Paring, Cindrel, Lotru a Sureanu

Přechod několika pohoří v jižních Karpatech (Rumunsko)

Rumunské Karpaty jsou úchvatné a lidmi dosud nepříliš dotčené hory. Pohoří Jižních Karpat jsou často nazývány jako Transylvánské Alpy. Opuštěné travnaté hřebeny pohoří Cindrel, Lotru a Sureanu jsou balzámem na duši pro milovníky divočiny a horské romantiky. Potkáme tu pouze pár osamělých bačů se svými stády ovcí a nad horami zaslechneme hlas stařičkých fléten, cinkání zvonců a štěkot ovčáckých psů. Z hřebenů budeme shlížet na nekonečné lesy, tmavé hladiny přehradních jezer, křišťálové řeky a potoky. Paring je druhým nejvyšším pohořím Rumunska a v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky přes 2300 m budeme shlížet na impozantní ledovcové kary, jimž vévodí modravá horská plesa s průzračně čistou vodou. Během putování narazíme také na salaše, mnohé z nich dnes pustnou, ale někde ještě budeme mít možnost popovídat si řečí rukou a nohou s místními bači a koupit lahodný sýr. Po celodenní túře pak při večerním posezení u dohasínajícího ohně budeme mít pocit, že se můžeme dotknout hvězd.

Přechod pohoří Paringu, Cindrel, Lotru a Sureanu patří mezi lehčí, ale o to romantičtější treky v rumunských Karpatech. Poměrně pohodovým přechodem horskými loukami hřebene Cindrel, Lotru a Sureanu se dostaneme do skalnatého Paringu. Naše putování povede ve výškách 1300-2500 m. Na túrách budeme trávit denně v průměru 6-8 hodin včetně pauz s denním převýšením 600-1000 m nahoru a totéž dolů. Nocovat budeme ve vlastních stanech na horských tábořištích. Skupina mívá obvykle do 15 osob, autobusem jedeme společně se zájezdem Rumunsko - jižní Karpaty.

Aktuálně - vstup do Rumunska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Munții Cindrel - přechod pohoří Cindrel od Lacul Oasa (1290 m), travnatou hřebenovkou přes Vf. Frumoasa až na nejvyšší vrchol Vf. Cindrel (2244 m), sestup do sedla Steflesti (1742 m). (8,5 hod, ↑ 1050 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Munții Lotru - výstup na nejvyšší vrchol Șteflești (2242 m), travnatou hřebenovkou pořád na západ přes až na tábořiště nad sedlem Tartarau. (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 870 m)
  • 4. den: Munții Șureanu - v sedle Tărtărău (1680 m) se setkáme s naším autobusem a budeme si moci doplnit další jídlo a vyměnit oblečení. Kolem salaše na Poiana Muerii přejdeme jižní části hřebene Sureanu do sedla mezi Sureanu a Paringem. (6,5 hod, ↑ 650 m, ↓ 900 m)
  • 5. den: Parâng - ze sedla Groapa Seaca (1575 m) vystoupáme po zpočátku travnatém hřebeni do skalního ráje pohoří Paring. Přes vrcholy Gauri (2243 m) a Costa lui Rus (2301 m) do sedla Piatra Taita (2255 m) a do krásného údolí s tábořištěm u jezera Galcescu (1935 m). (5 hod, ↑ 850 m, ↓ 500 m, možný přídavek nalehko po hřebeni k Paringul Mare)
  • 6. den: Od jezera Galcescu se vyhoupneme na hlavní hřeben Paringu a přes vrchol Plescoaia (2250 m) a kolem Mohoru (2337 m) dojdeme k silnici Transalpina pod sedlem Urdele s několika příjemnými hospůdkami, po občerstvení přejdeme přes hřeben Latoriței do údolí a do osady Obârşia Lotrului, oslava šťastného návratu v místních hospůdkách, večerní odjezd domů. (8 hod, ↑ 660 m, ↓ 1250 m)
  • 7. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 10 hod.

Nocování

Spát budeme na přírodních tábořištích v horách ve vlastních stanech. Tábořiště jsou většinou travnatá, v sedlech nebo u jezer. V blízkosti bývá voda, většinou i dřevo na oheň.

Stravování

Stravovat se budeme z vlastních zásob, jídlo na celý přechod je dobré si vzít už z domova. Je možné, že během přechodu sestoupíme i do civilizace (asi do Obirsie Lotrului), ale najisto s tím počítat nemůžeme. Čtvrtý den dopoledne bychom se měli setkat s naším autobusem. Večeři, případně snídani si každý připravuje na vlastním vařiči, případně večer může využít společného ohně. Přes den na vaření není čas, na oběd si vezměte něco na studeno. Poslední den přechodu bude možnost se najíst v hospůdkách pod sedlem Urdele a poté v osadě Obârşia Lotrului před odjezdem domů. Ceny jsou podobné nebo nižší než u nás. Na některé ze salaší, které budeme míjet, asi budeme mít možnost koupit od bačů místní vynikající sýr (brynzu). Jiné dokupování zásob není během přechodu možné.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Přechod pohoří Paringu, Cindrel, Lotrua a Sureanu patří mezi lehčí treky v rumunských Karpatech. Je nutné počítat s tím, že při pětidenním přechodu si vše potřebné ponesete na zádech. Důležitá je proto volba batohu, a hlavně jeho obsahu. Je nezbytná dobrá fyzická i psychická kondice. Na horských loukách hřebene Cindrel, Lotru a Sureanu často vede travnatá nebo hliněná nezpevněná vozová cesta projetá pastevci nebo pěšina. Nejvyšší partie Paringu jsou strmější a skalnatější a chůze po horských stezkách na Paringu vyžaduje zvýšenou obezřetnost a jistý krok. Naše putování povede ve výškách 1300-2500 m. Na túrách budeme trávit denně v průměru 6-8 hodin včetně pauz s denním převýšením 600-1000 m nahoru a totéž dolů. Nocovat budeme ve vlastních stanech na horských tábořištích. S autobusem bychom se měli potkat v sedle mezi Lotru a Sureanu 4. den ráno, kdy si z busu vyzvedneme zásoby na další část přechodu. V busu bude možné nechat aktuálně nepotřebné věci.

Paring, Cindrel, Lotru a Sureanu

Paring, Cindrel, Lotru a Sureanu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Přechody polonin Podkarpatské Rusi

Černohorská polonina, Rachovské hory a Boržava (Ukrajina)

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Apuseni - rumunský kras

Turistika vápencovým rájem a dobrodružné prohlídky jeskyní