Informace k zájezdu
Lofoty

Úvodní stránka zájezdu Lofoty ( Norsko, Evropa letecky, Turistika nenáročná, Turistika horská, Letecké zájezdy, Novinky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Čeká nás pestrý program v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně strávíme na túrách 3-7 hodin s přestávkami a zdoláme různorodé převýšení zpravidla 100-900 metrů nahoru a totéž dolů. Výstupy 2. a 4. den mohou být pro někoho náročnější s ohledem na větší převýšení. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, místy po kamenitých úsecích.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Lofoty: https://www.accuweather.com/cs/no/lofoten/84855_poi/weather-forecast/84855_poi
Svolvær: https://meteobox.cz/norsko/svolvaer-lofoten/

Počasí patří mezi jednu z opravdových zvláštností Lofot. Působení Golfského proudu má za následek, že průměrné teploty na jižní části ostrovů neklesají pod 0 °C a přes léto se teploty mohou přehoupnout i přes 20 °C. Vzhledem k umístění za polárním kruhem, je to skutečná klimatická anomálie.
V červnu se zde teploty pohybují mezi 5-10 °C. Buďte připraveni i na vítr a občasný deštík. Na nezapadající slunce se ale připravit nedá.

MĚNA A KAPESNÉ


Výměna peněz: Na Lofotách (v Norsku) je platební jednotkou norská koruna NOK. Na spoustě míst (restaurace a obchody) se dá platit platební kartou, ale na tento zájezd doporučujeme mít i dostatečnou hotovost. Peníze vyměníte ve směnárnách v ČR před cestou (ne všude ale NOK mají), případně vyberete na místě z bankomatů. Bankomaty naleznete v každém větším městě, ale nejsou zase až tak časté.
Ceny: V Norsku je poměrně draho. Ceny jídla v obchodech jsou cca 3x dražší než v ČR. U většiny prodávaných potravin se ale jedná o produkty vysoké kvality. Výběr potravin je bohatý, běžně se setkáte s bio nebo bezlepkovými produkty. Základní potraviny tu seženete za rozumné ceny, pokud víte, kde nakupovat. Dlouhodobě nejlevnější potravinový řetězec nese jméno REMA 1000 a těsně ho následují samoobsluhy RIMI a Bunnpris. Rozumný střed je Coop, KIWI minipris nebo ICA. K dražším a luxusnějším supermarketům patří například řetězec Meny. Síť obchodů je velice hustá a výhodou je, že ve všední dny jsou otevřeny většinou do 22 hodin (nezřídka i do 23 hod), v soboty pak do 20 hod. Pozor - v neděli jsou obchody zavřené! V restauracích zaplatíte 200-300 NOK (cca 500-800 Kč) za osobu.
Ceny alkoholu rozhodně příznivé nejsou - půllitrová plechovka piva stojí více než 20 NOK (prodej piva je omezen pouze do 20 hod, v pátek a sobotu max. do 18 hod!) a „tvrdší“ alkohol v potravinách nenajdete už vůbec. Více informací o přísných limitech na dovoz alkoholu najdete zde: https://www.toll.no/en/goods/alcohol-and-tobacco/quotas/

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Mapa Lofoten 1 : 75000, Freytag & Berndt vydavatelství, vydání 2019
- Turistická mapa Lofoten 1 : 100000, norský vydavatel Nordeca, jazyk: angličtina, němčina, norština, francouzština a italština
Knižní průvodci:
- Zážitkový průvodce Lofoty 1 : 250000, OPPLEVELSESGUIDE, rok vydání 2016, jazyk: anglicky, norsky
- Norsko - Turistický průvodce, vydavatelství Rough Guides, vydání 2017, česky

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba vaše věci dále přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky nebo kufru na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh/krosnu.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní pas, vytištěná letenka, adekvátní množství norské koruny NOK či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, malý batoh (20-30 l na jednodenní výlety a na palubu do letadla).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, sunblock na rty, zavírací nůž, nepromokavé pončo, pláštěnku na batoh, hydrovak/nádobu na vodu, hygienické potřeby, ručník, plavky pro otužilce, mapy (viz kap. Mapy a literatura), GPS, mobil, tělovou ledvinku nebo kapsičku na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické. Funkční (Goretex, Softshell) bunda s vyšším vodním sloupcem, ideálně nad 20000, která bude zároveň větruodolná a prodyšná. Funkční kalhoty, které jen tak neprofouknou, budou odolné, prodyšné, rychle uschnou. Merino tričko s dlouhým i krátkým rukávem (při propocení nestudí a i po několika dnech nošení není cítit potem), kraťasy a ponožky. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek s ohledem na možné rychlé změny počasí. Dále doporučujeme i teplejší oblečení na spaní a případně dobrou čepici, která neprofoukne, a tenké rukavice.
Boty: Doporučujeme pevné nepromokavé trekové boty/pohorky a sandály na přezutí.
Strava: Na místě lze, v rámci trasy, dokupovat potraviny. V některých kempech je možné objednat si jídlo za příplatek. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení, neplatí žádný limit na dovoz potravin, pouze na dovoz alkoholu. Doporučujeme sáčky s dehydrovaným jídlem např. Travellunch. S vodou není vůbec problém, každé horské jezero a říčka jsou pitné.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.