Poloniny Podkarpatské Rusi

Nejvyšší vrcholy polonin Černohorské, Svidovecké a Boržavy

Podkarpatská Rus, Zakarpatská Ukrajina, je snad nejromantičtější a zároveň jednou z nejchudších oblastí Evropy. Hornatá země zmítaná těžkými osudy, která své nejlepší období zažila mezi světovými válkami jako součást bývalého Československa. Narazíme zde na prastaré dřevěné kostelíky v rázovitých vesnicích, koňské povozy, tradiční hospodářství a salaše se šindelovými střechami, místní obyvatele, česky mluvící přívětivé a přátelské bači se stády ovcí. Stále se můžeme vracet hluboko zpět do minulého století...

Poznáme nejkrásnější partie karpatského oblouku. Při našich jednodenních túrách se zaměříme na dvě oblasti - nejprve na okolí Jasini s nejvyšším Černohorským hřbetem, kde zdoláme i nejvyšší horu celé Ukrajiny, Hoverlu (2061 m), a vyšlápneme si i na přitažlivou Svidoveckou poloninu. Dále se budeme pohybovat v západní polovině Zakarpatí, kde z Podobovce vyjdeme na krásnou poloninu Boržava a poznáme kraj Věrchovina. Vyzkoušíme si místní dopravu při dobrodružných výjezdech terénním nákladním autem (gruzavikem), při přejezdovém dni navštívíme solná jezera v Solotvině, kde je voda slanější než v Mrtvém moři, a Koločavu - kraj, kde loupil legendární Nikola Šuhaj. Pochutnáme si na vynikajícím šašliku, holubcích, boršči a jiných karpatských specialitách.

Jedná se o jednodenní túry nalehko. Na túrách strávíme nejčastěji okolo 6 hodin včetně pauz. S nástupy na túry nám 2x pomůže gruzavik, který nás vyveze vysoko na poloninu, na Boržavě nám výstup usnadní lanovka. Denní převýšení je u hlavních túr jen okolo 400-800 m nahoru a 900-1300 m dolů. U půldenních a jednodušších túr převýšení nepřesahuje 300 m ve výstupu ani v sestupu. Kdykoliv je možné si zařadit odpočinek či případný vlastní program. Jeden den je přejezdový s poznáváním. Bydlet budeme v penzionech v Jasini a v Podobovci, na obou ubytováních dostaneme místní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle okolo 20 osob. Doprava autobusem i ubytování jsou společné s cyklistickým zájezdem Podkarpatská Rus MTB.

