Nejvyšší vrcholy polonin Černohorské, Svidovecké a Boržavy
Podkarpatská Rus, Zakarpatská Ukrajina, je snad nejromantičtější a zároveň jednou z nejchudších oblastí Evropy. Hornatá země zmítaná těžkými osudy, která své nejlepší období zažila mezi světovými válkami jako součást bývalého Československa. Narazíme zde na prastaré dřevěné kostelíky v rázovitých vesnicích, koňské povozy, tradiční hospodářství a salaše se šindelovými střechami, místní obyvatele, česky mluvící přívětivé a přátelské bači se stády ovcí. Stále se můžeme vracet hluboko zpět do minulého století...
Poznáme nejkrásnější partie karpatského oblouku. Při našich jednodenních túrách se zaměříme na dvě oblasti - nejprve na okolí Jasini s nejvyšším Černohorským hřbetem, kde zdoláme i nejvyšší horu celé Ukrajiny, Hoverlu (2061 m), a vyšlápneme si i na přitažlivou Svidoveckou poloninu. Dále se budeme pohybovat v západní polovině Zakarpatí, kde z Podobovce vyjdeme na krásnou poloninu Boržava a poznáme kraj Věrchovina. Vyzkoušíme si místní dopravu při dobrodružných výjezdech terénním nákladním autem (gruzavikem), při přejezdovém dni navštívíme solná jezera v Solotvině, kde je voda slanější než v Mrtvém moři, a Koločavu - kraj, kde loupil legendární Nikola Šuhaj. Pochutnáme si na vynikajícím šašliku, holubcích, boršči a jiných karpatských specialitách.
Jedná se o jednodenní túry nalehko. Na túrách strávíme nejčastěji okolo 6 hodin včetně pauz. S nástupy na túry nám 2x pomůže gruzavik, který nás vyveze vysoko na poloninu, na Boržavě nám výstup usnadní lanovka. Denní převýšení je u hlavních túr jen okolo 400-800 m nahoru a 900-1300 m dolů. U půldenních a jednodušších túr převýšení nepřesahuje 300 m ve výstupu ani v sestupu. Kdykoliv je možné si zařadit odpočinek či případný vlastní program. Jeden den je přejezdový s poznáváním. Bydlet budeme v penzionech v Jasini a v Podobovci, na obou ubytováních dostaneme místní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle okolo 20 osob. Doprava autobusem i ubytování jsou společné s cyklistickým zájezdem Podkarpatská Rus MTB.
Brutální ruská invaze na Ukrajinu bohužel stále trvá a část ukrajinské země je zatím okupována. Přestože si přejeme, aby Ukrajina do léta zvítězila a válka tak skončila, tak v současné chvíli nelze předvídat, jestli léto na Ukrajině půjde zrealizovat. Proto nyní registrujeme jen nezávazné rezervace a nevybíráme žádné zálohy. V případě, že nějaké zájezdy v létě půjdou uskutečnit, tak dáme všem vědět.
nástupní místo i Praha
7x v penzionech - 4 noci v Jasini a 3 noci v Podobovci, ve 2-3lůžkových pokojích. V Jasini se jedná o komplex více budov, sociální zařízení je většinou na pokoji. V Podobovci spíme v hlavní budově, případně ve srubech - pokoje v hlavní budově jsou se sociálním zařízením, sruby mají k dispozici 2 sociální zařízení společná pro 6-8 ubytovaných. Na obou místech je možnost využít pravou ruskou saunu a wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.
Dostaneme místní typickou ukrajinskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. K snídani jsou např. volské oko, párek, palačinky, lívance, zapečené brambory, pohanka, těstoviny či máslo, sýry, pečivo, čaj apod. Večeře jsou o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo, v Podobovci i salát), na večeři bývají např. holubce - závitky ve vinném listě, mleté maso, kuřecí maso, guláš, ryba, boršč apod. Nečekejte stravu jako v Čechách, strava na Ukrajině je méně bohatá na zeleninu a typická jsou přílohová jídla nebo maso na snídani (těstoviny, pohanka, brambory). Přes den na túrách je potřeba mít vlastní stravu, kterou lze koupit v místních obchodech (magazínech), které jsou poblíž ubytování. Je vhodné a doporučené využívat maximálně místní zdroje potravin, zejména čerstvých. Pitnou vodu je lepší na místě kupovat balenou. Ceny jsou nyní na Zakarpatí nižší než u nás, v závislosti na oblasti, sortiment dostatečný. Je zbytečné vozit z ČR mnoho jídla. Párkrát bude možno i přes den zajít do místní hospůdky a ochutnat další vyhlášené speciality jako je šašlik, soljanka, vareniky či pelmeně. Možností zkusit vynikající a nebezpečně levnou ukrajinskou vodku, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo Oboloň.