Cestovatelská promítání

CK Alpina vás srdečně zve na cestovatelská promítání, která se konají v NETBOX STORE BRNO, Náměstí Svobody 18. Vstupné na přednášku je zdarma, takže stačí, když přijdete včas.

Promítání, která už proběhla

Čtvrtek 4.4.2019 v 19:00 - Grand Canyon - cesta do pravěku (Jan "Sojka" Laštůvka)

450 kilometrů do dálky, 600 metrů klesání a přes 130 peřejí. To všechno zvládla za 18 dní parta 16 chlapů při cestě největším kaňonem světa - skrze Grand Canyon řeky Colorado. Od moderní civilizace až do pravěku. Hlavní úkol zněl jasně - dobře se najíst, do noci koukat do ohně, dobře se vyspat a ráno se vydat znovu na vodu. Jak vypadala plavba party chlapů, na které cestovali skrz usazené horniny zpět do "pravěku" Země až na základ severoamerického kontinentu?

Čtvrtek 21.3.2019 v 19:00 - Čína, země kontrastů (Klára Vančáková)

Čína - pro někoho kulturní hádanka, pro jiného vzácná exotická říše. Destinace, která tě uchvátí nejen kulturou, přirodou, památkami a tradicemi. Země, ve které jsou obrovské rozdíly mezi bohatými a chudými. Zajímavosti o Číně vám představí Klára Vančáková.

Co se děje ve vnitru velké říše?
Jak je ovlivňován osobní život?
Jaké jsou odlišnosti našich kultur?
Co je v Číně tabu?
Tradiční versus moderní Čína.

Čínu můžete navštívit se zájezdy CK Alpina - Zájezdy do Číny.

Čtvrtek 7.3.2019 v 19:00 - Bajkal - jezero mnoha tváří (Zuzka Zahrádková)

Přijď si poslechnout povídání o Bajkalu a sibiřském životě od průvodkyně Zuzky Zahrádkové, která ti představí nejhlubší jezero na světě, které je zároveň největší zásobárnou pitné vody na zemi. Sáhnout si na vlny, ze kterých ti naskakuje husí kůže a plout po jezeře s vědomím, že má člověk pod sebou více jak stometrovou hloubku. To musí být zážitek!
Jestli tě zajímá, jak se cestuje a žije u Bajkalu, které místa stojí za to vidět a jak přežít ruskou zimu, která začíná již v říjnu, tak tě očekáváme v netbox store na Svoboďáku.

Bajkal můžete navštívit se zájezdem CK Alpina - Bajkal.

Čtvrtek 21.2.2019 v 18:30 - Nepál a Bhútán - země nebetyčných hor a úsměvů (David Hainall)

Vydejte se s námi na pohodovou cestu pestrobarevným Nepálem a tajemným zeleným Bhútánem. Náročnými treky i historickými skvosty nás provede cestovatel, průvodce, fotograf a publicista David Hainall.

Nepál patří k nejnavštěvovanějším zemím Jižní Asie. Naopak sousední Bhútán se ročně otevře jen velmi omezenému počtu cestovatelů a pro mnohé z nás tak zdejší život zůstává zahalen rouškou tajemství. Místo nám známého hrubého domácího produktu, zde měří hrubé domácí štěstí.

Bhután a Nepál můžete navštívit se zájezdem CK Alpina - Bhútán - poslední Šangri-La.

Čtvrtek 7.2.2019 v 19:00 - Réunion - úžasně divoký, neskutečně pestrý (Jitka Dostalová)

Ile de la Réunion je malý tropický ostrov v Indickém oceánu, rozbrázděný hlubokými a strmými kalderami a roklemi s četnými vodopády, nejvyšší horou Piton des Neiges (3069 m) a činnou sopkou Piton de la Fournaise (2631 m), která je současně nejaktivnějším vulkánem na Zemi.Tropické pralesy s bujnou vegetací, pobřežní útesy a liduprázdné pláže i přátelské kreolské obyvatelstvo… To si nesmíš nechat ujít!

Reunion můžete navštívit se zájezdem CK Alpina - Trekking na Réunionu.

Čtvrtek 17.1.2019 v 19:00 - Romantický kraj Nikoly Šuhaje a Šuhajův příběh bez romantiky (Petr Stavinoha)

Přijďte si prohlédnout krásná zákoutí Podkarpatské Rusi, kde operoval legendami opředený loupežník. Následně se seznamte se skutečným příběhem Nikoly Šuhaje. Drsným, bez příkras a fabulací vytvořený Ivanem Olbrachtem.

Ukrajinu můžete navštívit se zájezdy CK Alpina - Zájezdy na Ukrajinu.

Čtvrtek 13.12.2018 v 19:00 - Kanada - drsná i přívětivá (Bára Nová)

Čtvrtek 22.11.2018 v 19:00 - Tádžikistán - kde meruňky lezou i ušima (Vláďa Krézek)

Vladimír Krézek vás na chvíli přenese do země, kde lišky dávají dobrou noc. Vydejte se s ním na dobrodružnou výpravu na zasněžené vrcholky Fanských hor do chanátu Tádžikistán. Jednu z nejchudších částí bývalého SSSR z větší části pokrývají hory tyčící se do výšky až 7000 metrů. A to už stojí za to, nemyslíte?

Tádžikistán můžete navštívit se zájezdem Tádžikistán - turistika ve Fanských horách.

Čtvrtek 8.11.2018 v 19:00 - Marokem blbě, ale směle... (Vašek Mikoška)

O divokém putování Marokem nám tentokrát popovídá průvodce ALPINA CK Alpina Vašek Mikoška.

Všudypřítomný hašišový kouř se nad pestrobarevnými tržišti mísí s vůněmi nepřeberného množství koření, hlasy znějící z minaretů svolávají k modlitbě a pět českých studentů se s plachtou místo stanů nechává strhnout orientální atmosférou, která je nasměruje na nejvyšší vrchol severní Afriky, donutí je surfovat na vlnách Atlantiku nebo spát v bytě muslimského alkoholika...

Maroko můžete navštívit se zájezdem CK Alpina - Maroko:Vysoký Atlas.

Čtvrtek 18.10.2018 v 19:00 - Hory Černé Hory, Albánie a Kosova (David Hainall)

O krásných horách Černé Hory, Albánie a Kosova nám povykládá cestovatel, průvodce a garant zájezdů CK Alpina David Hainall.

Balkán a balkánské hory patří bez nadsázky k nejatraktivnějším oblastem Evropy. Rozlohou nevelké balkánské státy v sobě ukrývají nejen divoké těžko přístupné hory a hluboce zaříznutá říční údolí, ale i travnaté horské hřebeny, na nichž se prohání stáda koní. Salaše pastevců, jejich stáda ovcí a krav a věčně usměvaví, pohostinní a hrdí lidé provází tuláky téměř při každém kroku.

Černou Horu a Albánii můžete navštívit se zájezdy CK Alpina - Zájezdy do Černé Hory, Zájezdy do Albánie.

Čtvrtek 4.10.2018 v 19:00 - 7 měsíců v Peru (Maki Strnadlová)

O 7 měsících v Peru nám povykládá cestovatelka, velká sportovkyně a průvodkyně CK Alpina Maki Strnadlová.

Takto zve na přednášku sama Maki: Po dvou letech studia Sportovního managementu jsem se rozhodla vydat na cestu. V Peru jsem poznala místní život, ochutnala výbornou zdejší kuchyni a navštívila nádherné hory. Cestovala jsem s českými i peruánskými přáteli. S vědomím, že studovat v Peru není jednoduché, jsem své studium po návratu úspěšně dokončila. A více se dozvíte na přednášce ...

Peru můžete navštívit se zájezdem Trekking v Peru.

Čtvrtek 26.3.2015 v 18:30 - INDIE - LADAKH: Země vysokých sedel (Petr Štěpánek)

Ladakh leží na severu Indie jako součást státu Jammu a Kašmír. Na rozdíl od pestré, barevné a rušné Indie se s námi Ladakh podělí o svůj klid a pohodu. Ne nadarmo se celé oblasti říká Malý Tibet. Právě buddhismus a kultura z něj vycházející nezaměnitelně vykreslila tvář zdejšího kraje. Zatímco v Tibetu byla řada klášterů v době okupace srovnána se zemí, v Ladakhu jsou dodnes plně fungující kláštery nedílnou součástí každodenního života. Území Ladakhu neklesá pod 3000 m a celá oblast se dá díky minimálnímu množství srážek označit za vysokohorskou poušť. I přes kruté životní podmínky si místní obyvatelé zachovali víru, optimismus a úctu k životu. Při promítání virtuálně projdeme osmidenní trek údolím řeky Markha, který nás zavede přes dvě pětitisícová sedla do tradičních himálajských vesnic. Pomyslnou třešničkou na dortu je neopakovatelné panorama místních hor. Pokusíme se i o výstup na šestitisícový Stok Kangri (6130 m)...

Krásu Ladakhu můžete poznat na našich zájezdech Indie - Ladakh a Ladakh - Malý Tibet pohodově.
Fotogalerie Indie - Ladakh
Fotogalerie Ladakh - Malý Tibet pohodově

Úterý 24.2.2015 v 18:30 - TURECKÉ HORY aneb divokým Kurdistánem i bezpečnou Anatolií (David Hainall)

Již dávní cestovatelé a objevitelé v čele s Marcem Polem nešetřili slovy obdivu nad slávou a bohatstvím osmanského impéria. Turecko je zemí, která vznikala na křižovatce obchodních cest a kde se střetával nespočet etnik a kultur a ne nadarmo bývá dnešní Turecko považováno za kolébku civilizací. Snímky nás zavedou do hor a na náhorní planiny východního a středního Turecka. Po přechodu pohoří Kačkar Dalgari zamíříme do politicky stále neklidného tureckého Kurdistánu ke slanému jezeru Van. Vystoupíme na vrchol vyhaslé sopky Nemrut Dagi u Tatvanu, na vrcholový hřeben hory Candir Dag (kurdsky Artos). Třešinkou na dortu východotureckého putování bude výstup na nejvyšší vrchol Turecka, 5167 m vysoký Ararat.

Při návratu do Istanbulu, věčného města na Bosporu, se zastavíme v oblasti označované jako Kappadokie a navštívíme údolí, kde se nachází nespočet kamenných staveb, kostelů a podzemních měst představující živoucí památku dávného křesťanského osídlení.

Odkaz na anotaci na stránkách Davida Hainalla: Fototoulky Davida Hainalla

Turecko můžete navštívit se zájezdem Turecké hory: Kačkar a Ararat.
Fotogalerie

Čtvrtek 22.1.2015 v 18:30 - TENERIFE - malý kontinent v Atlantiku (Petr Gregor)

Tenerife, vzdálené pouze 300 km od afrického pobřeží, je největším z Kanárských ostrovů. Původem sopečné Kanárské ostrovy rozhodně nenabízí jen plážové vyžití, díky izolované poloze souostroví se zde zachovalo zcela jedinečné přírodní bohatství. Naše promítání nás povede přes hory, sopky, vyprahlé pouště i mlžné lesy, bizarní skalní formace, hluboko zařezané soutěsky i pláže. Pohádkový ostrov věčného jara, jak je díky své kráse a stálým teplotám často nazýván, je výborným útočištěm před podzimními středoevropskými plískanicemi.

Tento pestrý Kanárský ostrov můžete poznat na našem zájezdu Tenerife.
Fotogalerie

Čtvrtek 13.11.2014 v 18:30 - NESPOUTANÝ KYRGYZSTÁN (Zuzana Smetanová)

Kyrgyzstán, často označován Švýcarskem Asie, je perlou asijského vnitrozemí. Z 94 % tvořen horami, s průměrnou nadmořskou výškou 2750 metrů, se 40 % země ležícími nad hranicí 3000 metrů... Dominantní pohoří Ťan-Šan na jihovýchodě země pokryté dlouhými ledovci a nebetyčnými vrcholy s nejvyšším Pik Pobedy (7439 m) nabízí neskutečné scenérie rozlehlých ledovcových pásem a je lákadlem pro každého milovníka horských dobrodružství. Jeho divokosti a odlehlosti od civilizace nemůže konkurovat žádné z evropských pohoří. Jezero Issyk-Köl (v překladu „teplé jezero“) je druhé největší horské jezero na světě, v celé své délce (182 km) je obklopeno zasněženými vrcholky a nikdy nezamrzá. V létě tu díky jeho příjemné teplotě najdete stovky místních koupajících se jako v moři. Jezero Song-Köl hluboko v horách je zase proslulé tradičním pasteveckým způsobem života v jurtách a skvělým místním kumysem (zkvašeným kobylím mlékem). Přespání v jurtě a projížďka na koni v tomhle kraji nepochybně patří k nezapomenutelným zážitkům.