Brutální ruská invaze na Ukrajinu bohužel stále trvá a část ukrajinské země je zatím okupována. Přestože si přejeme, aby Ukrajina do léta zvítězila a válka tak skončila, tak v současné chvíli nelze předvídat, jestli léto na Ukrajině půjde zrealizovat. Proto nyní registrujeme jen nezávazné rezervace a nevybíráme žádné zálohy. V případě, že nějaké zájezdy v létě půjdou uskutečnit, tak dáme všem vědět.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18:30 z Brna (u termínu 400 i z Prahy kolem 15 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Příjezd na Zakarpatskou Ukrajinu, přes Chust přejezd do Jasini, ubytování v penzionu na 4 noci. Túra z Jablonického průsmyku (931 m) na prvorepublikové státní hranici mezi ČSR a Polskem, po nižším, ale krásném hřebenu s výhledy na členitou luční zemědělskou krajinu, až do Jasini. (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 350 m)
 • 3. den: Svidovecká polonina: Výjezd gruzavikem na hřeben (1554 m) nad lyžařské středisko Dragobrat. Výstup na nejvyšší vrchol Bliznice (1881 m) se "zuby" na okrajích hřebene, sestup po atraktivních poloninách do Kvasů (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1350 m). Návštěva Strukivske cerkve, starého dřevěného huculského kostelíka.
 • 4. den: Černohorská polonina : Gruzavikem do sedla pod horu Pop Ivan (2028 m). Výstup na Pop Ivan a po hřebeni přes Berebeskul (2038 m) a Tomnatik (2016 m) k jezeru Berebeskul, kde se bude podávat bograč uvařený na místě na ohni. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 800 m)
 • 5. den: Černohorská polonina - Hoverla: Gruzavikem do sedla pod horu Pietroš (1545 m). Zdolání nejvyšší hory celé Ukrajiny, Hoverla (2061 m). Sestup k turbáze Kozmeščik. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 1200 m)
 • 6. den: Přejezdový den s poznáváním: Solotvina - koupání v solných jezerech, Koločava - hrob zbojníka Nikoly Šuhaje na místním hřbitově, muzeum Ivana Olbrachta, prastarý dřevěný kostelík Sv. Ducha. Ubytování v Podobovci.
 • 7. den: Polonina Boržava: Lanovkou z Pilipce na boční hřeben (cca 1150 m), výstup na Gembu (1491 m) a Velikij Věrch (1598 m), lze i na nejvyšší vrchol Stij (1692 m). Zpět hřebenem Rjapecká (1210 m). Nádherné rozhledy na vesnice a pastviny v údolí i na vrcholky vzdálenějších Horhan. (6-8 hod, ↑ 700-900 m, ↓ 1150-1350 m)
 • 8. den: Kraj Věrchovina: Nižší hřebenový okruh okolo vesničky Raztoka, návrat přes muzeum modelů dřevěných kostelíků do Podobovce. (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 700 m)
 • 9. den: Procházka k vodopádu Šipot (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Po poledni odjezd do Mukačeva - tržnice (rynok), hrad Palanok, centrum. Poslední nákupy a rozloučení v restauraci. Noční přejezd přes Maďarsko nebo Slovensko.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno kolem 8 hod.

Ubytování

7x v penzionech - 4 noci v Jasini a 3 noci v Podobovci, ve 2-3lůžkových pokojích. V Jasini se jedná o komplex více budov, sociální zařízení je většinou na pokoji. V Podobovci spíme v hlavní budově, případně ve srubech - pokoje v hlavní budově jsou se sociálním zařízením, sruby mají k dispozici 2 sociální zařízení společná pro 6-8 ubytovaných. Na obou místech je možnost využít pravou ruskou saunu a wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní typickou ukrajinskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. K snídani jsou např. volské oko, párek, palačinky, lívance, zapečené brambory, pohanka, těstoviny či máslo, sýry, pečivo, čaj apod. Večeře jsou o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo, v Podobovci i salát), na večeři bývají např. holubce - závitky ve vinném listě, mleté maso, kuřecí maso, guláš, ryba, boršč apod. Nečekejte stravu jako v Čechách, strava na Ukrajině je méně bohatá na zeleninu a typická jsou přílohová jídla nebo maso na snídani (těstoviny, pohanka, brambory). Přes den na túrách je potřeba mít vlastní stravu, kterou lze koupit v místních obchodech (magazínech), které jsou poblíž ubytování. Je vhodné a doporučené využívat maximálně místní zdroje potravin, zejména čerstvých. Pitnou vodu je lepší na místě kupovat balenou. Ceny jsou nyní na Zakarpatí nižší než u nás, v závislosti na oblasti, sortiment dostatečný. Je zbytečné vozit z ČR mnoho jídla. Párkrát bude možno i přes den zajít do místní hospůdky a ochutnat další vyhlášené speciality jako je šašlik, soljanka, vareniky či pelmeně. Možností zkusit vynikající a nebezpečně levnou ukrajinskou vodku, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo Oboloň.

 • 11.08.2023 - 20.08.2023
 • 10 dní
 • Číslo: 4002
 • 13 500 Kč
 • Rezervace

Poloniny Podkarpatské Rusi

Poloniny Podkarpatské Rusi

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Krásy Černé Hory

Pohodová turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Krásy Podkarpatské Rusi

Jednodenní túry krajem Nikoly Šuhaje: Boržava, Siněvirský NP, Koločava

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului