Drsná krajina tundry, ledovce, vodopády, fjordy a jezera (letecky)
Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejkrásnější zemi Evropy. Ohromí nás krása severské krajiny, nedozírná a drsná horská tundra se stády divokých sobů a tisíci čtverečních kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků, rozhledy na mohutné rozeklané vrcholky hor i nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů.
Vydáme se na unikátní šestidenní přechod NP Jotunheimen s noclehy na horských chatách. Půjdeme „Domovem obrů“ do nádherných divokých hor jen málo poznamenaných činností člověka. Uvidíme horskou tundru, suťová pole i sněhem pokryté svahy. Vystoupíme na druhý nejvyšší vrchol Skandinávie Glittertind (2464 m) a z oblačných horských hřebenů shlédneme na nedozírné ledovcové pláně a moře skalnatých vrcholů Jotunheimenu. Z bájného hřebene Bessegen uvidíme blankytně modré vody jezer Gjende a Russvatnet a při troše štěstí nám snad cestu zkříží i stáda sobů polárních.
Do Norska se dopravíme pohodlně letecky. Po celou dobu přechodu hor budeme spát na horských chatách. Přechod hor je středně náročný. Půjdeme po značených horských stezkách v trávě, suti a v nejvyšších partiích i po sněhu. Převážně se jedná o horskou turistiku vyžadující jistou chůzi v terénu s jednou variantou trasy. 2 dny programu je na výběr mezi lehčí a těžší variantou. Lehčí varianta A je průměrně 7 hodin chůze s převýšením okolo 600-900 m, těžší varianta B pak průměrně 10 hodin s převýšením 1000-1600 m (náročnost podrobněji). Je nutné absolvovat celý program, protože po celou dobu přechodu hor nebudeme ve spojení s civilizací. Při nepřízni počasí je možné vynechat výstupy na vrcholy Glittertind a Bessegen. V ceně zájezdu je 2x plná penze a 1x snídaně na chatě. Jinak je možné snídaně, večeře a studené obědové balíčky kupovat na chatách nebo je možné vařit a stravovat se z vlastních zásob. V případě vlastního stravování je potřeba počítat s tím, že se nedá vařit v těsné blízkosti chat. Doporučujeme tedy využít stravování na chatách. V případě nákupu stravy na chatách můžete jít po celou dobu přechodu hor jen se středním batohem okolo 40 l. Pojedeme ve skupině do cca 18 cestovatelů.
Pět nocí, během přechodu hor, budeme spát na horských chatách, kde jsou většinou 4-6lůžkové pokoje s patrovými lůžky, k dispozici je teplá sprcha. Pro spaní na chatách Vám bude stačit vložka do spacáku. 1. den nocujeme všichni v chatkách v kempu u Otty, 7. den v kempu v Oslu; tyto dva noclehy v kempu jsou zařazeny kvůli přejezdu z a na letiště, v kempech je k dispozici studená i teplá voda z kohoutku, sprcha je za příplatek cca 10-20 NOK.
Na horských chatách během přechodu hor je možné si kupovat snídaně, večeře a studené obědové balíčky, je ale nutné počítat s několikanásobně vyššími cenami, než je běžné v ČR. Na chatě Glitterheim (1 noc) a chatě Skogadalsbøen (1 noc) je plná penze (snídaně, obědový balíček, večeře) v ceně zájezdu, na další chatě Leirvassbu je v ceně zájezdu 1x snídaně. Jinak je cena snídaně okolo 190 NOK, snídaně je většinou formou švédských stolů. Cena tříchodové večeře je okolo 500 NOK, jednochodová večeře je průměrně za 250 NOK. Studené obědové balíčky stojí okolo 100 NOK. Pokud nevyužijete chatovou stravu, je možné vlastní stravování a vaření z převážně dovezených potravin, tuto variantu ze zkušeností příliš nedoporučujeme. Čas na vaření bude ráno a večer. Na všech chatách je zakázáno pracovat s otevřeným ohněm ve vnitřních prostorách, je tedy nutné počítat s tím, že se jídlo musí vařit venku. Při této variantě je nutné mít vlastní vařič (plynové kartuše dokoupíme na místě 2. den ráno, je zakázáno je převážet letadlem), ešus a příbor. Nevyužijete-li chatové obědové balíčky, pak je potřeba mít s sebou vlastní studené obědy (během túry není prostor na vaření). Možnost nákupu potravin v místním obchodě (i případných čerstvých zásob na přechod hor) je 2. den ráno a 7. den po návratu z treku. První a poslední noc je v kempu možno využít vybavenou společnou kuchyňku.
Doprava na místě:
Z letiště u Osla se dopravíme norským vlakem do města Otta. Dále se přepravíme smluvními minibusy domluvenými jen pro naši skupinu na start přechodu hor a pak zpět z konce treku do kempu v Oslu.
Cestovní formality: Norsko není členem EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Norsko je součástí Schengenského prostoru).
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.