Přechod pohoří Paring, Cindrel, Lotru a Sureanu
Rumunské Karpaty jsou úchvatné a lidmi dosud nepříliš dotčené hory. Pohoří Jižních Karpat jsou často nazývány jako Transylvánské Alpy. Opuštěné travnaté hřebeny pohoří Cindrel, Lotru a Sureanu jsou balzámem na duši pro milovníky divočiny a horské romantiky. Potkáme tu pouze pár osamělých bačů se svými stády ovcí a nad horami zaslechneme hlas stařičkých fléten, cinkání zvonců a štěkot ovčáckých psů. Z hřebenů budeme shlížet na nekonečné lesy, tmavé hladiny přehradních jezer, křišťálové řeky a potoky. Paring je druhým nejvyšším pohořím Rumunska a v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky přes 2300 m budeme shlížet na impozantní ledovcové kary, jimž vévodí modravá horská plesa s průzračně čistou vodou. Během putování narazíme také na salaše, mnohé z nich dnes pustnou, ale někde ještě budeme mít možnost popovídat si řečí rukou a nohou s místními bači a koupit lahodný sýr. Po celodenní túře pak při večerním posezení u dohasínajícího ohně budeme mít pocit, že se můžeme dotknout hvězd.
Přechod pohoří Paringu, Cindrel, Lotru a Sureanu patří v rámci našich rumunských přechodů mezi méně náročné, ale o to romantičtější treky v rumunských Karpatech. První dny se budeme pohybovat především po horských loukách hřebene Cindrel, Lotru a Sureanu, ve druhé části si užijeme i skalnatého Paringu. Naše putování povede ve výškách 1300-2500 m. Na túrách budeme trávit denně v průměru 6-8 hodin včetně pauz s denním převýšením 600-1000 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Nocovat budeme ve vlastních stanech na horských tábořištích. Skupina mívá obvykle do 15 osob.
Spát budeme na přírodních tábořištích v horách ve vlastních stanech. Tábořiště jsou většinou travnatá, v sedlech nebo u jezer. V blízkosti bývá voda, většinou i dřevo na oheň.
Stravovat se budeme z vlastních zásob, jídlo na celý přechod je dobré si vzít už z domova. Je možné, že během přechodu sestoupíme i do civilizace (asi do Obârşia Lotrului), ale najisto s tím počítat nemůžeme. Čtvrtý den dopoledne bychom se měli setkat s naším autobusem. Večeři, případně snídani, si každý připravuje na vlastním vařiči, případně večer může využít společného ohně. Přes den na vaření není čas, na oběd si vezměte něco na studeno. Poslední den přechodu bude možnost se najíst v hospůdkách pod sedlem Urdele a poté v osadě Obârşia Lotrului před odjezdem domů. Ceny jsou podobné nebo nižší než u nás. Na některé ze salaší, které budeme míjet, asi budeme mít možnost koupit od bačů místní vynikající sýr (brynzu). Jiné dokupování zásob není během přechodu možné.