Planneralm - skialp pro aktivní rodinky

Skialp a freeride s dětmi v Nízkých Taurách

Jedním z nejlepších míst pro mladé skialpinisty a jejich první túry mimo Českou republiku je nejvýše položená vesnice ve Štýrsku s lyžařským střediskem Planneralm, jenž se nachází v typickém kotli a díky nadmořské výšce od 1600 do 2220 m i severní orientaci svahů patří mezi střediska s jistotou sněhu. Trochu opomíjená lyžařská a skialpová oblast je v níže položených partiích chráněna před větrným počasím a je tak ideálním místem pro zdokonalení skialpových dovedností v přehledném volném terénu. V okolí najdeme mnoho skialpových cílů a svahů různých obtížností. Přímo u chaty je několik vleků a lanovek lemujících sjezdovky i volné terény, které lze využít pro individuální lyžování a freeride se skipasem.

Zájezd je určen rodičům s dětmi, kteří si chtějí užít společné chvíle v zimních horách. Předpokládáme, že děti i rodiče patří mezi začínající nebo mírně pokročilé skialpinisty, kteří s jistotou ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností a už se seznámili s lehčím freeridem. Na zájezdu se budeme věnovat zlepšování jízdy ve volném terénu různé obtížnosti a skialpinistickým túrám s nácvikem výstupů mírnými i strmými terény s ohledem na schopnosti a dovednosti dětí. Součástí programu je nácvik řešení lavinové nehody, práce s lavinovými vyhledávači a základní testy stability sněhové pokrývky. Podle kondice účastníků bude uzpůsobeno denní převýšení našich výletů v rozmezí 500 až 1000 výškových metrů a na túrách strávíme 5-6 hodin, včetně přestávek na odpočinek. Ve skupině bývá nejvíce 16 osob a na túrách se rozdělíme podle výkonnosti na menší skupinky s jedním nebo dvěma průvodci. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko přímo z ubytování v centru střediska Planneralm.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 19 hod na parkovišti v hotelu PlannerInn. Ubytování, seznámení účastníků, informace o lokalitě a terénech.
  • 2. den: Freeride a zlepšování sjezdových technik s využitím lanovek či vleků ve volných terénech lyžařského střediska. Lyžování na volných pláních i v řídkém lese nebo kosodřevině. Po skončení provozu střediska praktický nácvik práce s lavinovým setem, lavinová prevence a záchrana. Večer tematická přednáška s promítáním k lavinové problematice.
  • 3. den: Výstup na planinu směrem k jezeru Kothüttensee s nácvikem různých způsobů stoupání v lehkém i obtížném terénu. Z plání výstup do sedla Goldbachscharte (1960 m). Odtud pokračování zvlněnou hřebenovkou na Karlspitze (2097 m) s nácvikem pěšího výstupu a sestupu v oblasti vrcholu (2 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Pro fyzicky méně zdatnou skupinu návrat po hřebenu směrem k Jochspitze, zatímco ostatní budou pokračovat velkolepou vyhlídkovou hřebenovkou na vrchol Schreinl (2154 m) (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Sjezd ze Schreinlu k jezeru Goldobachsee a výstup do sedla Goldbachscharte (1960 m). Ze sedla nebo z vrcholu Jochspitze (2037 m) sjezd na Planneralm. Večer motivační promítání na téma skialpinismus s dětmi.
  • 4. den: Výstup do sedla Plannerkot (1950 m) (2 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m) kolem plesa Plannersee. Následným sjezdem zpět k jezeru a přesun k jižním svahům z hřebene mezi Hintere Gstermmerspitze (2090 m) a Plannereckspitze (2072 m). Výstupy a sjezdy v dolních částech těchto svahů. Odjezd kolem 16 hod s návratem do ČR po osmé hodině večer.

Ubytování

3x v hotelu PlannerInn ve 3 a 4lůžkových pokojích s vlastní koupelnou. K dispozici je restaurace s barem, sušárna a lyžárna. Je možné vynechat ubytování na první noc a přijet druhý den ráno a přidat se k programu nebo přijet až druhý den večer a oželet freeridový program, zájem o odložený příjezd se slevou uveďte v přihlášce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta bohatá místní snídaně formou švédských stolů. Večeře doporučujeme zakoupit v nedaleké stylové restauraci nebo přímo v penzionu. Doplnění potravin během zájezdu není možné, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte z domu. V obědovém čase druhého a čtvrtého dne lze případně využít k občerstvení některou z restaurací v lyžařském středisku.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je první den zájezdu v 19 hod v hotelu PlannerInn.

2) S průvodcem z Prahy za příplatek za dopravu. Odjezd z Prahy je v první den zájezdu ve 14:00 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy s průvodcem): Praha-Hlavní nádraží

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Nízké Taury - skialp na Planneralm s dětmi 2023 (Jan Pala):

Planneralm - skialp pro aktivní rodinky

Planneralm - skialp pro aktivní rodinky