Alpina v době koronaviru

28.6.2021


Zezelenaly další země! Pro nás důležitá Francie a Chorvatsko. Za týden by mělo být zelené i Slovinsko.

Mapa zemí dle míry rizika nákazy

22.6.2021

Většina Evropy je zelená! Ze zelených zemí (mapka mzcr.cz) se můžeme vracet bez jakýchkoli povinností (testů či formulářů). Nově od pondělí jsou zelené: Rakousko, Itálie, Bulharsko, Slovensko, Norsko a další. Už v pátek bylo vyhlášeno: Makedonie, Albánie, Srbsko, USA a další. Chorvatsko zezelaná asi za týden, Francie a Slovinsko asi za 2 týdny.

8.6.2021

Prosíme, omluvte malinko delší čas vyřizování přihlášek na zájezdy. Jsme nyní zahlceni objednávkami a standardní dobu do druhého dne někdy nestíháme. Ale nezoufejte, nejpozději do tří pracovních dní vaši přihlášku vyřídíme. Chcete nám pomoct? Mrkněte na aktuální nabídku práce v CK.

7.6.2021

Ve většině zemí se restrikce po příjezdu zmenšují, omezení padají a furt se něco děje... Snažíme se informace k jednotlivým zemím zveřejňovat co nejrychleji přímo na stránce zájezdů a na stránce Alpina semafor.

17.5.2021

Nové výhody pro očkované - návrat do ČR bez nutnosti testu je možný už po 22 dnech od první dávky vakcíny. Platí pro červené a oranžové země, tedy pro téměř všechny země EU. Bohužel to zatím neplatí pro většinu zemí mimo EU. Vycestovat bez restrikcí už po 1. dávce je možné do těchto zemí: Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Polsko, Německo. Během týdne se má přidat i Slovensko.

10.5.2021

Již asi měsíc opět pravidelně aktualizujeme naši stránku Alpina semafor - kam je možné s námi cestovat, kde se v tabulce snažíme shrnout podmínky, za jakých je možno vycestovat a vracet se ze zahraničí. Zatím jsou tam zahrnuty jen země, kam nabízíme zájezdy v květnu a červnu, ale postupně doplníme i další.

6.5.2021

Pokud podporujte návrat z podobně rizikových zemí do ČR bez drahých testů a karantény, můžete podpořit naši petici Petice.com - Návrat ze zahraničí do ČR bez drahých testů a karantény. Děkujeme za podpisy i sdílení dál.

1.3.2021

Aktuální nařízení vlády z 26.2.2021 č. 216 zakazuje od 1.3. všem osobám přesun mezi jednotlivými okresy. V odstavci II. je však uvedená (mimo jiné) výjimka pro cesty do zahraničí (II., 11)., doslova cesta za účelem vycestování z České republiky. Výjimku má i návrat do místa trvalého pobytu nebo bydliště. Během cesty tam i zpět je nutné mít u sebe vytištěný formulář (odkazy zde: pdf verze a word verze) a spolu s ním i smlouvu o zájezdu, která vám přišla mejlem.

4.2.2021

Vláda nám vrazila kudlu do zad! Původní vyhláška Ministerstva zdravotnictvíz 1.2., která obsahovala výjimku pro cestovní kanceláře už neplatí. Nové povinnosti při návratu z Bulharska: antigenní test v Bulharsku, online vyplnění příjezdového formuláře a PCR test do 5 dní po příjezdu. Podrobnosti zde - info k Bulharsku.

2.2.2021

Včera vydané ochranné opatření MZČR nařizující další testy a případně i karanténu při návratu ze zahraničí se nevztahuje na občany ČR a EU s bydlištěm v ČR, kteří přicestují do republiky v rámci zájezdu s CK nebo CA ze zemí na seznamu III.1 (tedy ze všech zelených, oranžových a červených zemí). Rozhodující je bod 5e, který ruší body 1.2 až 1.4 pro klienty CK. Tedy návrat z Bulharska se zájezdem je bez testu!!!

29.1.2021

Bulharsko je jedinou evropskou zemí, kde se dá normálně lyžovat, fungují zde lanovky, sjezdovky, hotely a hotelové restaurace! Z hlediska počtu nakažených Covidem patří k nejbezpečnějším zemím Evropy. Nechtějí si to pokazit, proto zavádí od 29.1.2021 povinnost PCR testů na Covid-19 při vjezdu do země. Návrat do ČR je bez testů. Test není překážkou k uskutečnění zájezdu, jen se vám dovolená na horách malinko prodraží. Tuto nepříjemnost Vám chceme kompenzovat částkou 750 Kč, což je asi polovina běžné ceny PCR testu. Podrobnosti: informace k zimnímu Bulharsku.

12.1.2021

Bulharsko je BEZ COVID-TESTU při odjezdu i při návratu do ČR! Bulharsko, jako jedna z mála zemí, nevyžadovalo test při příjezdu do země již od léta. Od 11.1.2021 bylo zařazeno na oranžový seznam zemí se středním rizikem nákazy, a proto není třeba test ani po návratu do ČR. Takže hurá na lyže, prkna, skialpy či sněžnice - zimní zájezdy do Bulharska.

18.12.2020

Pojištění proti úpadku na rok 2021 máme sjednáno stejně jako v minulých letech u ERV Evropské pojišťovny.

16.12.2020

K většině skialpových a sněžnicových zájezdů do Alp nebo na Slovensko jsme připravili tzv. stínové verze. Takže kdyby to náhodou kvůli COVIDu nešlo v zahraničí (např. zavřené hranice, nutné drahé PCR testy atd.), tak ve stejném termínu nabídneme program s podobnou náplní v českých horách nebo v zemi, ve které to půjde. Rozhodnutí už bude na vás: jestli zrušit dovolenou a jít do práce (vracíme peníze), nebo si užít prodloužený víkend na horách v dobré partě, jenom na jiném místě.

20.11.2020

Jupí! Letní zájezdy 2021 jsou na webu! Rezervujte co nejdříve díky Alpina Garanci se zálohou jen 500 Kč a bez rizika a strachu z případného storna. Ale pozor! Po bláznivém roce 2020 jsme museli i u nejoblíbenějších zájezdů vypsat méně termínů, proto doporučujeme si zájezdy zarezervovat co nejdříve. Kdo zaváhá, nejede!

9.11.2020

Cestovatelé z ČR by se od pondělí 9.11. měli řídit novým mezinárodním „semaforem“. Ministerstvo zahraničí sjednotilo kritéria s ostatními zeměmi EU. Z oranžových a zelených zemí se můžeme vracet bez testů, z červených musíme na test nebo do karantény. K dnešnímu dni je bohužel většina evropských zemí červená. Další info - mzcr.cz - seznam zemí podle míry rizika a reopen.europa.eu - zdravotní situace v evropských zemích s vysvětlením evropského semaforu.

20.10.2020

Pro letošní rok jsme vypsali několik nových Silvestrovských zájezdů: Krkonoše - skialpy a sněžnice, Bulharské pohoří Pirin - lyžování, skialpy, sněžnice, Rakousko: oblast Solné komory a Dachsteinu - skialp a lyžování a navíc Silvestr na Tenerife. Oblíbené Silvestry na Ukrajině a v Černé Hoře jsme museli pro letošek bohužel zrušit.

6.10.2020

5.10. získaly Kanárské a Baleárské ostrovy výjimku a jsou na semaforu opět zařazeny na seznam oblastí s nízkým rizikem nákazy. Po návratu z těchto ostrovů není nutné podstoupit covid-test. Vypisujeme nový termín zájezdu na Tenerife 13. - 20.11.2020.

18.9.2020

Letní sezóna se blíží k závěru. Letos ty bylo fakt výživné. Např. tento týden: pondělí - vstup na Sardinii pro všechny turisty pouze s Covid-testem, rušíme tedy zájezd na Sardinii, část klientů se přehlašuje do Chorvatska, čtvrtek - rozhodnutí zavřít Sardinii bylo nezákonné, takže se tam opět může cestovat bez omezení. Něco se ale i povedlo - den před uzavřením Slovenských hranic odjel plný autobus do Vysokých Tater, stihli jsme to! Nyní dokončujeme nabídku zimních zájezdů a připravujeme se na příští léto - kompletní nabídka letních zájezdů by měla být na webu během listopadu.

10.8.2020

6.8. nás slovinská vláda zařadila na žlutý seznam a při vstupu do Slovinska je vyžadován test nebo karanténa. Během pátku jsme proto pro klienty sobotního zájezdu Slovinskem z hor k Jadranu připravili alernativní plnohodnotný zájezd Chorvatské národní parky a moře. Věříme, že všech 27 klientů, kteří se změnou souhlasili si zájezd náležitě užijí. Doufáme, že semafor brzy přeblikne zpět na zelenou a zájezdy do Slovinska se v září pojedou.

24.7.2020

Černá Hora a Srbsko byly bohužel před 2 týdny opět zařazeny na „červený“ seznam zemí, kde je po návratu povinná karanténa nebo negativní PCR covid-test. Než se tak stalo, stihl ještě odjet zájezd do Černé Hory, kde si klienti užili kromě pohodové atmosféry a úžasných hor i naprosto vylidněná pobřežní města Budva a Kotor. Udělali jsme si průzkum mezi klienty srpnových zájezdů do Černé Hory, jestli by chtěli jet i s povinným covid-testem po návratu, ale většina preferovala převod peněz na jiné zájezdy do „zelených“ zemí nebo vystavení poukazu, proto jsme srpnové zájezdy do Černé Hory a Srbska zrušili. I tak věříme, že pro zářijové zájezdy do Černé Hory bude na semaforu opět svítit zelená.

1.7.2020

Jupí, už se může cestovat bez omezení a covid-testu i do Černé Hory a Srbska. Letní sezóna začíná!

5.6.2020

Svět se vrací k normálu. Naimpregnujte pohorky, zeservisujte kola, namažte si pod koleny. Léto v zahraničí bude!
1.6. vláda zveřejňuje semafor bezpečných zemí, kde jsou všechny státy EU, kromě Británie a Švédska. Hurá!
2.6. vystřízlivění - přestože se ze všech zelených a oranžových států můžeme vracet bez covid-testu, tak nás zatím do některých zemí nepustí.
3.6. od půlnoci se otevírají hranice se Slovenskem bez jakýchkoli restrikcí.
4.6. analyzujeme všechny možné zprávy z médií a upravujeme seznam otevřených zemí, kam půjde cestovat bez omezujících překážek.
5.6. 12:00 otevírají se i hranice Rakouska a Maďarska.

2.6.2020

Děkujeme za vaši podporu, kterou jste nám vyjádřili v našem dotazníku spokojenosti s komunikací a řešením zrušeného zájezdu. Váš pozitivní přístup a pochopení složité situace nám udělali radost (PDF). Budeme se i v dalších týdnech a měsících snažit postupovat tak, aby co nejvíce našich klientů bylo v co nejvyšší míře v pohodě s naším navrženým řešením.
U velké většiny zájezdů dokážeme případné ztráty z propadlých rezervací zvládnout nebo přenést na zálohy do dalších let. U několika leteckých zájezdů, kde již byly zakoupeny letenky, letecké společnosti vydávají pouze vouchery na jméno nebo nabízí jen možnost přebookování na jiný termín. Řešení těchto specifických situací u pár desítek klientů bude složitější a k rozumné dohodě bude třeba vstřícnosti na obou stranách. To, že letecké společnosti vystavují letenky jen na konkrétní jméno, je i důvodem, proč není cena letenek zahrnuta v ceně zájezdu, ale klient ji platí vždy zvlášť v skutečné ceně, za kterou byly zakoupeny. Od chvíle, kdy je letenka vystavena na konkrétní jméno se veškerá storna letenek řídí podmínkami příslušné letecké společnosti. Naštěstí bylo u mnoha zájezdů možné rezervovat letenky skupinové, za něž se mělo platit později a nyní je tak lze snadněji zrušit nebo převést jako skupinové na další sezónu.
Vládní prohlášení z 1.6. a zařazení většiny evropských zemí mezi bezpečné nám dává naději, že i mimoevropské destinace se otevřou a bude tam možné v létě či na podzim létat. Situaci analyzujeme a v nejbližších dnech aktualizujeme náš seznam otevřených zemí, kam je možné cestovat bez výrazných restrikcí.

28.5.2020

Rozšířili jsme naši nabídku outdoorových kurzů o nové kurzy v ČR - k ferratovému kurzu přibyly kurzy přežití, skalního lezení, cestovatelské fotografie a bikekemp.

20.5.2020

Máme zde druhou polovinu května a jsme zase o něco chytřejší. V minulém týdnu proběhlo mnoho jednání o otevření hranic, k tématu se vyjádřilo mnoho ministrů, epidemiologů a i naše trafikantka na to má už celkem pevný názor. Jsme o něco optimističtější a věříme, že se mnohé letní zahraniční zájezdy budou moct uskutečnit. Dle četných vyjádření to vypadá, že do tzv. bezpečných zemí půjde od půli června cestovat bez omezení a bez nutnosti podstoupit Korona test při vycestování nebo při návratu. Mezi otevřené země bude velmi pravděpodobně patřit Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko. O mnoha dalších zemích (včetně některých leteckých destinací) se dále jedná. Tlak na uvolnění cestování je velký, riziko nákazy v mnoha zahraničních zemích malé, takže doufáme, že se postupně cestování obnoví s co nejmenšími překážkami. Přesné termíny otevření a seznam zemí zatím bohužel není k dispozici, takže jsme vytvořili sami seznam destinací, o kterých se domníváme, že se tam s nejvyšší pravděpodobností bude moct cestovat bez omezení - zájezdy do otevřených zemí bez omezujících testů a karantény po návratu. Prázdninové zájezdy do dalších zemí zatím většinou nerušíme, ale pokud byste se chtěli přehlásit z vašeho zájezdu na jiný, je to po dohodě s CK možné.

29.4.2020

Co teď v Alpině děláme? Od 16.4. proběhla větší vlna rušení zájezdů, u kterých už bylo téměř nereálné je uskutečnit. Nyní opět spíše vyčkáváme. Objevují se zprávy, že se vyjednávají podmínky vstupu do sousedních zemí, především do Rakouska a na Slovensko, případně i do Chorvatska, občas problikne zpráva, že cestování se bude řešit komplexně v celém Schengenském prostoru atd. Přesto jsme čas od času nuceni zrušit nějaký zájezd, přestože bychom s ním radši ještě počkali. Toto rušení je většinou z důvodu, aby na zájezdě nezačaly nabíhat nějaké zvýšené stornovací poplatky za ubytování, trajekt nebo jiné služby.

Pokud máte zaplacenou zálohu na náš letní zahraniční zájezd, tak nejste naším rukojmím! Nyní se můžete snadno přehlásit na jiný zájezd dle vašeho výběru nebo si nechat vystavit poukaz. Přehlášení na jiný zájezd nebo vystavení poukazu nepodmiňujeme zaplacením doplatku zájezdu.

Jak postupujeme u zájezdů, které rušíme a nebo u smluv, které chcete vy sami zrušit z důvodů obav, jak se bude cestovat v době koronavirové v létě do zahraničí?

Všem klientům v současné době nabízíme dvě možnosti vypořádání:
1) Můžeme postupovat podle nového zákona č. 185/2020 Sb. (lex voucher) a převést všechny vaše uhrazené platby na poukaz na zájezd (dále jen „voucher“). Tento voucher je platný ode dne vystavení do 31. 8. 2021 a pokud ho nevyužijete, vrátíme vám po 31. 8. 2021 peníze zpět. Voucher můžete využít na jakýkoliv zájezd z naší nabídky nebo nás můžete požádat o rovnocenný náhradní zájezd. Patříte-li mezi chráněné osoby dle paragrafu 3, odst. 3 zákona můžete poukaz odmítnout.
2) Nechcete nám tady nechávat celou uhrazenou částku? Chápeme to. Pak můžeme učinit dohodu, na kterou se již nevztahují ustanovení zákona lex voucher dle předešlého odstavce. Vy můžete převést na poukaz na zájezd (dále jen „alpina-poukaz“) pouze 30 % z uhrazených plateb (zaokrouhleno na celé stovky, minimálně však 1000 Kč) a zbytek vám vrátíme zpět na váš účet.

Jak postupujeme u leteckých zájezdů?
Pokud již byly koupeny letenky, musíme postupovat při jejich stornu podle podmínek letecké společnosti. Proto jsme nuceni často vyčkávat co nejdéle, ideálně do doby, než let zruší sama letecká společnost a buď vrátí peníze nebo vystaví voucher.

Voucher i alpina-poukaz jsou pojištěny proti úpadku CK. Oba je možné darovat jiné osobě.

Oba typy poukazu je možné využít na jakýkoliv zájezd z naší nabídky, a to včetně zájezdů do České republiky. Dnes už máme na webu přes 30 různých aktivních programů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, kam se můžete přihlásit za zvýhodněných korona-storno podmínek.

16.4.2020

Současná doba dopadá těžce na většinu občanů a firem. Cestovní ruch patří mezi nejzasaženější odvětví. CK Alpina, která doposud organizovala v létě pouze zahraniční zájezdy, patří mezi cestovky nejvíce postižené poklesem poptávky a nemožností realizovat zájezdy, na které jste doposud tak rádi jezdili. Každý den se situace vyvíjí, vládní prohlášení a tiskovky stíhají další prohlášení a my si nejsme jisti, jestli některé zájezdy půjdou uskutečnit nebo ne. Proto jsme zatím volili spíše vyčkávací taktiku.
Nyní jsme ale naznali, že možnost realizovat některé zájezdy v bližších letních termínech je už spíše snem než reálnou možností. Proto jsme bohužel nuceni z důvodu pandemie koronaviru zrušit všechny květnové, většinu červnových a některé červencové zájezdy. Všechny klienty v následujících dnech emailem kontaktujeme a nabídneme jim možnosti vypořádání jejich zaplacených záloh.

