Albánie na kole

Pohodové putování z Makedonie přes Albánii do Černé Hory

Albánie (Shqipëria) je turisticky jen velmi málo poznamenanou zemí. Situace se ale začíná postupně měnit. Modernizují se silnice a rozvíjejí služby v cestovním ruchu. Turisté zatím směřují spíše do měst a na mořské pláže. Zavedeme vás do neméně zajímavých, ale klidnějších míst. Největšími benefity jsou přátelští a pohostinní lidé, antické i středověké památky, příznivé klimatické podmínky a jedinečná panenská příroda. Na severu Albánie se tyčí divoce rozeklané vápencové Albánské Alpy, na které na hranici s Černou Horou navazuje Prokletije. Hojně zalesněná pohoří ve vnitrozemí oddělují hluboká údolí řek pospíchajících k moři. Se sousední Makedonií se Albánie dělí o nádherné tektonicko-krasové jezero Ohrid. Na širokých písečných plážích v pobřežní nížině, táhnoucí se od Skadarského jezera po Valonský záliv, rychle rostou hotely. K hranici s Řeckem míří malebná Albánská riviéra se štěrkovo-písečnými plážemi. Východní oblast opět formují vysoká pohoří.

Z makedonského historického Ohridu se vydáme na jih do Albánie. Kolem hranice s Řeckem a divokým údolím řeky Vjosë přejedeme na západ do pobřežní nížiny. S podporou autobusu si odpočineme na pláži u moře, navštívíme město Skhodër na břehu stejnojmenného jezera a přes Černou Horu, kde navštívíme klášter Morača, projedeme se po pláních Štavna a strávíme večer s místními horaly, dojedeme do Plavu. Zde naši pouť ukončíme a potkáme skupinu zájezdu Albánie MTB, která s námi sdílela dopravu do Makedonie a jela horami severní Albánie.

Délka denních tras je průměrně 40 km s převýšením max. 800 m, nejdelší etapy nás čekají 3. a 5. den, kdy ujedeme 65 a 85 km. Trasy je však většinou možné zkrátit. Čekají nás jednodenní cykloetapy, vždy pojedeme nalehko. Program můžeme mírně měnit dle počasí, stavu silnic apod. Zájezd lze absolvovat nejlépe na crossovém nebo trekovém kole. Autobus jede většinou stejnou trasou jako cyklisté, lze tedy počítat s jeho podporou. Nocovat budeme ve vlastních stanech. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 11 hod z Brna přes Bratislavu, přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Odpolední příjezd do kempu v Makedonii u Ohridského jezera, podvečerní prohlídka města Struga.
  • 3. den: Prohlídka jedinečného města Ohrid, cyklistika po malebném východním břehu Ohridského jezera k jednomu z izvorů a návštěva kláštera Sv. Naum. Za hranicemi v Albánii nocleh v kempu v areálu hotelu s restaurací a pláží za městem Pogradec, možná ochutnávka vyhlášeného jezerního pstruha. (↔ 65 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 4. den: Dopoledne krátká návštěva střediska vzdělanosti a albánského hnutí obrody, města Korçë. Busem do Voskpojë, prohlídka historického městečka. Od vsi Borovë na kole nádhernou krajinou v podhůří hřebene Gramoz do kempu na farmě s pstružími sádkami u města Leskovik. (↔ 25 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 5. den: Na kole přes městečko Leskovik dlouhý sjezd k řece Vjosës, impozantním údolím s tůněmi a vodopády za městečko Përmet proslavené růžemi, rakijí a překrásným okolím. (↔ 85 km, ↑ 750 m, ↓ 1550 m, možno zkrátit)
  • 6. den: Autobusem k čistému moři do příjemné vesničky Karpen mimo nápor turistů. Po cestě zastávka v jednom z nejkrásnějších albánských měst, Gjirokaster. Nocleh v kempu u moře, možnost pronájmu privátu v obci.
  • 7. den: Koupání a odpočinek u moře. Fakultativně dopolední okruh na kole z kempu po nezpevněných cestách zajímavou pahorkatinou k pláži Karaja (↔ 25 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m) nebo do letoviska Spille (↔ 45-50 km, ↑ 550 m, ↓ 550 m).
  • 8. den: Busem přes Lezhë (památník národního hrdiny Skanderbega) k městu Skhodër. Od hradu Rozafa doporučený krátký přídavek po jižním břehu jezera do osady Zogaj. Městem Skhöder na kole do nedalekého kempu na břehu Skadarského jezera. (↔ 15-35 km, ↑ 150 m, ↓ 150 m)
  • 9. den: Rozloučení s Albánií. Dopoledne autobusem do Černé Hory. Možná krátká zastávka v Kopliku a koupání u vývěru Humsko Blato. Na kole přes Podgorici malebným kaňonem řeky Morača se zastávkou u kláštera Morača do horského městečka Kolašin. Výjezd na sedlo Trešněvik a ještě výš na louky Štavna pod pohořím Komovi. Ubytování v chatkách u svérázného horala. Večer u ohně, možno zajistit večeři z místních produktů včetně opékání jehněte.
  • 10. den: Za pěkného počasí možný pěší výstup na Kom Vasojevički. 5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Na kole sjezd po silnici přes sedlo Trešněvik serpentinami anebo po polních cestách do městečka Andrijevica ↔ 15-30 km, ↑ 250-850 m, ↓ 950 m. Autobusem do kempu u města Plav.
  • 11. den: Dopolední vyjížďka do Gusinje a Plavu (max. ↔ 30 km), koupání a nákupy v Plavu. Odpoledne odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 12. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Ve vlastních stanech v kempech nebo na tábořištích u restaurací a hotelů. U moře v kempu v Karpenu strávíme 2 noci na stejném místě. V Albánii nejsou kempy "evropského standardu" dosud příliš rozšířené, a tak budeme 5. den tábořit na terase restaurace, jejíž sociální zázemí a kuchyni využijeme. Ostatní dny budeme nocovat ve slušných kempech v pěkných lokalitách. Jednu noc (9. den) strávíme v chatkách pod pohořím Komovi. Wifi je omezeně k dispozici jen na některých místech.

Stravování: Z vlastních zdrojů. Denně potkáme restaurace, venkovské hospůdky a krámky s potravinami. Ceny jsou podobné jako u nás. Kvalita jídel vás mile překvapí - určitě stojí za to ochutnat pstruhy, různé druhy pečeného masa, šopské saláty apod. Zklamáni nebudou ani milovníci kávy a piva.


Albánie na kole

Albánie na kole