Středa 15.10.2014 18:00 - ETIOPIE - nejbizarnější kmeny Afriky (Antonín Hrabica)

Přírodní národy u řeky Omo a Simienské hory

Na několika místech naší planety žijí i v dnešní době národy patřící do věků pradávné minulosti. Doba kamenná se stýká s civilizací 21. století. Etiopské kmeny v povodí řeky Omo jsou těmi nejexotičtějšími v celosvětovém měřítku: Mursiové s terakotovými talířky ve rtech, Karové s pomalovanými těly, Hamarové s fantastickými účesy z hlinky a sádla, Arborové s mohutnými barevnými korálkami na krku, Dasanečové z ubohých chýší... Jsou chudí a šťastní, nebo je to mýtus vytvořený naší vyspělou civilizací? Kromě odpovědi na podobné otázky uvidíte i fotogenické africké kruhové domky a chýše, autentické záběry z kmenových trhů, ze slavnosti vstupu do dospělosti „Skákání přes býky“, z šokujícího rozdávání humanitární pomoci - tvrdou africkou realitu. Její pozadí tvoří úžasná africká příroda - riftová jezera s hejny růžových plameňáků, bílých pelikánů a s krokodýli či hory Bale se stromovými lobéliemi, horskými nyalami a endemickými vlky. To vše je jih Etiopie. Po krátké cestě na východ do muslimského Hararu s krmením divokých hyen se vydáme severně od hlavního města Adis Abeba, kde divoké kmeny nežijí, ale bída je každodenní skutečností i zde. Fascinují vás nejkrásnější hory Afriky - Simien s roklemi, vodopády, hordami paviánů dželada a stády kozorožců. Úchvatná show pokračuje v klášterech kraje Tigray postavených v neuvěřitelných skalních polohách, nadchne vás atmosféra křesťanské slavnosti v Aksumu s tisícovkami poutníků zahalených v bílých rouchách a Lalibela - místo chráněné UNESCO s unikátními chrámy vytesanými ve skalách.
Do Etiopie se vydá jedinečná expedice CK ALPINA v listopadu 2015. Promítání se koná rok před akcí a bude vás stát jen 40 Kč! Těšte se jako vždy na nejedno překvapení promítajícího (a průvodce) A. Hrabici...

Pondělí 7.4.2014 18:30 - Kilimanjaro, Mt. Kenya a safari - to nejlepší z východní Afriky (Antonín Hrabica)

Keňa a Tanzánie

Expedice do magické východní Afriky. Za exotikou vašich snů. Na černý kontinent, který musíte prožít. Mt. Kenya - nejkrásnější hora Afriky. Kilimanjaro (5896 m) - nejvyšší vrchol Afriky. Mt. Meru se svým sopouchem. Ol Doinyo Lengai - barevná sopka u jezera Natron. Nadpozemská krajina stromových starčeků a lobélií. NP Serengeti, Ngorongoro, Nakuru, Tarangire, Manyara, africké savany - to nejlepší safari na světě. Ostrov koření a tradičních plachetnic Zanzibar. Barevní Masajové a divoké kmeny u jezera Turkana. "Hakuna matata" - žádný problém!

Fotogalerie

Zažijte Afriku se zkušeným průvodcem Tondou Hrabicou na zájezdu CK Alpina Kilimanjaro, Mt. Kenya a safari.

