Rumunsko - opuštěné hřebeny jižních Karpat

Přechod pohoří Paring, Cindrel, Lotru a Sureanu

Rumunské Karpaty jsou úchvatné a lidmi dosud nepříliš dotčené hory. Pohoří Jižních Karpat jsou často nazývány jako Transylvánské Alpy. Opuštěné travnaté hřebeny pohoří Cindrel, Lotru a Sureanu jsou balzámem na duši pro milovníky divočiny a horské romantiky. Potkáme tu pouze pár osamělých bačů se svými stády ovcí a nad horami zaslechneme hlas stařičkých fléten, cinkání zvonců a štěkot ovčáckých psů. Z hřebenů budeme shlížet na nekonečné lesy, tmavé hladiny přehradních jezer, křišťálové řeky a potoky. Paring je druhým nejvyšším pohořím Rumunska a v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky přes 2300 m budeme shlížet na impozantní ledovcové kary, jimž vévodí modravá horská plesa s průzračně čistou vodou. Během putování narazíme také na salaše, mnohé z nich dnes pustnou, ale někde ještě budeme mít možnost popovídat si řečí rukou a nohou s místními bači a koupit lahodný sýr. Po celodenní túře pak při večerním posezení u dohasínajícího ohně budeme mít pocit, že se můžeme dotknout hvězd.

Přechod pohoří Paringu, Cindrel, Lotru a Sureanu patří v rámci našich rumunských přechodů mezi méně náročné, ale o to romantičtější treky v rumunských Karpatech. První dny se budeme pohybovat především po horských loukách hřebene Cindrel, Lotru a Sureanu, ve druhé části si užijeme i skalnatého Paringu. Naše putování povede ve výškách 1300-2500 m. Na túrách budeme trávit denně v průměru 6-8 hodin včetně pauz s denním převýšením 600-1000 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Nocovat budeme ve vlastních stanech na horských tábořištích. Skupina mívá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Munții Cindrel - přechod pohoří Cindrel od Lacul Oasa (1290 m), travnatou hřebenovkou přes Vf. Frumoasa až na nejvyšší vrchol Vf. Cindrel (2244 m), sestup do sedla Șteflești (1742 m). (8,5 hod, ↑ 1050 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Munții Lotru - výstup na nejvyšší vrchol Șteflești (2242 m), travnatou hřebenovkou pořád na západ přes až na tábořiště nad sedlem Tărtărău. (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 870 m)
  • 4. den: Munții Șureanu - v sedle Tărtărău (1680 m) se setkáme s naším autobusem a budeme si moci doplnit další jídlo a vyměnit oblečení. Kolem salaše na Poiana Muerii přejdeme jižní části hřebene Sureanu do sedla mezi Sureanu a Paringem. (6,5 hod, ↑ 650 m, ↓ 900 m)
  • 5. den: Paring - ze sedla Groapa Seaca (1575 m) vystoupáme po zpočátku travnatém hřebeni do skalního ráje pohoří Paring. Přes vrcholy Gauri (2243 m) a Costa lui Rus (2301 m) do sedla Piatra Taita (2255 m) a do krásného údolí s tábořištěm u jezera Galcescu (1935 m). (5 hod, ↑ 850 m, ↓ 500 m, možný přídavek nalehko po hřebeni k Paringul Mare)
  • 6. den: Od jezera Galcescu se vyhoupneme na hlavní hřeben Paringu a přes vrchol Plescoaia (2250 m) a kolem Mohoru (2337 m) dojdeme k silnici Transalpina pod sedlem Urdele s několika příjemnými hospůdkami, po občerstvení přejdeme přes hřeben Latoriței do údolí a do osady Obârşia Lotrului, oslava šťastného návratu v místních hospůdkách, večerní odjezd domů. (8 hod, ↑ 660 m, ↓ 1250 m)
  • 7. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 10 hod.

Nocování

Spát budeme na přírodních tábořištích v horách ve vlastních stanech. Tábořiště jsou většinou travnatá, v sedlech nebo u jezer. V blízkosti bývá voda, většinou i dřevo na oheň.

Stravování

Stravovat se budeme z vlastních zásob, jídlo na celý přechod je dobré si vzít už z domova. Je možné, že během přechodu sestoupíme i do civilizace (asi do Obârşia Lotrului), ale najisto s tím počítat nemůžeme. Čtvrtý den dopoledne bychom se měli setkat s naším autobusem. Večeři, případně snídani, si každý připravuje na vlastním vařiči, případně večer může využít společného ohně. Přes den na vaření není čas, na oběd si vezměte něco na studeno. Poslední den přechodu bude možnost se najíst v hospůdkách pod sedlem Urdele a poté v osadě Obârşia Lotrului před odjezdem domů. Ceny jsou podobné nebo nižší než u nás. Na některé ze salaší, které budeme míjet, asi budeme mít možnost koupit od bačů místní vynikající sýr (brynzu). Jiné dokupování zásob není během přechodu možné.

Rumunsko - opuštěné hřebeny jižních Karpat

Rumunsko - opuštěné hřebeny jižních Karpat

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Apuseni - rumunský kras

Turistika vápencovým rájem a dobrodružné prohlídky jeskyní (Rumunsko)