Norsko - přechod NP Jotunheimen po chatách

Drsná krajina tundry, ledovce, vodopády, fjordy a jezera (letecky)

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejkrásnější zemi Evropy. Ohromí nás krása severské krajiny, nedozírná a drsná horská tundra se stády divokých sobů a tisíci čtverečních kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků, rozhledy na mohutné rozeklané vrcholky hor i nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů.

Vydáme se na unikátní šestidenní přechod po chatách (nebo se spaním ve vlastních stanech) NP Jotunheimen, „Domova obrů“, do divokých hor jen málo poznamenaných činností člověka. Uvidíme horskou tundru, suťová pole i sněhem pokryté svahy. Vystoupíme na druhý nejvyšší vrchol Skandinávie Glittertind (2464 m) a z oblačných horských hřebenů shlédneme na nedozírné ledovcové pláně a moře skalnatých vrcholů Jotunheimenu. Z bájného hřebene Bessegen uvidíme blankytně modré vody jezer Gjende a Russvatnet a při troše štěstí nám snad cestu zkříží i stáda sobů polárních.

Půjdeme po značených horských stezkách v trávě, suti a v nejvyšších partiích i po sněhu. Určité 3 dny se jedná spíše o lehčí horskou turistiku s jednou variantou trasy, ovšem s těžkým batohem se stanem (pokud zvolíte variantu spaní ve vlastních stanech) ji lze považovat i za trochu náročnější. Některé další 3 dny je na výběr mezi lehčí a těžší variantou. Lehčí varianta A je průměrně 7 hodin chůze s převýšením okolo 600-900 m, těžší varianta B pak průměrně 10 hodin s převýšením 1000-1600 m. Je nutné absolvovat celý program, protože po celou dobu přechodu hor nebudeme ve spojení s civilizací. Při nepřízni počasí je možné vynechat výstupy na vrcholy Glittertind a Bessegen. Spát budeme na horských chatách nebo se slevou ve vlastních stanech poblíž chat. Snídaně a večeře je možné si kupovat na chatách nebo je možné je vařit z vlastních zásob. V případě noclehu na chatách a nákupu stravy na chatách můžete jít po celou dobu přechodu hor téměř nalehko - jen s batohem okolo 40 l. Pojedeme ve skupině do cca 20 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy do Osla a místní dopravou (autobus, vlak) do Otty a Randsverku, první noc v chatkách v kempu.
  • 2. den: Dojezd k chatě Sognefjellshytta (1410 m). Nástup na šestidenní přechod údolím s výhledem na ledovec Smørstabbrean, a poté klesání podél řeky Utla až k chatě Skogadalsbøen (815 m). (6 hod, ↑ 150 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Údolím Storutladalen pod mohutným ledovcem Smørstabbbreen k chatě u jezera Leirvatnet (826 m). (10 hod, ↑ 900 m, ↓ 400 m)
  • 4. den: A: Údolím Visdalen ve stínu zaledněných jotunheimenských velikánů k chatě Spiterstulen (1100 m) vklíněné mezi Galdhøpiggen a Glittertind, dva nejvyšší vrcholy Skandinávie (8 hod, ↑ 250 m, ↓ 700 m). B: Navíc výstup na vrchol Kyrkja (2032 m) (+ 2,5 hod, ↑ + 550 m, ↓ + 500 m).
  • 5. den: Od Spiterstulen (110 m) k chatě Glitterheim (1390 m). A: Snazší varianta malebným údolím kolem majestátné hory Glittertind s možností koupání v místních studených říčkách (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 400 m). B: Za ideálních podmínek výstup na druhý nejvyšší vrchol Skandinávie, 2464 m vysoký Glittertind, s možnou až 10 m vysokou sněhovou nadílkou (10 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1100 m).
  • 6. den: Od chaty Glittertheim (1390 m) kolem jezera Russvatnet (1175 m) k chatě Memurubu (1000 m). (10 hod, ↑ 700 m, ↓ 950 m)
  • 7. den: A: Lehčí variantou kolem jezera Bessvatnet s výhledem na slavný hřeben Besseggen (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 800 m). B: Jedna z nejatraktivnějších túr v Norsku: Výstup na legendární hřeben Besseggen, jehož stěny kolmo spadají na jedné straně ke světle modravému jezeru Gjende (983 m) a na druhou k tmavšímu a o 400 m výše položenému jezeru Bessvatnet (1373 m) (10 hod, ↑ 800 m, ↓ 1000 m). Přejezd do kempu v Randsverku, kde strávíme poslední noc v chatkách.
  • 8. den: Přejezd místní dopravou do Osla a následný odlet do Prahy.

Ubytování a nocování

5 nocí, během přechodu hor, budeme spát na horských chatách nebo za sníženou cenu ve vlastních stanech v blízkosti chat. Na chatách jsou většinou 4-6lůžkové pokoje s patrovými lůžky, k dispozici je teplá sprcha. Pro spaní na chatách je potřeba mít s sebou lehký spacák. Pro stanaře je vždy možnost ohřát se ve vnitřních prostorách chat, využít toaletu a skoro vždy je v ceně stanování i využití chatové sprchy. 5x nocování ve vlastním stanu poblíž horských chat je se slevou 2700 Kč z ceny zájezdu. Svůj zájem o spaní ve stanu prosím uveďte již v přihlášce. 1. a 7. den nocujeme všichni v chatkách kempu v Randsverku (kvůli přejezdu z a na letiště), kde je k dispozici studená i teplá voda z kohoutku, sprcha je za příplatek cca 10-20 NOK.

Stravování

Na horských chatách během přechodu hor je možné si kupovat snídaně a večeře, je ale nutné počítat s několikanásobně vyššími cenami, než je běžné v ČR. Cena snídaně, která je především ve formě švédských stolů, bývá okolo 190 NOK. Cena tříchodové večeře je okolo 500 NOK, pouze dvakrát je možné si vybrat jednochodovou večeři v ceně 250 NOK. Na třech chatách je možnost dokoupení studeného obědového balíček s cenou 80-100 NOK, zbývající tři studené obědy je třeba s sebou na přechodu hor nést. Pokud nevyužijete chatovou stravu, je možné vlastní stravování a vaření z převážně dovezených potravin. Čas na vaření bude ráno a večer. Ve všech chatách je zakázáno pracovat s otevřeným ohněm ve vnitřních prostorách, je tedy nutné počítat s tím, že se jídlo musí vařit venku. Při této variantě je nutné mít vlastní vařič (plynové kartuše dokoupíme na místě, je zakázáno je převážet letadlem), ešus a příbor. Obědy je potřeba mít s sebou studené (po cestě není prostor na vaření). První a poslední noc v kempu je možnost nákupu potravin (i případné zásoby na cestu do hor) v místním obchůdku. Také je možné zde využít plně vybavenou společnou kuchyňku pro celý kemp.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě:
Na místě se dopravíme z letiště linkovými spoji do Otty a zpět. Dále se přepravíme menšími busy do kempu, na přechod hor a zpět.

Cestovní formality: Norsko není členem EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Norsko je součástí Schengenského prostoru).

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Norsko - přechod NP Jotunheimen po chatách

Norsko - přechod NP Jotunheimen po chatách

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Přechod Rily a Pirinu

Horská turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu (Bulharsko)

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Nejhezčí hory Skotska - horská turistika (letecky)

Po divokých skotských munros a okolo mystických jezer

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Portugalsko - Rota Vicentina

Fisherman´s Trail - 8denní přechod na lehko s ubytováním

Vrcholy Pyrenejí (letecky)

Vysoké hory, národní parky a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)