Indie - Dárdžiling

Přechod po chatách s výhledy na himálajské osmitisícovky a návštěva čajových plantáží

Dárdžiling je malebné město v podhůří zasněženého Himálaje na severovýchodě Indie na hranici s Nepálem a Sikkimem. Celá oblast je známá mimo jiné pěstováním těch nejkvalitnějších světových čajů. Nachází se v ideální nadmořské výšce kolem 2000 m a honosí se úchvatnou krajinou porostlou čajovníkem. Nádherné zelené kopce obklopené vysokými horami přímo vybízí k pěším túrám s výhledy na majestátní třetí nejvyšší horu světa Kanchenjungu (8586 m), nebo i vzdálenější Mount Everest (8848 m), Makalu (8485 m), Lhotse (8516 m) a další himálajské velikány.

Zájezd do Dárdžilingu nabízí vysoké hory, nádhernou přírodu, bohatou kulturu a výborný čaj. Naše cesta začne příletem do indického hlavního města Dillí, odkud se přesuneme letecky do Bagdogry a poté minibusem do Dárdžilingu, malebného městečka v Himálaji, které je proslulé svou čajovou produkcí. Vypravíme se na šestidenní trek s noclehy na chatách po Singalila Ridge, který nám nabídne úchvatné výhledy na některé z nejvyšších vrcholů Himálaje včetně čtyřech osmitisícovek. Po návratu do Dárdžilingu se vydáme na dvoudenní výlet s ubytováním přímo na čajových plantážích poblíž města Kalimpong, kde se dozvíme vše o pěstování a zpracování této rostliny, a samozřejmě ochutnáme ten nejlahodnější čaj. Ve volném dni v Dárdžilingu se můžeme vydat na vyhlídkový vrcholek Tiger Hill nebo vyrazit na projížďku úzkorozchodnou železnicí Toy Train, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je proslulá „rychlostí“ přepravy.

Hlavní částí programu zájezdu je šestidenní Singalila Ridge trek. Jedná se o přechod po horských lodžiích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme si jen vlastní spacák a osobní věci, veškerou stravu dostaneme vždy na místě, nebude tedy třeba nosit žádné zásoby ani výbavu na vaření. Na tento trek se může vydat každý, kdo má zkušenosti s vícedenními přechody hor po chatách a odpovídající fyzickou kondici. Délka denních etap se pohybuje v rozmezí 6-15 km, přičemž cesta vede po dobrých chodeckých stezkách i širších prašných cestách horským terénem - obvykle 3-7 hodin denně s častými přestávkami. Převýšení na tomto treku se pohybuje zpravidla do 1000 m výstupu nebo sestupu za den (náročnost podrobněji). Důraz je kladen spíše na vytrvalost než na techniku a trek je tak určen pro širší okruh lidí. Na tomto treku se nemusíme příliš obávat akutní horské nemoci, nejvýše položeným místem noclehu je osada Sandakphu (3630 m). Pojedeme ve skupině kolem 13 cestovatelů. Doprovázet nás bude kromě českého i místní průvodce.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy do Dillí, ubytování, jedinečná atmosféra indického hlavního města, návštěva bazaru a místních památek.
 • 3. den: V ranních hodinách odlet na letiště Bagdogra, poté přesun minibusem nebo džípem do Dárdžilingu, prohlídka města, odpočinek.
 • 4. den: Volný den v Dárdžilingu, příprava na trek, návštěva místního bazaru a památek, muzeum alpinismu, zoologická zahrada, vyhlídka Observatory Hill, vše v pěším dosahu centra města.
 • 5. den: Odjezd do Dhotre na začátek treku. Výstup do Tonglu. (3 hod, ↑ 500 m)
 • 6. den: Celodenní pochod hřebenovými partiemi s rodedendronovými lesy do osady Kala Pokhri. (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 700 m)
 • 7. den: Výstup do nejvyššího místa treku Sandakphu (3630 m). Odpočinkové odpoledne s nádhernými výhledy na východní Himálaj. (3 hod, ↑ 600 m, ↓ 50 m)
 • 8. den: Další pokračování treku po hřebeni Singalila Ridge do chaty pod vrcholem Phalut (3600 m). (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 9. den: Sestup bočním hřebenem a rododendronovými lesy do osady Ghorkey. (4 hod, ↑ 50 m, ↓ 1250 m)
 • 10. den: Závěrečná etapa treku úbočím hor přes malebné osady s terasovými políčky do vesnice Srikhola (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 900 m). Odjezd do Dárdžilingu, ubytování v hotelu.
 • 11. den: Volný den v Dárdžilingu. Možné výlety po okolí, vyhlídka Tiger Hill nebo jízda známou úzkorozchodnou železnicí Toy Train, případně návštěva místní školy, údajně nejlepšího místa pro studium v Indii.
 • 12. den: Odjezd na čajové plantáže do Kalimpongu. Jedinečná atmosféra ubytování přímo v areálu s exkurzí a ochutnávkou čaje.
 • 13. den: Dokončení exkurze a návrat zpět do Dárdžilingu, nákupy suvenýrů.
 • 14. den: Odjezd do Bagdogry a odlet do Dillí.
 • 15. den: Volný den v Dillí, nákupy a památky. Možnost navštívit Old Delhi a zdejší vyhlášený bazar, Červenou pevnost Red Fort, největší indickou mešitu Jamu Masjid a mnoho dalších památek. Fakultativně celodenní výlet do Ágry a prohlídka monumentálního pomníku Tádž Mahal.
 • 16. den: Let z Dillí do Prahy.

Ubytování

Na treku nocujeme celkem 5x v horských chatách, na zájezd je potřeba vlastní spacák přiměřeného tepelného komfortu. Ve městech budeme ubytovaní v turistických hotelech (2lůžkový pokoj s vlastní koupelnou je standardní), v Dárdžilingu 5 nocí, 1 noc na čajové plantáži v Kalimpongu, v Delhi na Paharganji 3 noci. Je třeba počítat s rozdílným standardem ubytování než na jaký jsme zvyklí z Evropy. V Delhi jsou pokoje vybavené klimatizací, avšak musíme počítat s vyšší vlhkostí vzduchu, vyšším hlukem a tmavšími pokoji s okny do větracích šachet nebo rušné ulice. Na ubytování i v mnoha restauracích funguje wifi.

Stravování

Ve městech se stravujeme v osvědčených místních restauracích, kde není problém objednat si kromě indických a nepálských chutných jídel i některá západní jídla a čínskou kuchyni. Na treku pak jíme na chatách nebo v restauracích po cestě. V ceně zájezdu je 5x polopenze na horských chatách (snídaně a večeře), během dne se zastavíme i na oběd. Tradičním jídlem je rýže s čočkou (dal) a zeleninou, chlebové placky chapati, smažené nudle se zeleninou či masem, orestované brambory, knedlíčky momo (taštičky z těsta plněné zeleninou nebo masem), nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. K snídani je možné si vybrat různě upravená vejce, toasty s máslem, sýrem či marmeládou, ovesnou kaši, müsli, palačinky. Na chatách se dají dokoupit i energetické tyčinky (Snickers, Mars, Bounty) a sušenky či jiná doplňková strava. K pití je možné si objednat různé čaje, horké ovocné nápoje, kávu. Balenou pitnou vodu je možné koupit kdekoliv, ovšem po úpravě filtrováním (např. Sawyer mini filter) nebo dezinfekcí (např. Sanosil) můžete pít i vodu z kohoutku nebo pramenů. Vezměte si s sebou také lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti). V běžné restauraci je jídlo asi za 100-150 INR, v lepší restauraci 200-400 INR, indický čaj je za 20-50 INR, ovšem kvalitní Darjeeling bývá dražší, pivo Kingfisher stojí od 120 INR v obchodě a 200 a více INR v restauraci.

Další informace k zájezdu

Doprava v Indii: Mezi Dillí a Bagdogrou se přepravíme pohodlně a rychle letecky. Dále vyzkoušíme různé možnosti pozemní indické dopravy. Svezeme se místními minibusy a džípy, jež se na horských silničkách postarají o nevšední cestovatelský zážitek. Cestování po himálajských silnicích vyžaduje od cestujících pevné nervy a odolné tělo. Připravte se na spoustu zatáček, hrbolů, výhledy do propastí, všudypřítomný prach, možná zdržení kvůli závalům na silnici a improvizované opravy porouchaných vozidel. V Dillí bude možné vyzkoušet místní tradiční MHD, moto i cyklorikšu, ale také supermoderní metro. Železniční nadšenci mohou v Dárdžilingu vyzkoušet úzkorozchodnou železnici. Motorkáři si mohou vypůjčit legendární motocykl značky Royal Enfield a vyzkoušet své řidičské umění na klikatých himálajských silničkách.

Cestovní formality: Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas ČR s platností minimálně 6 měsíců po vstupu do země. Do Indie si každý účastník musí zajistit elektronická víza eTV. K vyplnění potřebujete svůj pas a platební kartu. S vyplněním vám poradíme, podrobnější pokyny k vyplnění žádosti o indické vízum vám pošleme v předstihu. Vhodný čas k vyřízení víz je cca 1-2 měsíce před odletem.
Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Indie - Dárdžiling

Indie - Dárdžiling

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Nepál - krajem Šerpů pod Everestem

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách

Bhútán - poslední Šangri-La

Trekking s podporou mul pod sedmitisícové velikány, příroda a kláštery himálajského království