ 950 m)
  • 3. den: Karpatským národním parkem přes výhledový dominantní Pietros (2020 m). Zdolání nejvyšší hory celé Ukrajiny, Hoverly (2061 m). Přechod po hřbetu na tábořiště k jezírku Nesamovite. (10 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1200 m)
  • 4. den: Po vlnícím se hřebeni okolo hory Brebeněskul, výstup na Pop Ivan - Čorna Hora (2020 m), bývalý nejvýchodnější bod meziválečného Československa. Přes lesy a po poloninách se salašemi k Rachovským horám. (9 hod, ↑ 850 m, ↓ 1100 m)
  • 5. den: Hora Stoh (1650 m) na hraničním trojmezí: Zakarpatí, Ivano-Frankovská oblast a Rumunsko. Pohraniční vojenskou cestou a po zvlněném hřbetu Rachovských hor s krásnými výhledy na obě strany hranice. Za horou Nenjaska (1816 m) sestup do údolí na tábořiště před vsí Bohdan. (8 hod, ↑ 850 m, ↓ 1700 m)
  • 6. den: Pěšky do vesnice Bohdan (1 hod, ↓ 100 m). Dojezd místní dopravou do Rachova. Setkání s naším busem, delší přejezd. Solotvina - koupání v solných jezerech, Koločava - hrob zbojníka Nikoly Šuhaje na místním hřbitově, muzeum Ivana Olbrachta, prastarý dřevěný kostelík Sv. Ducha. Dojezd do Mižhirja, táboření v blízkosti restaurací.
  • 7. den: Dvoudenní přechod nádherné poloniny Boržava: Nástup z Mižhirja přes Menčul (1248 m) na poloninu Kuk (1190 m). Táboření v sedle Prislip. (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 700 m)
  • 8. den: Hlavní travnatý hřeben Boržavy: přes vrcholy Magury Žide (1517 m) a Gemba na Velikij Věrch (1598 m). Sestup z polonin do Podobovce. (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1450 m)
  • 9. den: Procházka k vodopádu Šipot (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Po poledni odjezd do Mukačeva - tržnice (rynok), hrad Palanok, centrum. Poslední nákupy a rozloučení v restauraci. Noční přejezd přes Maďarsko nebo Slovensko.
  • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno kolem 8 hod.

Ubytování

Ve vlastních stanech na osvědčených tábořištích - při přechodech polonin v přírodě v horách, mezi přechody hor a v závěru 1x u turbázy se sociálním zázemím (WC, možnost sprchy). Voda je v horách na tábořištích nebo v jejich blízkosti, v civilizaci je k dispozici balená voda.

Stravování

Na přechodech hor je třeba mít vlastní stravu a vlastní vaření. Mezi přechody hor si bude možné vyzvednout zásoby na další přechod z našeho busu, také je zde možnost dokoupení čerstvých potravin v místních obchodech (magazínech), které mají dostatečný sortiment. Na závěr akce bude možné ochutnat místní speciality - šašlik, boršč, vareniky či pelmeně a samozřejmě i vynikající ukrajinskou vodku a místní pivo Oboloň. Ceny jsou na Podkarpatské Rusi nižší než u nás.

Přechod polonin Zakarpatské Ukrajiny

Přechod polonin Zakarpatské Ukrajiny