Pondělí 10.3.2014 18:30 - Maroko - přes Vysoký Atlas k písečným dunám Erg Chebi (David Hainall)

Maroko je pozoruhodná země plná barev, vůní i zvuků prosycených všudypřítomnou tradiční kulturou a zvyky, které zatím nepodlehly změnám moderního světa. Nic z toho nelze zprostředkovat žádným médiem, vše je potřeba vidět a zažít. Přesto vás zveme na povídání o unikátní expediční cestě, během níž uskutečníme šestidenní přechod části Vysokého Atlasu a vedle návštěvy historických měst Marrákes a Fes pohlédneme na svět ze hřbetu velblouda v písečných dunách Erg Ghebbi.
Atlas, to jsou malebné horské vesničky, ve kterých žijí věčně usměvaví pastevci, nebo terasovitá políčka a daleké výhledy nebetyčnými horami. Historická centra marockých královských měst na nás dýchnou dávnou historií a směsicí vůní, pachů a různých zvuků. Toulání a spaní v písečných dunách Er Chebi nám naopak umožní nahlédnout do života místních lidí, uvidíme oblohu plnou nádherných hvězd a uslyšíme i legendární bubny Berberů.

Anotace přednášky

Maroko můžete poznat s CK Alpina na zájezdu Maroko - Vysoký Atlas.

Pondělí 10.2.2014 18:30 - Bosna a Hercegovina na kole i pěšky (Aleš Paděra, Jiří Tesař)

Povídání z cykloputování i pěšího přechodu hor Maglič, Lebršnik, Zelengora, Bjelašnica, Prenj a dalších ... Opuštěné hory, zapadlé vesničky, příjemné hospody ... setkání se Srby, Bosňáky a Chorvaty ... žízeň, vedro, prach ... parádní sjezdy, krásné hory, koupání v jezerech, výborné pivo ...

Aleš Paděra: Cyklopřejezd přes 10 pohoří, převážně po hranici rozvodí, oddělující Bosnu od Hercegoviny. Z pohoří Maglič, Lebršnik, Volujak, přes Zelengoru, Leliju, Treskavicu až do Sarajeva a dále přes pohoří Bjelašnica až k hercegovskému Himaláji Prenj a pohoří Rujiště a Velež nad Mostarem. Opuštěné hory, zapadlé vesničky, příjemné hospody ... setkání se Srby, Bosňáky a Chorvaty ... žízeň, vedro, prach, požáry ... parádní sjezdy, krásné hory, koupání v jezerech, výborné pivo ... Fotogalerie

Bosnu a Hercegovinu můžete poznat ze sedla kola s CK Alpina na zájezdu Přejezd Bosny a Hercegoviny na kole.

Bosna a Hercegovina na kole

Jiří "George" Tesař: Horský přechod pohoří Maglič, Bjelašnica a Prenj, návštěva Sarajeva a Mostaru, povídání o válce, minách, náboženství a kultuře Balkánu - Fotogalerie

Do Bosny a Hercegoviny se můžete vydat na turistiku s CK Alpina na zájezd Bosna a Hercegovina.

Bosna a Hercegovina - horská turistika

Akce na facebooku

Pondělí 20.1.2014 18:30 - Tropické Borneo - exotika ostrovní Malajsie (Antonín Hrabica)

Sarawak a Sabah + Brunei a Singapur

Poutavá fotoshow pečlivě vybraná ze 4 bornejských expedic dobrodruha a průvodce CK Alpina Antonína Hrabici. Tropické džungle s masožravými láčkovkami, orchidejemi, raflésiemi, orangutany, zoborožci i nosatými opicemi. Plavby po tropických řekách. Výpravy za původními domorodými kulturami. Východy slunce na nejvyšším vrcholu Bornea - skalnatém masivu Mt. Kinabalu. Tropické jeskyně obřích rozměrů a z nich vylétávající milionová mračna netopýrů. Unikátní "kamenný les" vápencových špicí Pinnacles. Přírodní kouzelné pláže a snové ostrůvky. Exotické pokrmy a barevná tržiště. K tomu sultanát Brunei a Singapur - nejpestřejší město JV Asie. Máte se na co těšit!

Fotogalerie - Borneo - akce na facebooku

Vstupné: 40 Kč

Do exotické Malajsie můžete vyrazit s Tondou Hrabicou jako průvodcem na zájezd CK Alpina Tropické Borneo.

Borneo