Nejkrásnější ferraty jižního Rakouska

Klettersteigy Vysokých Taur, Sextenských a Lienzských Dolomit

Pro znalce a obdivovatele hor je město Lienz zamilovaným místem. Vždyť leží přímo v srdci nejúžasnější části rakouských Alp. Severně od města se nachází Vysoké Taury i s nejvyšším vrcholem Rakouska Grossglocknerem (3797 m), jižně nalezneme zcela odlišný svět rozervaných bělostných skal Lienzských Dolomit a do italských Sextenských Dolomit je to, co by dolomitovým kamenem dohodil. Ve všech těchto pohořích se pro milovníky zajištěných cest najde celá řada možných cílů s různou obtížností - od snadných ferrat pro začátečníky až po extrémní kousky.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji C-D. Je však možné vyzkoušet si i ferraty vyšší obtížnosti, varianta Masochist v Dopamin klettersteig je hodnocena obtížností (E/F). Túry mají převýšení 500-1200 m ve výstupu a totéž v sestupu (náročnost podrobněji), 1x nám cestu zpříjemní lanovka. Akce je určena pro středně pokročilé a zkušené ferratisty s dobrou fyzickou kondicí. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Ve skupině bývá obvykle kolem 15 osob. Ubytováni budeme v příjemném penzionu s polopenzí v obci Leisach. Doprava a ubytování je společné s turistickým zájezdem Nejkrásnější hory jižního Rakouska, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě připojit.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 22 hod z Brna přes Mikulov, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Vysoké Taury: Z obce Kals am Grossglockner výjezd lanovkou do mezistanice (1965 m), výstup do sedla Kals-Matreier-Törl (2207 m) s chatou Kals-Matreier-Törlhaus (2207 m) a přes vrcholy Pfarrebichl (2387 m) a Niwanolkopf (2539 m). Ferratou Blauspitz Klettersteig (C/D) až na vrchol Blauspitz (2575 m) s výhledy na ledovcové masivy Grossglockneru a Grossvenedigeru. Sestup přes Blauer Knopf (2593 m) zpět na mezistanici (1965 m) a lanovkou do Kalsu. (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Italské Sextenské Dolomity: Ze sedla Kreuzbergpass (1636 m) výstup do sedla Forcella Pian della Biscia (1942 m) a poté již nástup pod ferratu Arzalpenturm klettersteig (C) se sportovní variantou (C/D), která nás dovede až pod vyhlídkový vrchol Arzalpenkopf (2371 m). Při sestupu možnost prohlídky prvoválečných tunelů a bunkrů či přes Forcella Popera (2291 m) sestup k chatě Rifugio A. Berti (1950 m) a odtud do sedla Kreuzbergpass. (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Lienzské Dolomity: Od chaty Lienzer Dolomitenhűtte (1616 m) výstup stezkou Rudl-Eller Weg a lehkou ferratou Piccola (B-C) kolem vrcholu Hohe Törl (2233 m) až k nástupu na 400 vertikálních metrů dlouhou sportovní ferratu Laserz Klettersteig (D) končící pod vrcholem Kleine Laserzwand (2568 m). Po výhledech na zaledněný hřeben Vysokých Taur z vrcholu Schöttnerspitze (2617 m) sestup k plesu Laserzsee a občerstvení na chatě Karlsbadenerhütte (2260 m). Pro ferratové nenasyty možno ještě absolovovat krátkou ferratu Wet Foot Klettersteig (C) přímo nad hladinou jezera. (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
  • 5. den: Zážitkové a sportovní via ferraty: Nad soutěskou potoka Galitzenbach v zážitkovém parku Wasserlebnispark Galitzenklamm ferraty Galitzenklamm Klettersteig (C/D), Familien Klettersteig (B/C), Endorphine klettersteig (C/D) či silově náročnější Adrenalin klettersteig (D/E, s variantou E). Pro osoby se sníženým pudem sebezáchovy a silnými pažemi ferratová výzva Dopamin (E) s variantou Masochist (E/F) (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Místo ferrat možnost prohlídky Lienze. Odpolední odjezd, přejezd Rakouska, příjezd přes Mikulova do Brna v pozdních večerních hodinách.

Ubytování

3x v jednoduše zařízeném penzionu v obci Leisach, ve 2-3lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 2lůžkový pokoj garantujeme za příplatek 300 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. K dispozici je společenská místnost, venkovní posezení v zahradě a wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně je formou bufetu, k večeři se podává polévka s hlavním jídlem a salátem. Stravování přes den je z vlastních zásob. Během dne většinou potkáme horské chaty, kde je možné koupit jídlo, teplé a studené nápoje. Ceny jsou o něco vyšší než u nás.

Nejkrásnější ferraty jižního Rakouska

Nejkrásnější ferraty jižního Rakouska

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Ferraty Solné komory

Sportovní ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Ötztálské Alpy - ferraty pro začátečníky

Jedinečné ferraty v oblasti pod nejvyšší horou Tyrolska

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Nejtěžší klettersteigy Rakouska – Super ferrata Dachstein

Stubaiské Alpy - ferraty

Pestré zajištěné cesty v okolí Innsbrucku (Rakousko)