Informace k zájezdu
Lofoty - pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Lofoty - pohodová turistika ( Norsko, Evropa letecky, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás pestrý program v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko. Denně strávíme na túrách 3-7 hodin s přestávkami a zdoláme různorodé převýšení zpravidla 100-900 metrů nahoru a totéž dolů. Výstupy 3. a 5. den mohou být pro někoho náročnější s ohledem na větší převýšení. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, místy po kamenitých úsecích.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Lofoty: https://www.accuweather.com/cs/no/lofoten/84855_poi/weather-forecast/84855_poi
Svolvær: https://meteobox.cz/norsko/svolvaer-lofoten/

Počasí patří mezi jednu z opravdových zvláštností Lofot. Působení Golfského proudu má za následek, že průměrné teploty na jižní části ostrovů neklesají pod 0 °C a přes léto se teploty mohou přehoupnout i přes 20 °C. Vzhledem k umístění za polárním kruhem, je to skutečná klimatická anomálie.
V červnu se zde teploty pohybují mezi 5-10 °C. Buďte připraveni i na vítr a občasný deštík. Na nezapadající slunce se ale připravit nedá.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 NOK (koruna) = 2,081 Kč
V Norsku je oficiální měnou NOK (norská koruna). Platební kartou lze platit téměř všude i malé částky. Bankomaty jsou dostupné téměř všude. Hotovost budete potřebovat pouze na skupinové vstupy, které vybírá průvodce. Asi 1 000 NOK si můžete vyměnit předem nebo si norské koruny můžete vybrat na místě z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a knižní průvodce:

 • Mapa Lofoten 1 : 75000, Freytag & Berndt vydavatelství, vydání 2019
 • Turistická mapa Lofoten 1 : 100000, norský vydavatel Nordeca, jazyk: angličtina, němčina, norština, francouzština a italština
 • Zážitkový průvodce Lofoty 1 : 250000, OPPLEVELSESGUIDE, rok vydání 2016, jazyk: anglicky, norsky
 • Norsko - Turistický průvodce, vydavatelství Rough Guides, vydání 2017, česky

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout offline mapu: Norsko, Nord-Norge, Nordland

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské unii s jedinou výjimkou, a to Irsko. Samozřejmě můžete využít i typ F, který je také se dvěma hroty jen je jeho profil kulatý a nikoliv plochý. Nemusíte tak kupovat žádnou redukci nebo adaptér.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Zavazadla: hlavní zavazadlo - cestovní taška/kufr či batoh/krosna (pouze nedoporučujeme veliký "lodní" kufr s ohledem na velikost kufrů půjčených aut a limity leteckých společností); malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do chladného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), teplejší oblečení na noc, návleky, teplé rukavice, doporučujeme i lehkou nebo teplejší péřovou bundu
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží, podrobnosti zde: http://www.toll.no
V hotovosti lze dovézt max. 25.000 NOK, bezcelně pak zboží v hodnotě do 6.000 NOK (vč. tabáku a alkoholu).
Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky pouze pro osobní potřebu a nejlépe s potvrzením od lékaře v angličtině), dále zbraní, střeliva a pyrotechniky.
Bezcelně lze dovézt:
1 litr lihovin a 1,5 litru vína a 2 litry piva
a 200 ks cigaret nebo 250g tabáku a 200 ks tabákového papíru.
Kvóta lihovin může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva, kvótu na víno lze vyměnit za stejné množství piva. Kvóta na tabák může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva. Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let, alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Norsku
Embassy of the Czech Republic
Fritzners gate 14, 0244 Oslo
Tel: +47/22121031
Fax: +47/22553395
Nouzová linka: +47/92611283 (pohotovostní telefon mimo pracovní dobu, je určen občanům ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života)
Email: oslo@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/oslo
Provozní hodiny úřadu: po-pá 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: út, st, čt 10.00-12.00

Honorární konzulát ČR v Trondheimu
Tungaveien 38, 7440 Trondheim
Tel: +47/93233100
Email: trondheim@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-16.00

Důležitá telefonní čísla: Policie 112, První pomoc 113, Hasiči 110


Časový posun oproti ČR: 0 hod