Ötztálské Alpy - ferraty pro začátečníky

Jedinečné ferraty v oblasti pod nejvyšší horou Tyrolska

Ötztálské Alpy se řadí k nejkrásnějším rakouským pohořím. Jedná se o nejmohutněji zaledněnou oblast celých Východních Alp, nachází se zde více jak 130 vrcholů přesahujících hranici 3000 m. Nad bělostnými ledovci a ocelově modrou oblohou shlíží do hlubokých údolí z nadmořské výšky 3774 metrů nejvyšší tyrolská a zároveň druhá nejvyšší rakouská hora Wildspitze. Ta je právem označována za královnu celé oblasti.

Fantastické panorama ledovci ověnčených hor dotváří tři dlouhá údolí: Kaunertal, Pitztal a nejdelší boční údolí v celém Rakousku - Ötztal, které se stanou pro následující dny našim „hřištěm“. Všechny ferraty jsou unikátní tím, že jsou vedeny podél impozantních vodopádů a zurčících říček doslova na dosah ruky. Díky tomu budeme mít možnost vyzkoušet si velice oblíbené lanové mosty a z ptačí perspektivy můžeme obdivovat dechberoucí výhledy do majestátných hor a hlubokých údolí.

Zájezd je vhodný především pro začátečníky, kteří nemají se zajištěnými cestami zkušenosti. Tomu je přizpůsobena i obtížnost, která se pohybuje v rozmezí B/C - C stupně rakouské klasifikace. Účastnit se programu mohou také zdatné děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Časová náročnost se bude pohybovat v rozmezí 4-6 hodin (včetně nástupu pod ferratu, samotné zajištěné cesty, sestupu z ní, přestávek na jídlo a odpočinek). Maximální převýšení ve výstupu a sestupu nepřesáhne 700 m (včetně samotné ferraty). Ubytovaní budeme v klášterním komplexu s doslova pohádkovou kulisou v podobě torza hradu Kronburg, v překrásném horském prostředí nedaleko vesnice Zams, která leží na dosah řeky Inn. V místě ubytování dostaneme i chutnou místní polopenzi. Doprava a ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Ötztálské Alpy, ke kterému je možné se každý den připojit.

Aktuálně - vstup do Rakouska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Z parkoviště Fernergriess (1930 m) výhledově vděčná ferrata HolderliSeppl-Klettersteig (B/C) vedoucí podél vodopádu Riffelbach. Sestup zpět na parkoviště přes salaš Gepatsch alm (1920 m). Možnost občerstvení u chaty Gepatschhaus (1928 m) (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 350 m). V případě časové rezervy je zde pro zájemce možnost dostat se kombinací místního autobusu a lanovky až do nadmořské výšky 3113 metrů, odkud je fantastický výhled na okolní vrcholy a ledovec. Přejezd na ubytování.
  • 3. den: Od dolní stanice lanovky Gletscherexpress (1740 m) podél říčky Pitze přes chatu Gletscherstube (1915 m) k ferratovému parku KlettersteigeKletterparkPitztal. Na rozlezení nejprve zážitková ferrata Erlebnissteig (B/C) a poté sousedící Murmeltiersteig (C). (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 4. den: Nad obcí Umhausen (1031 m) v údolí Ötztal unikátní panoramatická ferrata KlettersteigStuibenfall-Ötztal (C) vedoucí podél stejnojmenného vodopádu (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 400 m). V případě časové rezervy ferrata Jübilaums-Klettersteig „LehnerWasserfall“ (C) kopírující vodopád Lehnbach nad obcí Lehn (1167 m) (3,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 350 m). Ve večerních hodinách odjezd zpět do ČR, přejezd Rakouska a Německa.
  • 5. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně, Prahy, Jihlavy a následně Brna.

Ubytování

2x v příjemném klášterním penzionu Gasthof/Klösterle Kronburg nedaleko vesnice Zams v 1 a 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Jednolůžkové pokoje jsou bez příplatku, tím pádem vhodné pro ty, co mají rádi soukromí. V hotelu je k dispozici wifi.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 4. den snídaní. Bohatá snídaně se podává formou bufetu. Večeře se skládá z dvouchodového menu. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na túry si tak vezměte s sebou z domova. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na horských chatách, které na túře potkáme. Na salaších bude možnost ochutnat domácí sýry. Součástí ubytování je restaurace, v okolí se nenachází žádný supermarket. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Ötztálské Alpy - ferraty pro začátečníky

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Ferraty Solné komory pro začátečníky

Lehké ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Raxalpe - ferraty pro začátečníky

Lehké ferraty pohoří Raxalpe a Hohe Wand v blízkém Rakousku

Ferraty v severních Čechách pro začátečníky

Lehké ferraty na pomezí Českého středohoří a Českosaského Švýcarska

Ferratový kurz - Raxalpe

Škola via ferrata - kurz pohybu po zajištěných cestách (Rakousko)