Ötztálské Alpy - ferraty pro začátečníky

Jedinečné ferraty v oblasti pod nejvyšší horou Tyrolska

Ötztálské Alpy se řadí mezi nejkrásnější rakouské hory vůbec. Jedná se o nejmohutněji zaledněnou oblast celých Východních Alp a nachází se zde více jak 130 vrcholů přesahujících hranici 3000 m n. m. Nad bělostnými ledovci a ocelově modrou oblohou shlíží do hlubokých údolí z nadmořské výšky 3774 metrů nejvyšší tyrolská, a zároveň druhá nejvyšší rakouská hora Wildspitze. Ta je po právu označována za královnu celé oblasti.

Fantastické panorama ledovci ověnčených hor dotváří tři dlouhá údolí: Kaunertal, Pitztal a nejdelší boční údolí v celém Rakousku - Ötztal, které se stanou pro následující dny našim „hřištěm“. Všechny ferraty jsou unikátní tím, že jsou vedeny podél věhlasných vodopádů a zurčících říček doslova na dosah ruky. Díky tomu budeme mít možnost vyzkoušet si velice oblíbené lanové mosty a z ptačí perspektivy můžeme obdivovat dechberoucí výhledy do majestátních hor a hlubokých údolí.

Zájezd je vhodný především pro začátečníky, kteří nemají se zajištěnými cestami zkušenosti. Tomu je přizpůsobena i obtížnost, která se pohybuje v rozmezí B/C - C stupně rakouské klasifikace. Účastnit se programu mohou také zdatné děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Časová náročnost se bude pohybovat v rozmezí 4-6 hodin (včetně nástupu pod ferratu, samotné zajištěné cesty, sestupu z ní, přestávek na jídlo a odpočinek). Maximální převýšení ve výstupu a sestupu nepřesáhne 700 m (včetně samotné ferraty). Ubytováni budeme v hotelu s kvalitní a pestrou polopenzí, v překrásném horském prostředí osady Tieflehn. Doprava a ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Ötztálské Alpy, ke kterému je možné se každý den připojit.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Z parkoviště Fernergriess (1930 m) výhledově vděčná ferrata Holderli Seppl-Klettersteig (B/C) vedoucí podél vodopádu Riffelbach. Sestup zpět na parkoviště přes salaš Gepatsch alm (1920 m). Možnost občerstvení u chaty Gepatschhaus (1928 m). (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 350 m)
  • 3. den: Od dolní stanice lanovky Gletscherexpress (1740 m) podél říčky Pitze přes chatu Gletscherstube (1915 m) k ferratovému parku Klettersteige Kletterpark Pitztal. Na rozlezení nejprve zážitková ferrata Erlebnissteig (B/C) a poté sousedící Murmeltiersteig (C). (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 4. den: Nad obcí Umhausen (1031 m) v údolí Ötztal unikátní panoramatická ferrata Klettersteig Stuibenfall-Ötztal (C) vedoucí podél stejnojmenného vodopádu (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 400 m). V případě časové rezervy ferrata Jübilaums-Klettersteig „Lehner Wasserfall“ (C) kopírující vodopád Lehnbach nad obcí Lehn (1167 m) (3,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 350 m). Ve večerních hodinách odjezd zpět do ČR, přejezd Rakouska a Německa.
  • 5. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně, Prahy, Jihlavy a následně Brna.

Ubytování

2x v příjemném hotelu Wohlfühl Hotel Gundolf v osadě Tieflehn ve 2 a vícelůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V hotelu je k dispozici wifi a wellness. Dvoulůžkový pokoj vám můžeme garantovat za příplatek 500 Kč/os.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 4. den snídaní. Bohatá snídaně se podává formou bufetu. Kulinářská večeře se skládá z pětichodového menu. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na túry si tak vezměte s sebou z ČR. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na horských chatách, které na túře potkáme. Na salaších bude možnost ochutnat domácí sýry. V osadě Tieflehn jsou dvě restaurace, supermarket se nachází v kilometr vzdálené vesničce Mandarfen. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Ötztálské Alpy - ferraty pro začátečníky