9.4.2020

Nezahálíme, neplačeme nad bezvýchodnou situací v cestovním ruchu, ale makáme. Na webu máme už 20 zájezdů po České republice - vyberte si aktivní dovolenou v Čechách a na Moravě. Do konce dubna přidáme minimálně dalších 10 vymazlených programů!

3.4.2020

Alpina poprvé za 20 let existence vypisuje letní zájezdy v České republice. Prvních 10 cyklistických a turistických programů je na webu - pohodové léto s Alpinou v Čechách a na Moravě.

17.3.2020

Milí Alpiňáci,

je to blbý, současná situace cestování nepřeje a cestovky i jejich klienti jsou v obtížné situaci. Každý den, každou hodinu bedlivě sledujeme vývoj aktuální situace a zodpovědně vyhodnocujeme všechna rizika konání zájezdů.

Všechny klienty, kteří mají odjíždět na zájezdy do 30.4. v nejbližších dnech kontaktujeme.

Zájezdy, které odjíždějí později, zatím nerušíme, ale o jejich osudu rozhodnou další dny. Doufáme, že letní zájezdová sezóna by mohla alespoň v omezené míře proběhnout.

CK Alpina je dlouhodobě finančně zdravá a prosperující firma s dlouhou historií. Díky rozvážnému hospodaření a neprojedení zisků minulých let, jsme si jisti, že vždy dokážeme dostát veškerým svým závazkům ke klientům i dodavatelům. Zálohy za nerealizované zájezdy zásadně nepoužíváme k úhradě sezóny předchozí, ale jen k budoucím zájezdům. Proto jsme připraveni i na nejhorší variantu, kdyby zůstaly zavřené hranice a koronavirus řádil po lidech i po horách, a my bychom byli nuceni zrušit celou letní sezónu a vrátit klientům všechny již zaplacené zálohy. Přestože máme pojištění proti úpadku, které bezpečně kryje 100% ceny všech zájezdů, tak ho u nás jistě potřebovat nebudete.

Jistě sami váháte, jak to v létě bude. Půjde vůbec někam cestovat? Do kterých zemí ano a kam ne? To dnes nikdo neví. Proto si myslíme, že je nejrozumnější ještě vyčkat. Zálohy za vaše zájezdy jsou u nás v bezpečí a není nutné zájezdy předčasně rušit. Přesto chápeme i ty z vás, kteří tak chcete učinit. Vyjdeme vám vstříc a zálohy uhrazené do 18. 3. 2020 můžete převést na další rok s bonusem 10 % nebo na jiný zájezd, případně vám zálohu vrátíme na účet. Případy, kdy byly vynaloženy náklady např. na koupi letenky, budeme řešit individuálně. Stornopoplatky za zrušení zájezdu pro smlouvy uzavřené do 16.4.2020 máme jedny z nejnižších na trhu. Navíc u zájezdů s odjezdem od 1.5. do 30.9. zkracujeme dobu, po kterou účtujeme minimální stornopoplatek 200 Kč (u leteckých zájezdů 500 Kč) z 60 dní (u leteckých z 90 dní) na 45 dní. Tím vám dáváme delší čas na rozmyšlenou.

Přestože situace není příznivá, Alpina je firma se silným týmem pracovníků i externistů, kterou jen tak něco nepoloží. Věříme, že letošní náročný rok je pro nás příležitostí pro sezóny příští.

Alpina, to jste i vy, naši klienti. Všem vám přejeme pevné zdraví.

Přemek Špalek, Aleš Paděra a celý tým CK Alpina

16.3.2020

Otevírací doba během koronavirové karantény

Dle nařízení vlády ze soboty 14.3. uzavíráme do odvolání naši kancelář pro veřejnost. Kontaktujte nás prosím telefonicky a emailem od pondělí do čtvrtku 9:00 - 15:00. Děkujeme za pochopení.


Aktivní dovolená v Čechách a na Moravě

Bojíte se, že se v létě za hranice nepodíváte? I my máme obavy. Vyměňte Alpy, Karpaty a Himaláje za Krkonoše, Jeseníky a Beskydy ...

Aktuálně pro vás připravujeme nabídku aktivních zájezdů po České republice. Máte v hlavě místa, kam jste se vždy chtěli vydat, ale nebyl na to čas? Teď je ta správná chvíle! Pojeďte s námi poznat krásy naší země!

.....