MTB přejezd severní Albánie na kole

Dobrodružství v zemi orlů a bunkrů

Albánie (Shqipëria) je země turisticky takřka nedotčená, s teprve vznikající infrastrukturou (silnice, horské stezky, turistické značení). To nám ale vadit nebude, ba právě naopak. Poznáme krásné a divoké Albánské Alpy (Bjeshkët e Namuna nebo Prokletije) a velmi přátelské místní lidi. Cesty jsou zde dobrodružné a opuštěné a jejich povrch se mění od rozbité šotoliny (asi 40 %) přes středně kvalitní asfalt až po nové perfektní asfaltové cesty. V albánských horách pojedeme téměř mimo civilizaci, míjet budeme pouze vesničky jako ze středověku, přesto se každý den najde nějaká hospůdka na občerstvení. Akci zahájíme i zakončíme v Černé Hoře v pohoří Prokletije.

Čeká nás přejezd středně natěžko (povezeme si vše, kromě vaření a stanů), s naším autobusem se za celou dobu nepotkáme. Nocovat budeme většinou pod střechou. Jedná se o akci jiného charakteru, než jsou naše běžné zájezdy, kdy program absolvujeme pouze v malé skupině 6-12 účastníků. Program akce je předběžný a budeme ho měnit dle počasí, fyzické kondice a přání skupiny. Každý, kdo pojede, by měl být schopen několik dnů (2-3) po sobě ujet trasu asi 70 km s téměř 1500 m převýšením. Vzhledem k terénům a stavu silnic je podmínkou účasti na tomto zájezdu horské kolo. Výstavba silnic v Albánii postupuje velmi rychle kupředu, a tak se celková doba jízdy po šotolinovém povrchu postupně krátí. Přesto si na zájezdu dosyta užijeme úžasné technické partie na skrytých lesních stezkách nebo na zapomenutých kamenitých cestách vedoucích do civilizace. Cyklozájezd Albánie MTB je s podobnou trasou, ale s doprovodným vozidlem, a pohodovější variantou je Albánie na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Černá Hora: Odpolední výlety v okolí Gusinje a Plavu, např. silná vyvěračka Alipašini izvori a dolina Ropojana, seznámení se s hospůdkami v Plavu. (↔ 20-40 km)
 • 3. den: Horský přejezd po vozových cestách i pasteveckých pěšinách z černohorského Plavu (930 m) přes hřeben Prokletije (1900 m) do Albánie. Úžasné rozhledy na celé pohoří Prokletije, fantastický zážitek! Přes osadu Cerem sjezd do údolí a do Valbony (930 m). (↔ 50 km, ↑ 1550 m, ↓ 1550 m)
 • 4. den: Sjezd po silnici dolů údolím Valbony až do města Bajram Curri (360 m), oběd, nákupy. Vozovými kamenitými cestami přes vysočinu (1120 m) a kolem jezera Komanit k přístavišti trajektů Fierze (180 m) do vsi Breglumë. (↔ 65 km, ↑ 1350 m, ↓ 2100 m, možno vynechat trasu vysočinou a dojet z B.C. po silnici)
 • 5. den: Jezero Komanit, starobylý Skhodër: Trajekt přes jezero Komanit mezi vysokými horami - zážitek srovnatelný s plavbou norskými fjordy. Na kole nad jezerem Vau të Dejës přes Skhodër ke kamennému mostu v Mes, zajímavá zemědělsky využívaná krajina pod vesnicí Prekal (↔ 85 km, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m). Alternativně v případě neprůchodnosti horských stezek přejezd do Velipoje k moři.
 • 6. den: Do NP Theth: Výjezd divokou soutěskou Kirit, ves Kir nad soutěskou, sjezd k řece Shalë, jejím krásným údolím přes rozlehlé vsi Lotaj a Lekaj výstup do centra národního parku Thethi a stejnojmenné horské vesnice. (Celý den makadamové cesty, ↔ 60 km, ↑ 1450 m, ↓ 1050 m)
 • 7. den: Přes Albánské Alpy: Výjezd do sedla Qafa e Tërthores (1670 m) s omračujícím velehorským panoramatem Albánských Alp, sjezd do vsi Bogë. (↔ 45 km, ↑ 950 m, ↓ 1200 m)
 • 8. den: Do kraje katolických vesnic Kelmendi: Přes Bratoshi a Rrapshë-Stara sjezd k řece Cemit, občerstvení a minipivovar v Tamarë. Úchvatnou krajinou přes Selcë výjezd serpentinami do vsi Lepushë. Rozlučkový večírek v hospůdce. (Celý den makadam, ↔ 60 km, ↑ 1650 m, ↓ 950 m)
 • 9. den: Rozloučení s Albánií: Sjezd k řece Vermoshit, poslední albánská káva ve vesničce Vermosh a přes hranice do černohorského Gusinje a do Plavu, koupání, odpočinek. (↔ 30-50 km, možný přídavek dolina Grbaja)
 • 10. den: Černá Hora - rezervní den: Úžasná MTB trasa k Hridsko jezeru (↔ 50 km, ↑ 1650 m, ↓ 1650 m), nebo do průsmyku Čakor (↔ 65 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m).
 • 11. den: Z Plavu do Berane (↔ 45 km), poslední nákupy, naložení kol, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 12. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: Nocovat budeme většinou pod střechou, kde to půjde - v hospodě, v salaši, v hotelu, někdy v posteli, často i na zemi, ale vždy ve vlastním spacáku. Nelze vyloučit i přespání nouzově někde venku ve spacáku. Místa noclehu nejsou dopředu zajištěna, ale střecha nad hlavou se vždy zajistí až na místě, v albánských horách jsou lidé velmi milí a pohostinní.

Stravování: Stravovat se budeme bohatě a velmi chutně po hospůdkách a obchodech po cestě, které potkáme i v turisticky zcela odříznutých horách. Ceny jsou podobné jako u nás. Kvalita jídel mnohé překvapí - určitě ochutnáme pstruhy, různé druhy pečeného masa nebo šopské saláty.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Vhodný typ kola: horské kolo (celodopružené (full) je výhodou); nelze počítat se službami cykloservisů a prodejen kol!
Povrch: 50 % asfalt, 40 % šotolina, 10 % kamenité cesty
Cyklistická přilba je povinná.
Informace o přepravě kol v cyklovacích: přeprava kol
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Albánie - informace o zemi

Průvodce: Průvodcem bude hanácký dobrodruh Pavlík Vrbík (punkybike.com), milovník Balkánu a vyznavač expedičního MTB. V Albánii bude na kole pošesté.

Přehledné srovnání MTB zájezdů

MTB přejezd severní Albánie na kole

MTB přejezd severní Albánie na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru